Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 85 of 158 FirstFirst ... 35 75 83 84 85 86 87 95 135 ... LastLast
Results 1,681 to 1,700 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1681 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Q, din postul tau de sus inteleg ca iti iei jucariile si pleci....noi suntem prea bestii ca sa pricepem ca fiecare animal are dreptul de a trai...

    "doar simpla realitate pe care putini o vad." - realitatea ta nu este si realitatea celorlalti

    Solutia ta practica( adica a tine cainii in adaposturi pana mor singuri) nu e viabila nici in tarile bogate, cum am dat anterior exemplu, daramite in Romania, chit ca nu s-ar mai fura.

    Dar de ce sa ne oprim la caini, spun... Sa continuam cu toate fiintele, includem aici si pestii? Ca ei sunt zilnic intepati barbar cu metale in gura, apoi afisati monstruos de catre noi, homo sapiens, taiati, pusi in conserve. Mergem mai departe la insecte? Ele sunt ok de strivit? Sau cainii sunt mai animale decat gandacii sau tantarii?

  2. #1682 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar

  3. #1683 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Mariush acum si tu, am scris in unul din posturile anterioare, concret, desi nu stiu de ce ma agit ca oricum vorbim ca sa nu adormim (nu decidem noi):
    - primaria/guvernul/whatever sa aloce un spatiu generos inafara orasului (poate nu se vor lupta intre ei, putin probabil dar macar in cazul ala este natura care-si produce efectele) - COSTURI ZERO
    - sa amenajeze spatiul corespunzator, respectiv imprejmuit a.i. sa nu existe posibilitatea ca "detinutii sa evadeze" si ceva custi din lemn dimensionate corespunzator - CITEVA ZECI DE MII DE EURO insa pot baietii destepti sa ia de la casa de vacanta ori mai stiu eu ce aberatie
    - din cit cunosc in mare parte sint deja sterilizati deci sint mici sansele ca sa creasca populatia in interior
    - sa stringa toti ciini de pe strazi fara exceptie - SERVICIU DEJA IN FUNCTIUNE deci ZERO COSTURI SUPLIMENTARE
    - iar in final apar doar costurile de intretinere lunara, adica ceva oameni care sa asigure distributia hranei/apa, etc si costurile cu hrana (nu a spus nimeni ca trebuie sa le dea hrana premium) ... iar costurile astea au o perioada limitata, citiva ani, in timp scad odata cu numarul "detinutilor"

    ... dar este adevarat, este mai simplu sa-i rada direct la costuri minime asa le ramine si lor de bagat in buzunar. Si uite cit de penibil devin prin atitudinea asta extrem de serioasa vis-a-vis de toata povestea asta.

    Legatura intre trezitul tirziu si dimineata nu exista, relatia era intre trezitul tirziu si faptul ca am inteles ca bat cimpii. Era parca o reclama pe Guerrilla "ma ! asta e un mod de a spune ? esti sigur ? da ! deci asta e un mod de a spune !"


    CSergiu ... genial !

    kragod ... "Sau cainii sunt mai animale decat gandacii sau tantarii?" ... animatia lui CSergiu este raspunsul !

  4. #1684 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Q, uite cum sta treaba.
    As prefera sa fie adaposturi speciale pentru caini, unde sa fie TOTI cainii maidanezi dusi, tinuti, hraniti si in caz de adoptie sa-i ia cineva. Adoptie in sensul sa-l tina in casa, sa-l plimbe, sa-i dea de mancare si sa-l spele la fund. Stim si eu si tu ca nu e posibila chestia asta la noi. Asadar, cum rezolvi problema? Ce mai ramane de facut? Ce le faci? Orice alta optiune in afara eutanasierii daca ar fi, as accepta-o bucuros. Dar nu e.

    Suntem oameni, suntem peste toate celelalte animale. De cand suntem pe pamantul asta omoram pentru hrana SI pentru adapost/siguranta. Asadar, cand zilnic sunt raniti oameni, in cazul de fata si omorati, ce-i de facut? Tu nu pricepi ca astia sunt caini salbatici, dpdv al naturii e echivalent cu a locui printre lei sau leoparzi. Ce zici tu acolo cu primaria si spatiul generos in afara orasului... e o idee draguta, dar naiva, nu o sa se implementeze chestia asta la noi, fii realist. Apropo, stiai ca este mai mare suma de bani care se cheltuie pentru un caine maidanez decat alocatia unui copil? Ti se pare normal?

    Serios, ai niste idei... zici ca n-ai trait in Romania pana acum.

  5. #1685 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Pana la urma orice e mai uman decat acele "adaposturi"...sunt 65000 de caini pe strazi(cel putin).....spunea cineva pe la o televiziune ca a fost la un asemenea adapost si ce era acolo era sinonim cu auschwitz(pastrand proportiile desigur)..caine ce se mancau intre ei..mizerie crunta s.a.m.d.


    Pe cine poti sa angajezi acolo ?gentlemani ?oameni sensibili ?aia muncesc pe 800 ron lunar?..nu..niste oameni dintr-o bucata pe care-i va durea undeva de caini...ca sa nu mai vorbim de costurile intretinerii a 65000 de caini..caini care vor sta cate 2-3(in cel mai bun caz) intr-o cusca de 1 pe 1...

    Daca sunteti iubitori de animale mergeti la un adapost si adoptati un caine maidanez si asumati-va responsabilitatea ptr el...

    Si mai vad acum o alta categorie.."dar vai..sa mergem la referendum sa votam un barbarism"...."sa hotarasca altii ca de aia i-am votat..nu vrem sa ne patam cu o asemenea oribilitate"..

    Mancati carne ?purtati imbracaminte din piele? Nu mai fiti ipocriti..

  6. #1686 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Eu m-am cam plictisit sa-mi iau castane si dupa, observ ca subiectul se interconecteaza cu diverse chestii conexe desi aici este in discutie un principiu simplu: votam pentru ori conta eutanasierii.

    Natura are o regula simpla: ucizi pentru hrana/pentru supravietuire, nu ucizi de placere SI nici pentru oarecare motiv pe post de necesitate (ex: braconajul pentru diverse rahaturi pe care unii pun pret). Este doar atit de simplu ! ... insa exista o diferenta: natura este impartiala, oamenii nu ! ei tot timpul o sa traga pentru binele lor chiar daca nu este corect, se halesc ei intre ei si eu vreau sa le pese de alte specii ... chiar ca-s naiv.

    Circul din momentul asta nu are legatura cu regula asta. Moartea lor va produce un singur efect: siguranta oamenilor !

  7. #1687 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Si cine zice ca vor fi ucisi cainii de placere? Tocmai, pentru siguranta se face. Te-ai contrazis singur.

  8. #1688 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Tu citesti doar ce-ti convine ori ? ... e adevarat ca trebuia sa fie un si intre nu ucisi de placere si nici pentru oarecare motiv pe post de necesitate insa totusi trebuia sa intelegi si singur.

  9. #1689 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    atunci spune-mi te rog de ce mananci carne ?poti trai foarte bine si vegetarian..si de ce porti haine/pantofi de piele ?poti trai si cu sintetice ...asta apropo de oarecare motiv pe post de necesitate

    din contra..la o adica mi se pare mult mai scandalos sa cresti si sa omori animale doar ptr confortul unora decat sa omori animale ptr siguranta majoritatii..

    ca de exemplu:

    ATENTIE ! IMAGINI Socante...probabil fiinta aia e un viitor pantof Nike,Adidas..


  10. #1690 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    Tu citesti doar ce-ti convine ori ? ... e adevarat ca trebuia sa fie un si intre nu ucisi de placere si nici pentru oarecare motiv pe post de necesitate insa totusi trebuia sa intelegi si singur.
    Atunci nu-si avea rostul "de placere" in argumentul tau.
    Ucizi pentru suparvietuire in furca lu' trompi, esti chiar atat de incuiat incat nu pricepi ca te-ai contrazis singur?! Vrei sa-ti dau quote?!?!?

    Natura are o regula simpla: ucizi pentru hrana/pentru supravietuire
    Poftim. Sper ca acum vezi. Care parte din "copii raniti si morti" nu pricepi?

  11. #1691 SP
    Banned Venom's Avatar
    Q, nu exista la ora actuala o alta solutie. Si asta deoarece ONGurile, primarii, legislativul, noi cetatenii si multi altii nu si-au facut datoria cand era timpul si cazul sa o faca. Deja m-am saturat sa salvez oamenii batrani de coltii javrelor de prin Bucuresti. Am vazut acu o luna cum un scuterist era sa moara din cauza unei javre bine crescute si hranite care s-a repezit la piciorul omului si a ajuns sub un camion. 65000 de caini? Hai sa fim seriosi. Cred ca sunt peste 200.000. Dupa 23 de ani de nefacut nimic, nu mai poti veni cu solutii. Pur si simplu nu exista. Stii tu ..., trebuie rupta pisica in doua. Iti respect filozofiile si dogmele morale de specie superioara, dar nu cred ca rasa canina este pe cale de disparitie. Am multe povesti de bine visavis de catei. Cel mai inteligent caine pe care l-am avut si crescut a fost un maidanez. Urat cu spume, dar de o inteligenta rara. Am acasa catel si pisica. Stii cati ani au? Cateaua 13 si pisica 11. Mai mult nu pot, stau in apartament de bloc. Ii iubesc, nu i-as parasi pentru nimic in lume. Dar n-am hranit niciodata un caine de pe-afara, n-am ascuns un caine de hingheri, si n-am luat vreodata vreun caine de la adapost pentru a-l elibera pe strada. Si nici nu mi-am aruncat piftiile pe geam dupa revelion ca sa "hranesc cainii". Cainii fara stapan n-au ce cauta in orase. Punct.

  12. #1692 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Venom - probabil o fi solutia ideala insa pe o parte eu nu o inghit si pace, pe alta nu-s marele iubitor de ciini si nu in ultimul rind e clar ca mai bine izbesc capul de un zid decit sa explic aici de ce nu o inghit ! ... e ca si cum i-as explica lui neanderthal ca fulgerul nu este periculos daca stii ce este, altfel e magie, god, etc.

    darkpaul13 - termina cu profetiile, (ca sa fiu corect, nu pot altfel) e adevarat ca ceva ceva ai nimerit insa tot profetie se numeste.

    eagle-eye - din pacate asa sint eu incuiat, nu pot sa-mi permit sa ridic stacheta la nivelul tau unde salata se amesteca dupa cum da bine ca argument (macar daca ai intelege ce dracu' e ala). Pe alta parte, daca ai ramine doar pe post de bucatar - amestecator al salatei mentionate (aici l-am pierdut, sigur a spart ceva) ar fi de bine insa nu-ti ajunge, vrei mai mult dar nu ai cu ce duce si tot impingi ... na ! iar o sa fiu acuzat de "Esti ridicol. Si argumentele tale sunt absurde" ... fie, inghit orice insulta/jignire ... e normal, de la inaltimea ta nu pot cere mai mult, tot e bine ca te stradui insa e clar ca ar fi bine sa lasi timpul sa curga, ca tot eram in domeniul profetiilor, estimez un 10 - 15 ani dupa care poti trece sa recitesti topicul, o sa vezi altceva.


    ... asta a fost ultimul de la mine, deja dau in sentimente ca mila iar asta ar fi contradictie. Oricum va invit la ultimul cuvint ca sa va simtiti ... e profetia care se adeverete in 99.99% din cazuri ! (eagle-eye nu incerca sa intelegi sirul, e absurd, e ridicol dar atentie e si periculos, risti sa explodeze nuca)

  13. #1693 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

  14. #1694 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    bine..e bine si ca am vorbit de cainii maidanezi..meanwhile ne vindem aurul pe hartii ...

  15. #1695 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Ne vindem, ca nu suntem in stare sa il exploatam singuri.

  16. #1696 SP
    Member Mariush's Avatar
    Hai sa mai destindem putin atmosfera. Se pare ca putem face si lucruri bune.

    Brilliant Award-Winning Romanian Tourism Campaign

  17. #1697 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Noi facem des lucruri bune, dar nu sunt mediatizate...

  18. #1698 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Normal, e mai interesant coliba lui gheorghe a sarit in aer din cauza gazelor, a murit in timp ce hranea maidanezii (ca tot a fost subiect inflacarat, usurel ! a murit datorita unui accident, a cazut intr-o fosa) etc ... asta ca am facut greseala dea a ma uita pe RTV acum o ora. Asta spune mult despre cine sintem.

    Oricum des nu l-as asocia cu lucruri bune, mediatizate ori ba ! ... mai repede il asociez cu rautate, ranchiuna, viclenie, smecherie ... cel putin cam asta este experienta de strada (cea mai buna unitate de masura in opinia mea) din ultimii 2 ani. La una buna am avut parte, nu de 10 ci de 50 rele.

  19. #1699 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Din ce am inteles omul este prietenul fetei oprite de politisti in trafic. Nu el a fost oprit. Ce cauta el sa se certe cu politistii?

  20. #1700 SP
    Member Mariush's Avatar
    Propun ca indivizii precum cel din filmulet sa fie adormiti Sau ca sa respectam normele Europene, racolati de pe strazi, castrati, si daca nu ii revendica nimeni in 7-14 zile (sa le dea de mancare, sa ii ingrijeasca), aplicat injectie.

    Lasand gluma la o parte, demn de respect Domnul Politist pentru abtinerea de care a dat dovada.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 85 of 158 FirstFirst ... 35 75 83 84 85 86 87 95 135 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts