Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 74 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 ... LastLast
Results 201 to 220 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #201 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Aici: Sony Bravia KDL-55W905A - Picture Quality and Conclusions are nota zece!!
    Au masurat input lag la doar 7ms, cea mai buna cifra inregistrata de ei vreodata la un TV de consum domestic.
    Deci da, merita. Este ca si cum ai conduce un Duster si te intrebi daca e ok sa cumperi un Range Rover. Daca ai banii necesari, go for it. N-as sta pe ganduri.
    If

  2. #202 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    Rasko mersi pentru raspuns! Oare o fi prea mare de 55' pentru camera mea de 20 mp, distanta intre tv si mine cand ma uit la filme este de vreo 4,5 m si cand ma joc pe consola de vreo 3.5m - 4m ???

  3. #203 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Cu riscul de a-l supara pe Rasko, sunt si alte aspecte de luat in considerare, dincolo de input lag, cum ar fi uniformitatea ecranului (problema constanta la TV-urile LED, indiferent de pret si producator). Ideea ar fi ca problema subzista la orice fel de TV led, insa e important sa vezi in ce masura.

    Eu am un TV Samsung, cu un input lag de ordinul zecilor de secunde (stiu asta din review-uri, n-am masurat niciodata), insa acea valoare poate fi redusa ulterior prin activarea unui "game" mod si prin redenumirea intrarii cu "PC/ DVI", acest lucru nefacand altceva decat eliminarea unor niveluri de post-procesare a imaginii. Dessigur, este important si bugetul precum si experienta personala - du-te si incearca in magazin modelele pe care le ai in vedere, eventual cu consola ta. Avand in vedere sumele despre care discutam, merita.

    Legat de distanta de vizionare, aproape ca as spune ca un 55' este la limita, daca nu cumva este mic . Daca-ti poti lua un 55, go for it, despre asta nici nu mai trebuie sa intrebi.

  4. #204 SP
    Junior Member Al3x_nike's Avatar
    La Samsung in momentul cand activezi modul Game, scade destul de mult claritatea graficii, orice setari ai face se observa diferenta. Banuiesc ca la acest tv Sony nu se intampla la fel. Ma gandesc ca lagul de 7 ms este masurat cu modul game, dar oare fara el ce lag o avea? Cine are tv Sony, as vrea sa stiu daca pe modul game grafica are de suferit ca in cazul tv-urilor Samsung.

  5. #205 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
    Cu riscul de a-l supara pe Rasko, sunt si alte aspecte de luat in considerare, dincolo de input lag, cum ar fi uniformitatea ecranului (problema constanta la TV-urile LED, indiferent de pret si producator). Ideea ar fi ca problema subzista la orice fel de TV led, insa e important sa vezi in ce masura.

    Eu am un TV Samsung, cu un input lag de ordinul zecilor de secunde (stiu asta din review-uri, n-am masurat niciodata), insa acea valoare poate fi redusa ulterior prin activarea unui "game" mod si prin redenumirea intrarii cu "PC/ DVI", acest lucru nefacand altceva decat eliminarea unor niveluri de post-procesare a imaginii. Dessigur, este important si bugetul precum si experienta personala - du-te si incearca in magazin modelele pe care le ai in vedere, eventual cu consola ta. Avand in vedere sumele despre care discutam, merita.

    Legat de distanta de vizionare, aproape ca as spune ca un 55' este la limita, daca nu cumva este mic . Daca-ti poti lua un 55, go for it, despre asta nici nu mai trebuie sa intrebi.

    Normal ca sunt aspecte infinit mai importante decat input lag, dar pentru colegul nostru este un factor determinant din cate am inteles. Citeste review-ul postat de mine, n-are cum sa dea gres cu modelul acesta, exceleaza in aproape toate aspectele. In ceea ce priveste uniformitatea ecranului, e deja pleonasm sa ma tot repet ca e o loterie in lumea LCD-urilor, indidferent de producator.

    @Alex: un TV nu e niciodata prea mare, indiferent de dimensiunea camerei. E ca si cum te-ai plange ca o femeie e prea frumoasa sau ca o masina se conduce prea bine.

  6. #206 SP
    Junior Member Molurus's Avatar
    ce parere aveti de TV-ul asta ? am de gand sa-l cumpar, o fi bun pentru PS4 ? MEDIA GALAXY | Televizor Smart TV 3D LED Full HD, 81 cm, PHILIPS 32PFL5008K/12
    81 cm este perfect pentru camera mea. televizoarele astea au game mode ? in descriere nu spune.

  7. #207 SP
    Member CataPuscas's Avatar
    Eu am un Philips 32PFL6007H/12 tot de 81. Al meu are game mode si e perfect. Nu stiu daca modelul respectiv are. Eventual vezi pe mai mult site-uri la specificatii. S-ar putea sa nu scrie efectiv "game mode". Se poate sa scrie ceva de genul: 200hz/400hz.

  8. #208 SP
    Member bartonn's Avatar
    Quote Originally Posted by Molurus View Post
    ce parere aveti de TV-ul asta ? am de gand sa-l cumpar, o fi bun pentru PS4 ? MEDIA GALAXY | Televizor Smart TV 3D LED Full HD, 81 cm, PHILIPS 32PFL5008K/12
    81 cm este perfect pentru camera mea. televizoarele astea au game mode ? in descriere nu spune.
    Are game mode. Am cumpărat si eu recent varianta 6008k de 42'. Ai Game mode si pc mode. In Game mode dezactiveaza aproape toate funcțiile de TV si i-l face monitor. Eu unu nu i-l țin in Game mode când m-a joc pe ps3. Se misca foate bine si pe normal, am testat BF4/GTA5/GOWA/DUST/borderlands 2.
    Dacă mai ai întrebări legat de tv ?

  9. #209 SP
    Junior Member Molurus's Avatar
    ce imi mai poti spune despre calitatea, sunetului, imaginii ( culorile, contrastul ), dar despre partea 3D si ambilight ? Ambilightul pare chiar superb

  10. #210 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ambilight-ul e un "chici". Cine-si cumpara un TV pentru o astfel de functie, poate sa-si cumpere si un "disco ball" precum si jocuri de lumini de pus in camera. Toate cele de mai sus merg perfect cu o carpeta pe perete (recomand "Rapirea din Serai")

    Serios acum, e o aberatie. Noroc ca se poate dezactiva. In lumea cinefililor ambilight-ul este considerat ca fiind "bleeding la exterior". Unii cauta sa scape de bleeding la LED-uri sub orice forma, pe cand ambiligiht-ul este pentru cei carora le place sa le dea si pe dinafara

  11. #211 SP
    Junior Member Molurus's Avatar
    sa lasam ambilight-ul la o parte. e bun pentru gaming ? sa zicem pentru ps4 sau x-one ?
    sau un tv in bugetul asta: 2000 RON!

  12. #212 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Personal, desi nu imi dau seama cum arata camera ta, in 2000 de ron, as cauta ceva mai mare. Nu o sa regreti o diagonala mai generoasa.(e drept, daca fizic nu exista spatiu, poti alege si 32")

  13. #213 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Philips au fost dintotdeauna destul de OK la procesare de imagine. La timp de raspuns nu sunt nici printre cei mai buni dar nici printre cei extrem de lenti. Ti-as recomanda sa mergi pe un Samsung sau Philips unde macar stii ca poti intra in Game Mode sau PC Mode si ai un timp de raspuns mai ok.

    Eu de exp. as prefera o diagonala mai mare decat un model mai nou. De exp. un 42F5000 ajunge pe la 1850 RON: Samsung UE42F5000 Lista de preturi - cel mai mic pret desc. Daca mai pui ceva banuti poti sa gasesti un F6400.

    Sau, uite ce gasise naz la super pret: Philips 42" LED. Ai 42" la 1699 RON. Ce poti sa ceri mai mult?

  14. #214 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Imi cer scuze ca ma bag in discutie fara macar sa am experienta in domeniu.Detin doar un TV Philips asemanator cu cel din seria amintita mai sus si pot spune ca e putin cam enervant. Nu contest calitatea imaginii care e ok, dar ca parte software sta foarte prost: are un lag imens in meniu, daca esti putin mai rapid in telecomanda s-ar putea sa astepti cativa ani sa muti de pe o pagina pe alta in lista de canale si nu numai. Schimbarea canalelor este mult mai lent decat la alte TV-uri din acelasi segment cum ar fi un Sony Bravia, revin maine cu modelul pentru a fi siguri ca nu compar mere cu pere, ca pret e tot pe acolo.
    Sunt de parere ca imaginea pe care ti-o ofera este cea mai importanta, dar totusi dupa experienta pe care am avut-o cu Philips-ul consider ca ar trebui sa fim atenti si detaliile de mai sus.
    Este strict parerea mea, astept critici pentru a nu-i influenta in mod negativ pe cei care vor intra aici si vor citi parerile .

  15. #215 SP
    Junior Member Madilen's Avatar

    80cm vs 103 cm

    am si eu nevoie de putin ajutor nu pot sa ma decid am optiunea da a-mi cumpara un sony de 80 cm smart tv full HD sau un sony de 103 Full HD dar normal nu smart care credeti ca ar fi mai bun pentru consola

  16. #216 SP
    Member Daghiu98's Avatar
    Eu aş merge pe mărime,deci cel de 103,ca sunt cam la fel amandoua Full HD,nu stiu ce aduce smart in plus. Oricum asculta si parerile altor useri,poate gresesc eu pe undeva.

  17. #217 SP
    Junior Member Gandomyr's Avatar
    Am TV smart. Știi cât de mult contează pt mine sau cât de mult mă folosesc de această funcție? ZE-RO! Serios, avem PC-uri, tablete, smartphones, laptopuri, console... De ce ai mai avea nevoie de încă un gadget pe care să te conectezi la facebook / twitter / youtube / Skype / weather app? Plus că experiența de browsing e ceva gen extracțiile dentare. E realizabilă doar cu eforturi majore. Iar aplicațiile care chiar te-ar putea interesa, cu filme, muzică, concerte, documentare, sunt contra cost. Sfatul meu: bigger is better. Mergi pe diagonala mai mare, nu o să regreți niciodată o diagonală mai mare.

    Asta e strict părerea mea, nu se vrea literă de lege, nu e adevărul absolut. E doar ce cred eu. Interpretează ca atare.

  18. #218 SP
    Junior Member Madilen's Avatar

    Tv

    Quote Originally Posted by Gandomyr View Post
    Am TV smart. Știi cât de mult contează pt mine sau cât de mult mă folosesc de această funcție? ZE-RO! Serios, avem PC-uri, tablete, smartphones, laptopuri, console... De ce ai mai avea nevoie de încă un gadget pe care să te conectezi la facebook / twitter / youtube / Skype / weather app? Plus că experiența de browsing e ceva gen extracțiile dentare. E realizabilă doar cu eforturi majore. Iar aplicațiile care chiar te-ar putea interesa, cu filme, muzică, concerte, documentare, sunt contra cost. Sfatul meu: bigger is better. Mergi pe diagonala mai mare, nu o să regreți niciodată o diagonală mai mare.

    Asta e strict părerea mea, nu se vrea literă de lege, nu e adevărul absolut. E doar ce cred eu. Interpretează ca atare.
    Asta este si parerea mea mai mare mai bn ms pt sfat

  19. #219 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    Am si eu o intrebare pt cine se pricepe, se merita un 4k sony KD-55X9005A pt ps4 sau un tv full hd kdl 905A ma intereseaza in special pt gaming stiu diferenta fata de un full hd si un 4k (in filme) dar in jocuri se vede mai clar etc

  20. #220 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    In jocuri nu te ajuta cu nimic 4k, nu exista joc pe console si nici nu va exista (poate la urmatoarea generatie) care sa ruleze la rezolutia aia. Full HD e suficient pt gaming.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 74 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 61 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts