Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 71 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 1402

Thread: Discutii generale despre scoala

  1. #1001 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Puneti mana pe carte soareci, ascultati de *ulimea batrana... va asteapta vremuri grele! E greu pentru noi astia din generatia 85-90, pentru voi va fi iadul pe pamant!

  2. #1002 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    The future is bright.
    60507061.jpg

  3. #1003 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Quote Originally Posted by kukenstein View Post
    Puneti mana pe carte soareci, ascultati de *ulimea batrana... va asteapta vremuri grele! E greu pentru noi astia din generatia 85-90, pentru voi va fi iadul pe pamant!


    Daca si pentru voi a mai fost greu

  4. #1004 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Eu vreau să dau la George Coșbuc.A fost cineva de pe forum ,acolo?Niște impresii,dacă este liceu bun..?

  5. #1005 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Știe cineva cum sta treaba cu practica la politehnica? Is in anul 2 si mi s-a spus ca pot face practica numai in anul 3. Știe cineva ceva legat de asta?

  6. #1006 SP
    Member drac_baltat's Avatar
    Da.. In anul 2 ai (sau era in anii trecuti) o practica "teoretica" in care faceai un referat pe o tema la un prof ales de tine. Sa te interesezi ca sa nu te trezesti cu restanta .
    In anul 3 se face practica normala, aia cu mers pe teren and stuff. Dureaza 3 luni. Se poate face in mai multe feluri, corect sau cu adeverinta. Problema e ca trebuie sa va gaseasca profii sau sa va gasiti voi loc de practica, deoarece astia nu au bani nici sa va trimita la chioscul din colt.
    La ce facultate esti? (e posibil sa-ti gasesti in orasul din care esti sau in Bucuresti).
    Daca vrei practica mai serioasa in anul 2 vezi si tu ce firme au internship-uri pe vara. Succes

  7. #1007 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    eu stiu ca sunt un nr limitat de locuri ptr practica...gen fac practica doar cei mai buni/aia care s-au zbatut cel mai mult..

  8. #1008 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Quote Originally Posted by drac_baltat View Post
    Da.. In anul 2 ai (sau era in anii trecuti) o practica "teoretica" in care faceai un referat pe o tema la un prof ales de tine. Sa te interesezi ca sa nu te trezesti cu restanta .
    In anul 3 se face practica normala, aia cu mers pe teren and stuff. Dureaza 3 luni. Se poate face in mai multe feluri, corect sau cu adeverinta. Problema e ca trebuie sa va gaseasca profii sau sa va gasiti voi loc de practica, deoarece astia nu au bani nici sa va trimita la chioscul din colt.
    La ce facultate esti? (e posibil sa-ti gasesti in orasul din care esti sau in Bucuresti).
    Daca vrei practica mai serioasa in anul 2 vezi si tu ce firme au internship-uri pe vara. Succes
    Is la calculatoare. Am gasit deja in Cj o firma. Pe ei nu-i intereseaza partea de practica legata de scoala in sensul ca ei fac contract de munca normal. Problema mea era sa-mi fie recunoscuta practica de anul asta ca sa pot face altceva vara urmatoare. O sa merg saptamana asta sa vorbesc cu decanul desi toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca de 2-3 ani incoace nu se mai accepta practica in alta vacanta decat cea de dupa anul 3.
    Ms.

  9. #1009 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Is la calculatoare. Am gasit deja in Cj o firma. Pe ei nu-i intereseaza partea de practica legata de scoala in sensul ca ei fac contract de munca normal. Problema mea era sa-mi fie recunoscuta practica de anul asta ca sa pot face altceva vara urmatoare. O sa merg saptamana asta sa vorbesc cu decanul desi toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca de 2-3 ani incoace nu se mai accepta practica in alta vacanta decat cea de dupa anul 3.
    Ms.
    pai da..asa stiu si eu..practica doar din vacanta dintre anii 2 si 3

  10. #1010 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    3 si 4 adica? Eu am zis ca dupa anul 3

  11. #1011 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    3 si 4 adica? Eu am zis ca dupa anul 3
    da..scuze..n-aveam mintea la mine...e corect asa cum ai zis..

  12. #1012 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Eu vreau să dau la George Coșbuc.A fost cineva de pe forum ,acolo?Niște impresii,dacă este liceu bun..?
    Eu abia am terminat liceul Cosbuc (clasa a 12a OVER ! Urmeaza BAC-ul ..) E un liceu destul de bun dar daca nu iti place limba engleza... stai departe .Faci cate 3 materii diferite de engleza in fiecare an si trebuie sa fii destul de bun ( in sensul ca trebuie sa ai media de la 7 in sus la toate 3 altfel nu treci clasa ... si chiar se face ... )

  13. #1013 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Pai eu ma duc special pt engleza(din clasa a 5a pana acum intr-a 7a am avut numai media 10 la engleza;fara meditatii,pur si simplu mi-a placut si am invatat de unul singur)Stiu ca fac Istoria si geografia Marii Britanii...dar vreau sa-mi spui un lucru;defapt chiar doua
    Cu ce medie intri la uman?
    Si la ore profesorii vorbesc in engleza,nu?

  14. #1014 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Forumistii din clasa a 8-a, cat ati luat la examenul de engleza? Eu 8,8.

  15. #1015 SP
    Member Cata96's Avatar
    Care e diferenta dintre liceu si grup scolar?

  16. #1016 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    CATA: @ la grup scolar se fac 5 ani si o sa ai multi colegi colorati iar la liceu o sa faci doar 4 ani .Grupul scolar din ce stiu eu este tot una cu profesionala.

    Am tot incercat sa fac o anumita problema de la sub.III si orice metoda as folosi, nu da rezultate.

    Se considera functia f:R -> R, f(x)=radical din (x-patrat + 2 ) - radical din(x-patrat + 1)

    Cerinta: Sa se arate ca graficul functiei f are exact doua puncte de inflexiune.

    Nu am reusit sa demonstrez acest lucru, consider ca este imposibil de aflat x-ul, pt cerinta trebuie sa aratam ca F''(x) = 0 , am ajuns la aceasta forma insa ma lovesc de aflarea x-ului , reuseste cineva?

    Problema este de la testul 31/ ed. Sigma.Sunt foarte curios daca poate cineva sa ii dea de cap.

  17. #1017 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Pai trebuie sa se poata afla x-ul, mai incearca... care e ecuatia la care ai ajuns de nu se poate afla x-ul? Dupa ce il aflii faci tabelul de variatie si acolo ai singurul sau singurele puncte de inflexiune.

  18. #1018 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Fa-i a doua derivata sa vezi ce ecuatie iti da si o sa iti dai seama ca ti-ar fi imposibil sa-l afli pe x de acolo.Ecuatia are si asimptota pe x in y=o , eu am ajuns la concluzia ca este imposibil sa aiba ceea ce cere problema, pctele de inflexiune.Plus de asta functia are minim in (1;-4) deci partea care taie Ox trebuie sa fie (1 - infinit).Sunt chiar curios daca il rezolva cineva de pe aici.

    in caz ca sunt neintelegeri: x-patrat = x la a doua

  19. #1019 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Daca faci prima data conjugata si derivezi dupa aia de 2 ori obtii:
    f``(x) = x^4+sqr(x^2+1)*sqr(x^2+2)*x^2-2
    Care dupa cum arata graficul ar avea 2 zerouri da' cam greu de gasit din pix. Nu-mi dau seama care-i smecheria si probabil nici nu o sa ma prind asa ca da un raspuns cand il afli.

  20. #1020 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    derivata a doua este 2/[(xpatrat + 2) * radicaldin(xpatrat + 2) ] - 1/[(xpatrat + 1) * radicaldin(xpatrat + 1)] , iti zic sigur ca exact asta le-a dat si lor la sfarsit.Scrie-mi te rog formula initiala pe acel site.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 71 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 ... LastLast

Similar Threads

  1. Discutii generale GSM By MonkY in forum GSM
    Replies: 43 Last Post: 26-10-2021, 14:01
  2. Discutii generale By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 24 Last Post: 13-09-2021, 19:56
  3. Replies: 8 Last Post: 02-12-2014, 23:20
  4. Discutii generale despre fete By Malach HaMavet in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 01-06-2011, 11:52
  5. Lineage 2 - Discutii Generale By OlBlueEyes in forum Jocuri PC
    Replies: 10 Last Post: 16-10-2010, 12:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts