Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 74 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 59 ... LastLast
Results 161 to 180 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #161 SP
    Member MSlv's Avatar
    daca pui consola (cu RGB setat pe full) in pc mode vei vedea ca rezolutia nu mai e afisata ca 1080p ci ca 1920X1080, deci se intampla fix acelasi lucru ca si cand ar fi un pc conectat...

  2. #162 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    daca pui consola (cu RGB setat pe full) in pc mode vei vedea ca rezolutia nu mai e afisata ca 1080p ci ca 1920X1080, deci se intampla fix acelasi lucru ca si cand ar fi un pc conectat...
    Si 1080p nu inseamna fix 1920x1080 man?

  3. #163 SP
    Member MSlv's Avatar
    Fara sa redenumesti intrarea in "PC" iti va afisa de exemplu "1080p 60Hz", dupa ce redenumesti in "PC" iti va afisa "1920X1080@60Hz" sau ceva de genul, ideea fiind ca TV-ul semnaleaza cumva ca semnalul primit este PC si in cel mai bun caz dezactiveaza procesari care adauga lag (cu posibile repercusiuni in calitatea imaginii). Normal ca 1080p=1920x1080 dar eu ma refeream la ce si cum iti indica tie TV-ul.

  4. #164 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Am dat RGB pe full si se vede mai frumos, jocurile arata mult mai bine doar ca unele zone foarte umbrite parca sunt mai intunecate. Activand aceasta functie pe full jocul se va misca la fel de bine? Ma gandesc ca poate fiind un proces in plus lagul isi va face prezenta mai mult.
    Tv-ul meu D7000 are 4 porturi HDMI: HDMI 1 ( scrie DVI), HDMI 2 (ARC), HDMI 3 si 4 nu scrie nimic. Eu am consola conectata la HDMI 3 si portul denumit pe joc, am incercat si pc dar nu am vazut nici o diferenta.
    Totusi ma poate ajuta cineva cu seteri pentru a se vedea cat mai bine si sa se miste bine? Exista posibilitatea sa ma joc fara modul game activat si sa se miste la fel de bine?
    Multumesc!

  5. #165 SP
    Member MSlv's Avatar
    incearca sa o conectezi la HDMI-1, schimba denumirea in PC, cu consola setata pe rgb-full setezi TV-ul la black level pe high si reglezi apoi din contrast/luminozitate.

    poti sa iei niste poze sa te ajute sa reglezi imaginea:

    https://www.google.ro/search?q=brigh...%2Ciszh%3A1080
    https://www.google.ro/search?q=contr...ed=0CCQQpwUoBQ

    nu poti decat sa incerci fara game mode, cu toate functiile dezactivate, dar cel mai probabil nu vei avea acelasi raspuns ca pe game mode.

  6. #166 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Am mai descoperit acum ceva... Am conectat consola prin HDMI 1 DVI si aici cand schimb numele in PC se schimba practic tot nici nu mai am acces la unele setari, se misca fara nici un pic de lag( putin mai bine ca in modul game) darr parca nu este aceasi calitate, este totul mai sharp parca lipsesc unele detalii. In schimb la assasinss cred blag flag am impresia ca pare mai real, fara prea mari incarcari cu detalii asa cu portul denumit PC. La restul jocurilor este mai bine invers. As vrea parerea si lui Monky daca se poate. Tu cum ti tv-ul, in ce HDMI, cum il ai denumit: joc, Pc. si cum ai setarea pe consola la RGB? Pe auto sau full? Mersi!

    ---------- Post added 09-12-2013 at 15:52 ----------

    MSIv multumesc pentru sfaturi, am facut si asa doar ca daca redenumesc portul in Pc nu mai am acces la black level ( nuanta de Negru am eu, meniul fiind in limba romana). Cred ca cel mai bine este tot cu modul game activat ca ma gandesc ca au facut si ei tot felul de teste cand au creat acest mod pentru jocuri. Eventual o sa mai modific din setari cu game mode on. Ma interesa si parerea celor care au tv Samsung cum joaca, cu game on/ off, portulhdmi redenumit in PC sau Game?

  7. #167 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by Al3x_nike View Post
    Am mai descoperit acum ceva... Am conectat consola prin HDMI 1 DVI si aici cand schimb numele in PC se schimba practic tot nici nu mai am acces la unele setari, se misca fara nici un pic de lag( putin mai bine ca in modul game) darr parca nu este aceasi calitate, este totul mai sharp parca lipsesc unele detalii. In schimb la assasinss cred blag flag am impresia ca pare mai real, fara prea mari incarcari cu detalii asa cu portul denumit PC. La restul jocurilor este mai bine invers. As vrea parerea si lui Monky daca se poate. Tu cum ti tv-ul, in ce HDMI, cum il ai denumit: joc, Pc. si cum ai setarea pe consola la RGB? Pe auto sau full? Mersi!

    ---------- Post added 09-12-2013 at 15:52 ----------

    MSIv multumesc pentru sfaturi, am facut si asa doar ca daca redenumesc portul in Pc nu mai am acces la black level ( nuanta de Negru am eu, meniul fiind in limba romana). Cred ca cel mai bine este tot cu modul game activat ca ma gandesc ca au facut si ei tot felul de teste cand au creat acest mod pentru jocuri. Eventual o sa mai modific din setari cu game mode on. Ma interesa si parerea celor care au tv Samsung cum joaca, cu game on/ off, portulhdmi redenumit in PC sau Game?
    Pai, eu folosesc un LED de 32cm Samsung pe post de monitor la PC [work & gaming] pe intrarea HDMI2 redenumita in PC [PC Mode]. PS3-ule il am pe HDMI mode pe normal [nu Game] pentru ca se vede mai bine, cu cateva setari la gama, luminozitate, black level, contrast [totul dupa gust]. Nu am sesizat lag pe PS3 si am jucat Crysis 3 MP fara nicio problema.

  8. #168 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Pai, eu folosesc un LED de 32cm Samsung pe post de monitor la PC [work & gaming] pe intrarea HDMI2 redenumita in PC [PC Mode]. PS3-ule il am pe HDMI mode pe normal [nu Game] pentru ca se vede mai bine, cu cateva setari la gama, luminozitate, black level, contrast [totul dupa gust]. Nu am sesizat lag pe PS3 si am jucat Crysis 3 MP fara nicio problema.
    Eu am incercat fara game mode o multime de setari, tot este o diferenta la felul cum se misca intre geme mode on si off. Intradevar reusesc sa mai reduc din lag cand mai umblu la setari dar daca dau dupa game mode on, se vede diferenta la felul cum se misca. Practic eu cred ca trebuie sa faci un compromis, ori vrei sa joci fara lag si sa se miste totul bine ori vrei calitate pe partea de grafica. Incercam sa gasesc o solutie care sa le imbine dar cred ca este imposibil. Cand am cumparat tv-ul m-am uitat special sa aibe cat mai mult hz. Modelul meu are Clear Motion Rate: 800, ma gandeam ca sunt suficienti.

  9. #169 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Eu nu stiu ce lag observati voi, sau cum puteti baga de seama ca ati redus lagul cand e vorba de cateva milisecunde.

  10. #170 SP
    Member palflo's Avatar
    pana la urma este bine sa setezi ps4 RGB full pentru jocuri pe TV SONY KDL40EX 720 ??

  11. #171 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Eu nu stiu ce lag observati voi, sau cum puteti baga de seama ca ati redus lagul cand e vorba de cateva milisecunde.
    De exemplu la Fifa 14 cand degajezi fara game mod on se vede imaginea asa putin cu blur sau daca joci shootere si daca te rotesti vezi totul asa in ceata cu blur.

  12. #172 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by palflo View Post
    pana la urma este bine sa setezi ps4 RGB full pentru jocuri pe TV SONY KDL40EX 720 ??
    Ruleaza imaginea asta pe TV de pe PS4 sau PS3, daca vezi toate cuburile cand PS-ul e setat pe Full atunci e ok si lasa-l asa. Nu te panica daca nu vezi 1 - 2 cuburi, joacate cu brightness.

    P.S. Daca cumva ai TV Samsung vezi sa nu fie si TV-ul setat la HDMI black levels pe Low, doar consola pe Full.
    Attached Images Attached Images fullrgb_test.jpg

  13. #173 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by Al3x_nike View Post
    De exemplu la Fifa 14 cand degajezi fara game mod on se vede imaginea asa putin cu blur sau daca joci shootere si daca te rotesti vezi totul asa in ceata cu blur.
    Acela despre ce vorbesti tu acolo nu e lag, este blur asa cum bine ai specificat.
    Lag-ul este o intarziere intre semnalul primit si momentul in care este afisat pe ecran.
    De exemplu in meniul de PS3, daca navighezi prin meniu si vrei sa mergi de la meniul de games in stanga la photo, muti stick-ul de la controller spre stanga dar imaginea pe TV se va muta doar dupa cateva ms si nu instant.
    Tu ai un TV din gama de top si din pacate acele TV-uri au un input lag destul de mare datorita procesoarelor de imagine folosite si de aceea se recomanda sa se foloseasca game-mode.
    Eu am vrut sa imi cumpar un F8000 dar am renuntat din cauza lag-ul destul de mare in movie-mode (100-110ms) pentru ca mie nu imi place cuma rata in game-mode.
    Am ales sa raman la TV-ul meu actual (SAMSUNG 40ES5500) care merge foarte bine in movie-mode, de fapt nu este nicio diferenta intre movie-mode si game-mode cand vine vorba de lag, are undeva la 16-20ms.
    Legat de problemele tale cu lipsa de detalii la colturi intunecate, vezi sa nu ai setata optiunea de Negru HDMI pe cel mai inchis.
    Ar trebui sa fie pe Normal.
    PS3 e bine sa fie setat pe RGB-Full.
    Eu asa am setat, folosesc TV-ul pe movie-mode, contrast la 90, luminozitate la 48, culoare 55, claritate-20, spatiu de culoare e pe nativ la jocuri, filtrele de zgomot digital sunt pe off, ton de culoare cald 1 sau standard, nuanta de negru pe intunecat iar contrast dinamic pe mediu.
    Cu aceste setari la mine se vede foarte bine.

  14. #174 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    De curizoitate, cei cu Samsung modele 2013 la cat va-ti setat sharpness-ul pe sursa la care aveti cuplata consola? Monky, o idee buna cam la ce nivel ar fi mai bine sa lasam functia setata?

    Eu am avut-o pe 30, acum e la 50, sincer nu vad prea mare diferenta.

  15. #175 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: nu este asa simplu sa zici "Samsung modele 2013"... Sunt diferite ca naiba de la model la model. Ceea ce pe un F6200 e OK la valoarea de 50, pe un F8000 mi se pare exagerat si 20. Eu de exp. din HTPC daca trec de 20, deja nu mai pot sa citesc textul, atat de mult il "ascute".

    Cat despre RGB Full vs RGB Limited... nu inteleg cum vedeti extra blur sau extra issues, pt. ca nu e vorba acolo decat de gama de culori folosita. Full RGB inseamna ca foloseste o gama de la 0 la 255 (adica negrul va avea maxim valoarea 0 - cel mai negru, iar albul va avea maxim valoarea 256 - cel mai alb), pe cand Limited este de la 16 la 235.

    Aici e mai mult chestie de preferinte... daca vreti sa aveti negrul cel mai negru si albul cel mai alb, mergeti pe Full. Probabil va trebui sa va jucati cu Brightness-ul si cu functii gen "Dinamic Contrast" pentru ca veti da de zone foarte intunecate. Daca vreti sa prindeti detaliile "ascunse", va recomand sa mergeti pe Limited.

    Referitor la PC mode, redenumirea inputului nu tine cont ca e vorba de HDMI 1, 2, 3 sau 4. Pur si simplu odata ce inputul respectiv primeste acest nume, se vor dezactiva functii de procesare a imaginii (nu veti mai putea sa le accesati pur si simplu), lucru care va reduce timpii de afisare, prin urmare si lag-ul e mai mic.

  16. #176 SP
    Member Ramon's Avatar
    Mda, vreau sa-mi iau si eu un TV Full HD Sony sau Samsung. Nu ma intereseaza sa fie Smart sau 3D. Vreau sa se vada bine in jocuri, sa nu aiba lag si sa fie de 40-42 inchi (102-107cm). Bugetul sa zicem ca e 2000-2500 ron.


    SONY

    La Sony am vazut ca sunt doua modele:
    KDL-40R470A (102cm) cu Motionflow XR 100 Hz: 2000 lei
    KDL-42W650A (107cm) cu Motionflow XR 200 Hz: 2700 lei (e si Smart fata de celalalt model)

    Intrebari:
    1. Conteaza tehnologia Motionflow XR in jocuri? Adica merita 200 Hz fata de 100 hz?
    2. Cumva daca un TV are mai multe tehnologii de imagine, inseamna ca are si mai mult lag din cauza procesarilor? Pentru ca mi se pare stupid daca e asa, de ce sa dau mai multi bani pe un TV mai smecher daca de fapt e mai lent.

    Mi se pare aiurea si faptul ca amandoua modelele au doar doua porturi HDMI, cand eu aveam nevoie de 3 (PS4, Xbox One si PC).


    SAMSUNG

    Now, legat de Samsung, m-am speriat cand am citit pe aici de acel Game Mode, unde trebuie facut un compromis intre calitatea imaginii si lag.
    Am primit azi pe mail o oferta la televizorul UE40EH5300, care pare ft ok ca dotari si pret (1900-2200 lei)

    Intrebari:
    3. E bun modelul asta de la Samsung sau recomandati altele care se incadreaza in cerintele si bugetul meu. Repet, I'm scared of Game Mode.

  17. #177 SP
    Member MSlv's Avatar
    eu din cate stiu doar seriile W6/W8/W9 de la Sony au cel lag foarte redus, de seria R nu stiu ce sa zic...

  18. #178 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by Ramon View Post
    SAMSUNG

    Now, legat de Samsung, m-am speriat cand am citit pe aici de acel Game Mode, unde trebuie facut un compromis intre calitatea imaginii si lag.
    Am primit azi pe mail o oferta la televizorul UE40EH5300, care pare ft ok ca dotari si pret (1900-2200 lei)

    Intrebari:
    3. E bun modelul asta de la Samsung sau recomandati altele care se incadreaza in cerintele si bugetul meu. Repet, I'm scared of Game Mode.
    Nu stiu nimic de modelul mentionat de tine, probabil e un model mai vechi. Eu am un samsumg F6500 si sincer sunt foarte multumit de el, are el micile lui imperfectiuni ca de exemplu un pic de backlight bleeding care este vizibil doar noapte daca e becul stins in camera si pe panou nu este afisata o imagin total neagra sau partial.

    Ar mai fi functia Motion Plus care e inutilizabila care la mine e setata pe off fiindca face imaginile in miscare rapida sa fie afisate prost.

    Eu unul nu folosesc Game Mode, m-am jucat 2 zile cu setarile televizorului si am ajuns sa am o imagine pe placul meu, toti ce au vazut televizorul au zis ca se vede fantastic, atata in jocuri cat si ruland filme HD sau vizionand posturile HD ce le prind prin cablu tv. Chiar si designul la F500 m-i se pare superb, is putin fixist si pentru mine conteaza si aspectul asta.

    Daca mergi pe Samsung ia-ti un model mai actual, gasesti modele de 40", de ex un F64000 sau F65000 care le gasesti deja sub 3000RON sau daca nu ai nevoie de 3D sau smart este F5500 la preturi super bune.

    Eu unul nu am lag sau creierul meu nu-l poate detecta. Nici d acel blur de care vorbesc unii nu am avut parte(doar cu motion plus on se vede ceva ne la locul lui).

    Uitate la line up-ul samsung a televiozoarelor pe 2013, ai acolo si mici descriptii/specificatii Samsung's 2013 TV line-up - with prices - FlatpanelsHD

    Bafta si daca mai ai intrebari legate de modelul meu, linistit.

  19. #179 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Quote Originally Posted by Ionutz83 View Post
    Acela despre ce vorbesti tu acolo nu e lag, este blur asa cum bine ai specificat.
    Lag-ul este o intarziere intre semnalul primit si momentul in care este afisat pe ecran.
    De exemplu in meniul de PS3, daca navighezi prin meniu si vrei sa mergi de la meniul de games in stanga la photo, muti stick-ul de la controller spre stanga dar imaginea pe TV se va muta doar dupa cateva ms si nu instant.
    Tu ai un TV din gama de top si din pacate acele TV-uri au un input lag destul de mare datorita procesoarelor de imagine folosite si de aceea se recomanda sa se foloseasca game-mode.
    Eu am vrut sa imi cumpar un F8000 dar am renuntat din cauza lag-ul destul de mare in movie-mode (100-110ms) pentru ca mie nu imi place cuma rata in game-mode.
    Am ales sa raman la TV-ul meu actual (SAMSUNG 40ES5500) care merge foarte bine in movie-mode, de fapt nu este nicio diferenta intre movie-mode si game-mode cand vine vorba de lag, are undeva la 16-20ms.
    Legat de problemele tale cu lipsa de detalii la colturi intunecate, vezi sa nu ai setata optiunea de Negru HDMI pe cel mai inchis.
    Ar trebui sa fie pe Normal.
    PS3 e bine sa fie setat pe RGB-Full.
    Eu asa am setat, folosesc TV-ul pe movie-mode, contrast la 90, luminozitate la 48, culoare 55, claritate-20, spatiu de culoare e pe nativ la jocuri, filtrele de zgomot digital sunt pe off, ton de culoare cald 1 sau standard, nuanta de negru pe intunecat iar contrast dinamic pe mediu.
    Cu aceste setari la mine se vede foarte bine.
    Mersi de sfat! Am mai testat unele setari pe game mode one am dat si claritatea (sharpness-ul) de la 45 la 20 si se vede mai real. Acum cu modul game activat se vede aproape la fel de bine ca si cu el dezactivat nsi se misca foarte bine. Citisem pe internet ca sharpness-ul ar trebuii sa fie setat pe 0, ca asa este imaginea reala transmisa de consola dar mie mi se pare prea stearsa. Oricum la mine intradevar nu era vorba de lag, sau cel putin nu asa sezsizabil ci acel blur. O sa incerc acum si setarile tale cu toate ca nu sunt adeptul modului movie, mi se pare cam sters, eu il am pe standard. Am vorbit astazi cu cineva care se pricepe la tv-urile Samsung si a zis ca orice tv care are modul game se va observa o diferenta activandu-l, oricat de bine i se misca cu el dezactivat.

    ---------- Post added 10-12-2013 at 21:13 ----------

    Cum se poate masura lagul la un tv?

  20. #180 SP
    Member MSlv's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 74 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 19 59 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts