Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 158 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 37 77 127 ... LastLast
Results 521 to 540 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #521 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Nu chiar toti, dar foarte multi. Ne tot miram cum de o ducem asa rau, de ce trebuie sa dam spaga la doctor, de ce sunt murdare strazile, de ce sunt pensiile si salariile mici, etc. E simplu : pentru ca foarte multi romani sunt niste paraziti. Si nu doar oameni "de la tara" sau de la "periferiile oraselor". Inclusiv la mine in bloc (care e in buricul orasului) am o vecina de vreo 40 de ani care n-a lucrat in viata ei nicaieri. Si n-are niciun handicap. Traieste din diverse ajutoare de somaj, din alocatiile copiilor, etc. Si foarte multi isi "rezolva" pensii de handicap, chiar daca ei sunt sanatosi tun.

    Si normal ca in stiuatia asta, cand putini muncesc si cotizeaza si multi doar vor ajutoare, fara sa cotizeze vreodata se ajunge la situatii nasoale. Banii se duc in ajutoare de somaj, in pensii de handicap, etc. Banii din sistemul sanitar nu ajung pentru ca o gramada de oameni merg la spital fara sa cotizeze in viata lui un ban in sistem.

    Sa nu fiu inteles gresit, sunt constient ca politicienii fura la greu. Dar sunt si bani putini. Degeaba facem noi gura ca suntem impozitati si contribuim la CAS. Pentru ca pentru fiecare roman cat de cat serios exista 10 paraziti. Si mai e o problema : cine i-a votat pe actualii politicieni ? Romanii. Nu i-au votat nemtii sau americanii. Romanii au votat. Aia multi si cu minte putina. Si e normal - in perioada electorala s-au dus si s-au infruptat din micii oferiti de partide si s-au imbatat bine. Si s-au dus veseli la vot - ii votam pe aia ca ne-au dat mici si ne dau ajutoare sociale.

    Nu si-au pus problema de unde sunt banii pt micii electorali. N-au ascultat si n-au analizat discursurile politice. Nu s-au intrebat daca promisiunile facute pot si si indeplinite. N-au gandit. Au votat manelistic. Si ne-au hotarat si noua soarta. Dar asta e democratia : cei multi si prosti voteaza cu oameni asemanatori lor si distrug viitorul tuturor.
    ^^^ Asta !!!

    In conditiile astea, eu unul i-as pune la munca fortata in folosul comunitatii ! La fel cum as face cu toti puscariasii. Nu sunt oameni sa lucreze la autostrazi de exemplu ? Pe bune nu sunt ? Lasa ca stau baietii pe banii nostri si se odihnesc. Intre timp se aduc muncitori din China si alte tari suprapopulate. Sa-l lasam pe gica din spatele gratilor sa se odihneasca saracul, ca e obosit rau.

    In sfarsit, eu unul sper sa inceapa lumea sa se prinda. Cel care cotizeaza o viata intreaga nu este corect sa beneficieze de aceleasi servicii medicale precum cel care nu a lucrat o zi in viata sa pentru a cotiza la sistemul de sanatate. Desigur, de aici excludem copiii care automat sunt asigurati. E timpul sa intelegem, accesul la servicii medicale nu este gratuit. Asa cum nici apa pe care o beti nu este gratuita. Pentru ca ceva sa mearga, trebuie sa cotizeze TOTI, nu doar un mic procent din populatie. Ce e mai nostim e ca, apoi, conform spiritului romanesc, cei ce lucreaza la negru sau deloc fac scandal fata de sistemul sanitar. Da, e pe butuci, si o sa fie multi ani de aici in colo daca nu ne trezim o data la realitate. In aceste conditii, vreti servicii excelente ? Vreti sa nu cada peretii pe voi ? Mergeti la privat, sa vedeti cum plecati de acolo cu mii de lei in minus pentru niste investigatii si un tratament. Acum nu va mai plangeti, ca nu aveti de ce.

    Ca sa se schimbe ceva, in primul rand trebuie lucrat la mentalitate. Prea multi vor sa termine dreptul, ASE-ul si alte facultati cu impact in titlu. Si prea putini vor sa mai faca o meserie care de fapt produce ceva. Noi nu ne putem permite sa fim o tara ai carei cetateni sa stea toti in spatele unui birou. Nu ne permitem pentru ca nu producem nimic si nu avem ce gestiona din aceasta pozitie.

    O porcarie de tara, si nu e ea de vina. De vina sunt cei ce misuna prin ea.

  2. #522 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Era un sticker pe un semn de circulatie:
    "1 Mai 2010 - Grecii ataca guvernul / 1 Mai 2010 - Romanii ataca litoralul"

    Romania = Inception(filmul) in desfasurare. Suntem sub atatea straturi...incat daca ne-am trezi la realitate odata si odata...tot am ramane cu reflexele din vis (mita , favoruri , pile , etc.)

  3. #523 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    ^^^ Asta !!!

    In conditiile astea, eu unul i-as pune la munca fortata in folosul comunitatii ! La fel cum as face cu toti puscariasii. Nu sunt oameni sa lucreze la autostrazi de exemplu ? Pe bune nu sunt ? Lasa ca stau baietii pe banii nostri si se odihnesc. Intre timp se aduc muncitori din China si alte tari suprapopulate. Sa-l lasam pe gica din spatele gratilor sa se odihneasca saracul, ca e obosit rau.

    In sfarsit, eu unul sper sa inceapa lumea sa se prinda. Cel care cotizeaza o viata intreaga nu este corect sa beneficieze de aceleasi servicii medicale precum cel care nu a lucrat o zi in viata sa pentru a cotiza la sistemul de sanatate. Desigur, de aici excludem copiii care automat sunt asigurati. E timpul sa intelegem, accesul la servicii medicale nu este gratuit. Asa cum nici apa pe care o beti nu este gratuita. Pentru ca ceva sa mearga, trebuie sa cotizeze TOTI, nu doar un mic procent din populatie. Ce e mai nostim e ca, apoi, conform spiritului romanesc, cei ce lucreaza la negru sau deloc fac scandal fata de sistemul sanitar. Da, e pe butuci, si o sa fie multi ani de aici in colo daca nu ne trezim o data la realitate. In aceste conditii, vreti servicii excelente ? Vreti sa nu cada peretii pe voi ? Mergeti la privat, sa vedeti cum plecati de acolo cu mii de lei in minus pentru niste investigatii si un tratament. Acum nu va mai plangeti, ca nu aveti de ce.

    Ca sa se schimbe ceva, in primul rand trebuie lucrat la mentalitate. Prea multi vor sa termine dreptul, ASE-ul si alte facultati cu impact in titlu. Si prea putini vor sa mai faca o meserie care de fapt produce ceva. Noi nu ne putem permite sa fim o tara ai carei cetateni sa stea toti in spatele unui birou. Nu ne permitem pentru ca nu producem nimic si nu avem ce gestiona din aceasta pozitie.

    O porcarie de tara, si nu e ea de vina. De vina sunt cei ce misuna prin ea.
    De acord cu tine comandante, dar cu banii care se duc la bugetul de stat din care guvernantii fura fara sa mai oboseasca sau fara se le faca nimeni nimic cum ramane ? Cum ramane cu faptul ca sistemul sanitar si economia tarii sunt la pamant pentru ca banii de la buget sunt folositi de clientela politica prin contracte intre firmele lor si banul public ? Dar cu banii imprumutati pana acum si care sunt de ordinul miliardelor de Euro si din care nu au primit decat bancile sa dea credite la populatie sau deturnati in campaniile electorale cum ramane ? Cum ramane cu sistemul asta, in care tu cetatean al acestei tari esti socotit un dusman al statului ?????????

  4. #524 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    De acord cu tine comandante, dar cu banii care se duc la bugetul de stat din care guvernantii fura fara sa mai oboseasca sau fara se le faca nimeni nimic cum ramane ? Cum ramane cu faptul ca sistemul sanitar si economia tarii sunt la pamant pentru ca banii de la buget sunt folositi de clientela politica prin contracte intre firmele lor si banul public ? Dar cu banii imprumutati pana acum si care sunt de ordinul miliardelor de Euro si din care nu au primit decat bancile sa dea credite la populatie sau deturnati in campaniile electorale cum ramane ? Cum ramane cu sistemul asta, in care tu cetatean al acestei tari esti socotit un dusman al statului ?????????
    Acum, nu vreau sa fiu rau, dar inainte de a intreba unde sunt banii, trebuie sa si pui acei bani. Tu contribui cu ceva (TVA, impozit, CAS, etc...) la bugetul statului? Oferi factura pentru serviciile oferite?

  5. #525 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Economia am agatat-o in cui, agricultura tot acolo. Prin legile care s-au dat acum natalitatea o sa intre la apa. Presedintele ne invita sa plecam din tara. Daca o tin tot asa in 50 de ani tara se va numi ROM-ania, pentru ca doar aceasta categorie de oameni isi va permite sa faca copii.

  6. #526 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    In conditiile astea, eu unul i-as pune la munca fortata in folosul comunitatii ! La fel cum as face cu toti puscariasii. Nu sunt oameni sa lucreze la autostrazi de exemplu ? Pe bune nu sunt ?
    Exact asa gandesc eu cu puscariasii. Cu restul n-am treaba. Dar nici sa ceara ajutor de somaj si diverse beneficii : ajutoare la intretinere, etc. Asta n-o pot intelege nici mort. Adica eu muncesc legal, platesc impozit la stat si nu beneficiez de nimic. Vecina de langa mine n-a lucrat in viata ei nicaieri. Pe langa ca are pensie sociala mai beneficiaza si de reducere la intretinere, de medicamente compensate, etc. Cine plateste toate astea ? Fraierii care muncesc. La noi e incurajata trandavia, nu munca.

    Si stiti ce e culmea ? Ca tot parazitii se plang. Vai, am pensie sociala asa mica ! Vai, cum sa traiesc din ajutor de somaj asa mic ???? Sa-mi dea statul mai mult. Si cand le zici sa munceasca stiti ce se intampla ? In prima faza vor zice ca nu gasesc de lucru. Dupa ce ii bagi cu fata intr-un ziar si le arati sute de locuri de munca incep sa comenteze - pai da cum sa lucrez eu pentru 800 lei/luna ??? Vai de mine, nu se poate.

    Normal ca nu, doar primesc mai mult din ajutorul de somaj si diversele reduceri la intretinere/etc. Ca daca ar lucra din start ar avea un venit mai mare si n-ar mai primi "discount" la diverse chestii. Si aici ii inteleg. Asta e o problema enorma - de ce unul care nu lucreaza si n-are venituri primeste si ajutor de somaj si reduceri la diverse ? Cum sa fie motivat cineva in conditiile astea ?

    Sa fim seriosi : cine prefera sa munceasca si sa aibe in final un venit mai mic decat daca nu face nimic ?

    Pentru ca asa e la munca "de jos". Fie muncesti pe un salariu minim pe economie si nu primesti niciun ajutor, fie freci menta si primesti ajutor de somaj si reduceri (adica economisesti bani) si in final tot la acelasi venit real ajungi.

  7. #527 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Tigani nu Rromi
    ROM nu ROU
    LEI nu RON

    In engleza nu le zice Rroms ...le zice Gypsyes...adica Tigani.

    Romania nu Roumania....ori suntem patrioti ori numai suntem ...eu nu inteleg de unde U-ul?

    M-am saturat sa aud rahatul asta cu "obiectul x costa 24 de roni " le zice LEI! Nu Rol /Ron ....Lei.

  8. #528 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by Madk91 View Post

    M-am saturat sa aud rahatul asta cu "obiectul x costa 24 de roni " le zice LEI! Nu Rol /Ron ....Lei.
    Hai ca inteleg lucrurile cu tiganii. Dar...

    Nu crezi ca ai totusi o mica problema in ceea ce priveste prioritatile ? Adica asa de tare te deranjeaza ca spune cineva RON in loc de LEI ? Wow. Pai sa facem bine sa schimbam repede aceste lucruri sa ne rezolvam toate problemele.

    Iar numele fiecarei tari poate avea un alt mod de a fi citit intr-o anumita zona. De exemplu, eu unul nu vad romani sau cetateni de oricare alta nationalitate care sa spuna Deutschland cand vorbesc despre Germania. La fel cu Austria, Ungaria, Romania si multe alte tari.

    Chiar asta ne preocupa pe noi asa de tare ?

  9. #529 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Acum, nu vreau sa fiu rau, dar inainte de a intreba unde sunt banii, trebuie sa si pui acei bani. Tu contribui cu ceva (TVA, impozit, CAS, etc...) la bugetul statului? Oferi factura pentru serviciile oferite?
    Tu ai o vesnica problema cu ce contribui eu la stat, sau daca dau factura. Cred ca platesc mult mai multe decat crezi tu si nici nu este cazul sa iti dau tie explicatii in sensul asta. Daca nu ai inteles ce am vrut sa spun inseamna ca nici nu are rost sa dialogam. Sti tu vorba aia inteleapta : Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.
    Si ca sa fiu si eu rau, cred ca esti un mare PDL-ist si ai votat si cu Basescu



  10. #530 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Acum, nu vreau sa fiu rau, dar inainte de a intreba unde sunt banii, trebuie sa si pui acei bani. Tu contribui cu ceva (TVA, impozit, CAS, etc...) la bugetul statului? Oferi factura pentru serviciile oferite?
    E cu doua taisuri asta. Partial iti dau dreptate, chiar daca se supara Donely. Insa treaba e mult mai complexa la noi. Uite, eu lucrez deja de peste 7 ani, am lucrat cu intreg venitul declarat pe cartea de munca, poate a contribuit la asta si faptul ca am lucrat foarte mult in corporatii mari, unde nu se faceau "mismasuri". Am platit impozite serioase, CAS, contributie la pensie, etc. Si acum regret enorm. Pentru ca am vazut unde ajung banii mei.

    Ajung la bugetarii pe care ii doare in c*r de mine si se poarta cu mine ca si cu ultimul jeg. Desi sunt platiti din banii MEI. Desi sunt platiti ca sa faca o treaba si n-o fac. Pai tata, ma duc la un ghiseu si ma astepta o tanti acra la fata si de care trebuie sa ma rog de 10 ori sa-mi dea o informatie. Si stau la coada pentru ca din 10 ghisee sunt deschise 2. Nu pt ca ar fi doar 2 angajate, ci pt ca 8 mananca sau beau cafea si stau la barfe. Desi sunt platite sa LUCREZE. Platite din banii MEI.

    Bani care ajung la "someri" si la "pensionati de boala". Adica la niste nesimtiti care prefera sa sparga seminte in fata blocului decat sa-si caute ceva de lucru. Si care vin cu ineptii de genul : pai e mare somajul frate, cum sa-mi gasesc ceva de lucru. Pe bune ? Daca ii arati paginile din ziare care gem de anunturi de angajare (caut ospatar, caut dulgher, etc) o da in alta directie : pai da, dar se plateste prost. Pfff. Normal. Pai e mai comod sa stai acasa pe BANII MEI si sa beneficiezi de reduceri la intretinere din BANII MEI. Si ca sa fie totul perfect : sa ai si tupeul sa te plangi ca te deranjez cand fac dus noaptea sau cand dau muzica o idee mai tare. Pai eu lucrez mai dobitocule si-ti dau banii tie, iar tu spargi seminte pe banii mei si tot tu esti cu gura mare ?

    Si dau bani si pt pensie. Cotizez la viitoarea mea pensie, dar vad deja ce-o sa se intample. O sa vina un urmas de-al lui Basescu si-o sa-mi zica : e criza, trebuie sa taiem pensiile. Sa mori tu ? Pai ma inaptule, eu am PLATIT pentru pensia aia. Ca tu esti dobitoc, incompetent si hot nu-i treaba mea.

    Si platesc si CAS. Multe sute de lei (sau ron, cum va place) pe luna. Pentru ce ? Cand am o problema si ajung in spital trebuie sa platesc spaga. Si ajung intr-un salon murdar, in care miroase urat si se urca gandacii pe mine. Si sunt pus sa-mi platesc medicamentele. Si asistenta se uita cu scarba la mine, chiar daca i-am dat si spaga... Pentru asta platesc CAS. Daca as aduna banii aia intr-un cont privat si m-as duce la o clinica din afara cu ei as fi tratat regeste.

    Si platesc nspe alte taxe ca sa am conditii : dar drumurile sunt pline de gropi, orasul e murdar, cand ai o problema politistii te trateaza cu dispret.

    In conditiile astea tu (ffocus) ce zici ? Merita sa platesti taxe sau nu ?

  11. #531 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Singurul mod prin care vad posibilitatea cuiva sa nu contribuie la stat este sa-si faca cumparaturiile de pe Luna sau Marte prin niste rute netaxabile, (de exemplu contrabanda se face cu farfuriile zburatoare)... vorbind mai serios totusi, este imposibil ca cineva sa nu contribuie la stat chiar si daca reuseste sa mai faca smecherii cu afacerea (cea ce in ziua de azi nu este un lucru rau avand in vedere ca bani ajunsi la stat se transforma in posetute pentru pitipoance printre altele), tot ce cumperi de la un magazin este taxabil sa nu mai vorbim taxa pe tigari care este mai mare ca pretu tigariilor (bine ca numai fumez )... asa ca prin simplu fapt ca iei o paine sau un banut de ciocolata contribui la stat...

    @RaveX: iti dau dreptate dar nu intru totul, nu uita pompierii, jandarmii, smurdul, tot bugetari is... sunt si bugetari gunoaie dar sunt si respectabili nu ii baga pe toti in aceeasi oala... Nu ca privatii ar fii toti corecti...

  12. #532 SP
    Member miami's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    In conditiile astea, eu unul i-as pune la munca fortata in folosul comunitatii ! La fel cum as face cu toti puscariasii.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Exact asa gandesc eu cu puscariasii.
    Aveti idei bune in general . Am o intrebare, cu cat ati vrea sa fie platiti pentru munca care o fac?

  13. #533 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by miami View Post
    Aveti idei bune in general . Am o intrebare, cu cat ati vrea sa fie platiti pentru munca care o fac?
    Pai puscariasii deloc. Ca li se ofera masa, cazare...

  14. #534 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by miami View Post
    Aveti idei bune in general . Am o intrebare, cu cat ati vrea sa fie platiti pentru munca care o fac?
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Pai puscariasii deloc. Ca li se ofera masa, cazare...
    + internet, TV, activitati culturale si multe altele, ca deh, se plictisesc saracii.

    Nu au auzit de persoane care sa faca infractiuni pentru a ajunge in inchisoare pentru ca acolo stau, primesc si nu fac nimic ? Eu am auzit, si din pacate nu sunt putini.

    Ar fi culmea sa-i mai si platesti.

    Ia sa-i pui sa munceasca, sa vedem ce si cum se intampla. Totusi, unii pot munci si in inchisoare, in programe speciale pentru salarii reduse, fapt care ulterior ii va ajuta eventual la scurtarea timpului de pedeapsa. Acestia, totusi, sunt foarte putini. De ce ? Pentru ca munca este optionala. Stai, CE !??!?!?

    P.S. - Voi ati vazut stirile cu tiganii aceia cu palate care au cerut subventii pentru incalzire ?? Aparent nu au nici un fel de venit, si se incadreaza la fix sa primeasca ajutoare de genul. Bai voi realizati !?!?

  15. #535 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    P.S. - Voi ati vazut stirile cu tiganii aceia cu palate care au cerut subventii pentru incalzire ?? Aparent nu au nici un fel de venit, si se incadreaza la fix sa primeasca ajutoare de genul. Bai voi realizati !?!?
    Da...asta e o alta caracteristica a tarii noastre. Culmea e ca au un tupeu extraordinar in ei, am vazut mai demult un fel de "interviu" cu un specimen de ala - reporterul o intreba (ca era o tiganca) : dar vad ca aveti o casa foarte mare si mai multe masini de LUX. Cum cereti in situatia asta ajutoare ? Si raspunsul : Pai ce sa fac cu astea ? Ca nu pot sa le mananc, tu poti manca pereti sau masini ? Trebuie sa mananc ceva, nu ?

    Incredibil, pai in alta tara era ala la puscarie de mult - in orice tara civilizata s-a face un control si daca nu-ti poti justifica venitul ai pus-o. Nu la noi, la noi poti sa faci orice si nu te ia nici naiba la rost.

  16. #536 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Desigur asta daca nu calci pe vreun functionar activist pe coada...

  17. #537 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Tu ai o vesnica problema cu ce contribui eu la stat, sau daca dau factura. Cred ca platesc mult mai multe decat crezi tu si nici nu este cazul sa iti dau tie explicatii in sensul asta.
    Vesnica problema? Nu-mi aduc aminte sa te fi stresat cu intrebarile pe tema asta. In plus, mi se pare o intrebare legitima, avand in vedere cat de revoltat esti cu privire la administrarea bugetului si nu numai.

    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Si ca sa fiu si eu rau, cred ca esti un mare PDL-ist si ai votat si cu Basescu
    Chiar nu conteaza asta, in context, desi cred ca pozitia mea fata de actuala guvernare este mai mult decat evidenta, pe acest thread.

    @RaverX: Da, merita sa-ti platesti taxele, chiar si in jegul asta de tara. Nu putem fi toti "mancatorii de seminte".

    @Strike: Ce sa faca? Daca imi cumpar ciocolata si chiloti, contribui la buget si avem crestere economica? lol Ma indoiesc ca ai gasit asa ceva in vreun manual de economie. Un model economic bazat pe consum fără producţie, nu poate decat sa adanceasca o criza. Uiti ca ne-am bazat pe banii capsunarilor si zidarilor?

  18. #538 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    In plus, mi se pare o intrebare legitima, avand in vedere cat de revoltat esti cu privire la administrarea bugetului si nu numai.
    Este nevoie sa iti mai aduc aminte de proverbul mai sus mentionat sau vrei sa ne intalnim personal sa ti-l traduc ?

  19. #539 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    @Strike: Ce sa faca? Daca imi cumpar ciocolata si chiloti, contribui la buget si avem crestere economica? lol Ma indoiesc ca ai gasit asa ceva in vreun manual de economie. Un model economic bazat pe consum fără producţie, nu poate decat sa adanceasca o criza. Uiti ca ne-am bazat pe banii capsunarilor si zidarilor?
    Din cate stiu chilotii contin in pretu' lor si TVA, TVA-ul acela merge la stat nu in alta parte.

  20. #540 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi-dinu View Post
    Economia am agatat-o in cui, agricultura tot acolo. Prin legile care s-au dat acum natalitatea o sa intre la apa. P
    Partial ai dreptate, dar parca multe mamici fac copii ca sa stea cu cracii acasa 2 ani. Da-o dracu, faci copilul pentru bani sau pentru tine?
    O stiu pe una, de 6 ani sta acasa. Cred c-o sa iasa la pensie din concediu de maternitate, la rata de scos copii pe care o are
    • �n Belgia mama stă 15 săptăm�ni (3 luni jumate) cu copilul �n care primește 80% din salariu, după care este obligată să se re�ntoarcă la muncă
    • �n Italia concediul pentru creșterea copilului e de 5 luni, mama primește 80% din salariu
    • �n Germania 3.5 luni. (Ce ziceți dacă de m�ine trebuie să fim nemți!!!!)
    • �n Spania concediul pentru creșterea copilului este de 4 luni iar mama primește 75% din salariu
    • �n alte țări precum Irlanda, Grecia, Anglia, Portugalia, Finlanda concediul pentru creșterea copilului este de 4.5 luni
    • �n Olanda, Austria, Franța mamele primesc bani doar pentru 4 luni
    • �n Slovacia concediul pentru creșterea copilului este de 7 luni
    • Vecinii noștri de la sud de Dunăre oferă mamelor ajutor pentru 10 luni

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 158 FirstFirst ... 17 25 26 27 28 29 37 77 127 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts