Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 29 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast
Results 361 to 380 of 565

Thread: Religii, ateism, argumente si contra-argumente

  1. #361 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  2. #362 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E atat de mare averea incat si filmuletul e in mai multe parti

  3. #363 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    That awkward moment when the Church of Atom makes more sense than Christianity



  4. #364 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    epic, sunt pe jos

  5. #365 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu mai pot, ma doare burta. Genial, genial!

  6. #366 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    This was fun

  7. #367 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    sunt curios, discutia initiala s-a intrerupt de la sine sau o daduse lumea in ofense si li s-a taiat filmul?

    observ ca initial era despre religie/credinta nu neaparat despre biserici. in secolul asta numai un ignorant le mai asociaza in mod direct. majoritatea covarsitoare a bisericilor actuale (de orice confesiune, rit s.a.m.d.) sunt exclusiv niste masini de facut bani si controlat prostimea. cine se mai indoieste de asta e cel putin naiv.

    oricum doua lucruri sunt certe cu privire la oameni: people die and people lie.

    majoritatea chestiilor pe care le fac oamenii au in mod direct sau indirect legatura cu aceste doua "activitati". tot ce inseamna religie in ziua de azi a evoluat (cam cum a evoluat viata pe planeta asta) din momentul in care omul a devenit constient in ceea ce priveste propria mortalitate. adica atunci cand a trecut dincolo de frica instinctuala (izvorata din reflexele de auto prezervare), si a inceput sa isi puna intrebarea (nefasta de altfel): ce se intampla cand/dupa ce mor?

    acolo s-a cam taiat filmul. religia nu e altceva decat raspunsul creierului inca destul de primitiv al omului la imposibilitatea de a-si concepe propria "inexistenta". mai simplu spus: din moment ce ai devenit cu totul self aware, e mai greu sa iti imaginezi cum ar fi sa nu existi. deloc (si nu din perspectiva celorlalti, ci din a ta).

    cam asta e. discutii despre entitati superioare, cosmice, creatoare pot exista la nesfarsit, mai ales ca pana in momentul asta nu se poate dovedi stiintific nici existenta nici inexistenta lor. spunea cineva ca nivelul de complexitate al vietii pe planeta noastra e dovada clara ca trebuie sa existe un "creator". nimic mai fals. pentru ca noi nu putem inca intelege ce anume a generat aparitia universului nu inseamna automat ca era o entiate constienta care a pocnit din degete. iar daca la sfarsitul unui text, al carui baza este intrebarea: "exista dumnezeu?" si raspunsurile (fara a proba nimic) ofera doar asocieri de genul: totul e atat de complex incat nu se poate sa nu existe, sau oamenii de stiinta nu pot explica de ce a aparut universul deci cu siguranta era un nene care l-a facut, dupa care la finalul textului urmeaza chestii de genul: "tu esti pregatit sa-l primesti pe iisus in inima ta?", atunci un asemenea text nu poate fi luat in considerare.

    o versiune mai acceptabila ar fi ca universul in sine este acel "creator". prin legile sale fizice, chimice, de timp si spatiu universul creaza si distruge viata in fiecare secunda (ma rog, secunda asa cum o percepem noi). dar asta iarasi nu inseamna ca toata aceasta creatie este intentionata. raman nestiute si neintelese miliarde de lucruri, asta e probabil si frumusetea existentei. si poate cel mai important lucru: "cum si de ce a aparut ceva din nimic?" sau "poate a existat dintotdeauna ceva" etc astea sunt intrebari aproape imposibil de raspuns la ora actuala, in schimb sunt cel mai interesant aspect de discutat.

    restul e "dust in the wind" (ca sa parafrazam niste clasici ai secolului trecut).

    pentru amuzament, pe mine ma inveseleste de fiecare data asta:


  8. #368 SP
    Junior Member stanes's Avatar
    orice ati face sa nu credeti 2 oameni, darwin si hitler..dupa parerea mea cei 2 sunt cele 2 bestii din apocalipsa, ideile lor au creat un prejudiciu nemasurabil in istoria oamenilor

  9. #369 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    *tinfoil hat on*

  10. #370 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Stai să fac pop-corn.

  11. #371 SP
    Junior Member stanes's Avatar


    v-am facut un video despre biblie pe scurt, in cateva zeci de secunde , nu intru in polemica desi sunt calit, pentru mine adevarul e clar

  12. #372 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca adevarul este clar pentru tine, nu crezi ca ar trebui sa intri in polemici si sa ii aduci si pe necredinciosii astia pe calea cea dreapta? Asta ar fi datoria ta de crestin, zic.

  13. #373 SP
    Junior Member stanes's Avatar
    nu am nicio sansa sa indrept pe cineva..veti vedea in viata voastra, candva, despre ce vorbesc

  14. #374 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Deci renunti la aproapele tau pentru ca e prea greu sa incerci sa il ajuti, inteleg. Nu ai nicio sansa, zici? Eu zic ca poti face orice, cu o credinta puternica in Dumnezeu.

  15. #375 SP
    Junior Member stanes's Avatar
    planul meu e sa va aduc aminte, doar problemele te indreapta catre Isus, acum multi sunteti tineri, inraiti, ce spun eu e egal cu zero pentru voi

    initial mi-am facut cont pentru ca am un xbox dar sunt si obsedat de religie

  16. #376 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Obsedat, bine zis.

  17. #377 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Quote Originally Posted by stanes View Post
    initial mi-am facut cont pentru ca am un xbox dar sunt si obsedat de religie
    Te asteptam si pe thread-ul de Far Cry 5.

  18. #378 SP
    Junior Member stanes's Avatar
    am doar battlefield 1, daca ma descurc e posibil sa mai cumpar ceva, sunt aerian rau cu camera

    TRINITY TV | Televiziune Crestina Online 24/7
    Canalul Alfa Omega TV - Alfa Omega TV
    Credo TV
    LIVE | SperantaTV

    in loc sa ma ascultati pe mine, v-am dat niste televiziuni romanesti crestine foarte bune


    e vorba de regele david

  19. #379 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Prevad un viitor apropiat destul de "caterincios" pe acest thread asa ca fac, cu sinceritate, apel la calm si la renuntarea sarcasmului (il miros cum e scos din teaca), LET'S NOT GO APESH!T

  20. #380 SP
    Member Melo's Avatar


    Asculta-L pe DaniiB si du-te cu El in Rai!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 29 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Contra - NES (1988) By Adrian Patrascu in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 24-10-2011, 14:15
  2. Contra: Hard Corps Uprising By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 37 Last Post: 13-03-2011, 12:54
  3. WiiWare: Contra ReBirth By Leni in forum Nintendo Wii
    Replies: 0 Last Post: 25-09-2009, 14:19
  4. Contra ReBirth Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 23-09-2009, 08:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts