+ Reply to Thread
Page 24 of 78 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 74 ... LastLast
Results 461 to 480 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #461 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by BoDoPSX View Post
    user: Pizzi

    suma: 105 lei

    durata: aproape 1 an

    un user exceptional de serios. vroiam sa astept fix la un an sa postez dar din pacate nu mai aveam rabdare. voi lasa la atitudinea colegilor mei pt sanctiune. nu e vorba de suma, cat de gest. se preta a fi un user serios.
    Ceva detalii ? Ce-a facut ? N-a platit ceva produs ? Come on...vrem sa stim si noi...

  2. #462 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    e vorba de un prepaid card (o diferenta) si o diferenta de la o vama de la un produs pe care i-am rambursat banii in full (cu comision cu tot), eu am platit si vama si am ramas si cu produsul. repet nu e vorba de suma, cat de gest. el a continuat sa tranzactioneze pe computergames, unde de altfel nu mai are acces de azi, nestiind ca activez si acolo, la pub. buna-vointa mea a fost pana la un punct. nu stau in milionul ala, mai ales dupa 1 an, dar e bine de stiut pe viitor ca facerea de bine e ....

  3. #463 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    numele lui spune multe

  4. #464 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    atasez ultima discutie de pe mail datand din iunie 2010

  5. #465 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pizzi, diavol_dracu? WTF? Nici nu as fi facut afaceri cu el

  6. #466 SP
    Member kosashu's Avatar
    De-astea am patit si eu. Nu stiu daca e user pe forum sau nu (probabil ca da) dar m-a contactat pe mess, am sarit sa il ajut si am ramas cu produsul in brate. Tot ce stiu este ca il cheama Frunzau Paul, este din Arad si are numarul de telefon 0740840676. Nu am postat sa ma plang, ci doar ca sa va avertizez sa nu va incurcati cu baietelul asta mincinos.... Bafta!

  7. #467 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pizzi, diavol_dracu? WTF? Nici nu as fi facut afaceri cu el
    nickul nu are legatura cu omul

    omul a fost super ok. ce m-a deranjat a fost faptul ca reinceput sa faca tranzactii vizibile, uitand de datorii.

    cred ca sunt destui aici care pot confirma de cate ori am facut comenzi, ajuntandu-i si neavand banii in momentul respectiv. nici eu nu am, dar incerc sa ajut pe cat se poate. si eu am avut nevoie de ajutor si e bine sa ai la cine sa apelezi. nu este singurul in aceasta postura, dar el a facut recordul, cea mai mare perioada de timp cu cea mai mica suma

    nu sunt omul pe care sa te p... am respectat pe toata lumea, si lumea la randul ei ma respecta.

    cheers

  8. #468 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Am vorbit la telefon adineauri cu Bodo. Am avut niste probleme, intr-adevar, dar asta nu este o scuza. Am gresit, mi-am cerut scuze. Maine dimineata rezolv problema.

  9. #469 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    dupa cum a spus Pizzi, problema a fost rezolvata. banii au fost trimisi, scuzele acceptate

  10. #470 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Asa ma copii , imi parea rau ca doi useri dragi mie sa se certe pe niste bani ! Acum haideti toti sa ne de bucurie .

  11. #471 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Dar de ce s-au sters posturile ?

    Adica ne jucam aici cu uite cucu nu e cucu ...

    Undeleted si sper ca asa o sa ramana.

    PS: o sa adaug si in lista - sa se vada ca exista si cazuri care se rezolva, altfel vom ramane cu impresia ca toti cei care intra pe lista isi merita locul acolo (daca nu ma insel chiar printre primii din lista e Mika - care a rezolvat situatia si acum apare cu rezolvat si printre ultimii e NAZ - ambii useri care au rezolvat problemele)

  12. #472 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    din aceeasi serie..si eu astept de juma de an niste bani pe Heavy Rain [100 ron] de la un user vechi de pe aici...momentan nu vreau sa arunc in el cu nimic pe acest topic, a zis ca pana la sfarsitul lunii rezolva...sper sa se tina de cuvant de data asta...daca nu.."prezint" si aici

  13. #473 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pizzi, diavol_dracu? WTF? Nici nu as fi facut afaceri cu el
    De ce vorbesti mult si prost? Nici nu il cunosti pe baiat. Crezi ca daca baiatul nu era ok, Bodo nu dadea un "report" mai demult. Cand vad ca unii latrati ca niste caini turbati imi vine sa dau ignore la 95% din forum.

  14. #474 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    In primul rand vreau sa precizez ca ''problema'' a fost rezolvata, eu transferand banii in contul lui Bodo.
    Tin totusi sa lamuresc situatia pentru a nu ramane cineva cu o impresie gresita. Tranzactiile pe care le-am
    facut pe computergames si in ultima vreme pe consolegames (e vorba de jocuri ps3) au fost pentru fiul de aprox. 10 ani(nu stiu exact varsta)
    al unei colege. La ultima discutie avuta cu Bodo, anul trecut in toamna, i-am explicat ca am o situatie mai complicata. De atunci s-au
    intamplat multe, intre timp le-am rezolvat. Ce vreau sa punctez aici. Sunt uituc, nu sunt tepar. Nu am dat nimanui teapa, niciodata.
    Nu imi sta in caracter. Pur si simplu am uitat de datoria fata de Bodo.
    Nu am incercat sa fug cu banii, nu am incercat altceva, am uitat. Ieri mi-a adus aminte MonkY, printr-un pm. In urmatoarea secunda l-am
    sunat pe Bodo si dimineata am depus banii.


    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    numele lui spune multe
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pizzi, diavol_dracu? WTF? Nici nu as fi facut afaceri cu el
    Nu stiu cate iti poate spune nickname-ul meu, e doar o porecla din copilarie, dar te asigur ca nu ai avut si nici nu vei avea vreodata ocazia
    sa faci ''afaceri'' cu mine. Nu stiu ce legatura crezi ca ai cu mine sau de unde ma cunosti de ti-ai permis sa ma cataloghezi, dar data viitoare te-as ruga sa te abtii.

  15. #475 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    E doar parerea mea, dar cred ca se face prea mare caz de chestia asta. E clar ca daca un user iti cere sa ii rezervi ceva sunt sanse ca sa nu-si onoreze rezervarea, daca ar vrea si ar si putea sa cumpere SIGUR produsul ar face-o fara rezervare. Degeaba vrea ala sa cumpere in data de x si-si afce planuri, pana atunci se intampla multe si ramane fara banii pe care spera sa-i aiba.
    Daca un user iti cere sa ii rezervi ceva e foarte posibil ca el chiar sa isi doreasca acel lucru, sa considere ca a prins o oferta buna si face sens pentru el sa ceara sa i se opreasca acel produs. Eu personal, cred ca treaba asta cu rezervarile poate functiona foarte bine, atata timp cat ambele persoane se tin de cuvant. Personal, am cumparat mai multe produse pe acest forum facand o rezervare in prealabil, pentru simplul fapt ca in secunda respectiva nu aveam banii necesari (insa eram sigur ca o sa ii am in x ore, zile).

    Mai mult decat atat, acum cateva saptamani am rugat pe cineva sa imi rezerve un joc timp de aprox 10 zile (cat sa imi intre salariul...slava domnului salariul intra la timp ), dar intre timp gasisem vreo 3 oferte mai bune decat cea pe care o rezervasem. Am considerat ca era oportun sa ma tin de cuvant, dar acum, auzindu-te pe tine (si gandindu-ma ca si altii gandesc ca tine) poate ca nu ar fi fost cu suparare sa nu ma tin de cuvant? sau cum merge treaba?

  16. #476 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Eu am explicat foarte bine cum merge treaba, poate daca o sa citesti cu atentie postul meu o sa iti dai seama. Hai sa-ti explic rapid :

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Mie chestiile astea cu rezervare nu-mi plac. Nu cred ca am cerut nimanui sa-mi rezerve ceva. Adica am cerut, dar fara sa ma astept ca ala sa-mi rezerve "no matter what". Adica am zis ca-s interesat de ceva si ca as putea sa-l cumpar in data de X (din diverse motive), dar nu am cerut rezervare "ferma". Asa ceva nu exista fara un avans.
    Eu cred ca de aici se intelege care-s asteptarile mele cand "rezerv" un produs. Nu ma astept la nimic si nici nu cer rezervare FERMA. Nu din cauza ca nu-s sigur ca nu vreau sa iau, ci pentru ca sunt constient ca e posibil sa NU POT lua. Cred ca asta e deosebirea dintre mine si tine, eu sunt un tip realist (unii ar zice pesimist), am trecut prin 30 de ani de viata si stiu ca NIMIC nu e sigur.

    Tu zici :

    Quote Originally Posted by mariushcrm View Post
    in secunda respectiva nu aveam banii necesari (insa eram sigur ca o sa ii am in x ore, zile).
    Eu te-as intreba : ce anume iti da siguranta ca o sa ai banii aia in x zile ? Faptul ca e zi de salariu ? Egal cu zero. Faptul ca tu ai primit pana acum constant salariul la o anumita data nu garanteaza ca va fi asa tot timpul. Si chiar daca primesti salariul nu e sigur ca o sa-l mai ai pana ajungi acasa. N-are rost sa intru in scenarii (pe care o sa le consideri copilaresti), iti zic doar ca se pot intampla chestii atat de simple care iti pot da peste cap orice asteptare. Iar de aici a rezultat urmatoarea afirmatie :

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Si au fost destui care mi-au cerut sa le rezerv diverse chestii. Unde am putut am zis ok si chiar am rezervat, dar unde stiam ca nu-mi permit sa rezerv n-am promis nimic. Am avut odata la vanzare o placa video cu 550 lei si mi-a cerut rezervare cineva din Arad pentru cateva zile. Am zis ok si i-am tinut placa, intre timp am mai primit cateva oferte, dar n-am dat-o. Peste cateva zile tipul din Arad s-a razgandit. Nu m-am suparat deloc, i-am contactat pe cei care mi-au facut oferte si le-am zis ca e disponibila si am dat placa.
    Cu alte cuvinte : eu niciodata nu rezerv fara sa stiu ca pot rezerva (si atunci specific clar : rezerv, dar NU neconditionat - adica in caz de forta majora nu onorez rezervarea). Pana acum n-a fost cazul, tot ce am rezervat am onorat, insa am avut destule cazuri in care cineva a rezervat un produs si apoi a renuntat la rezervare (de multe ori fara ca macar sa ma anunte ca "a gasit in alta parte" sau ca "nu mai are bani")

    Asa ca da-mi voie sa nu cred in "rezervari". Iti mai dau un singur exemplu. In urma cu aprox 2 ani am vazut un televizor foarte fain in Carrefour, Sony, 42", full HD : 2000 lei. Pe atunci era un pret "bomba". Eu l-am vazut seara, pe la ora 9 jumate (am fost sa cumpar ceva mancare si mai erau 30 minute pana la inchidere). Iti dai seama ca nu aveam suma aia la mine in portmoneu, dar o aveam acasa, insa pana ajungeam eu acasa si inapoi magazinul ar fi fost inchis. Asa ca ... am cerut rezervare. Si nu oricum, ci am facut rapid un act si am lasat GARANTIE 100 lei. A doua zi (pe la ora 17, inainte sa ies de la serviciu) am mai sunat odata si mi s-a confirmat ca TV-ul ma asteapta. Am mers fericit si...TV-ul nu era acolo. Am intrebat ce se intampla si mi s-a zis ca a fost vandut dimineata !

    Zic : pai am sunat in urma cu jumatate de ora si era aici. Mi se zice : ahh, am gresit, ne-am uitat in calculator (LOL) si acolo era. Mi-au dat banii de garantie si gata... Deci daca un magazin mare nu-si onoreaza rezervari (cu avans) tu vrei ca un user sa le onoreze fara avans. OK, tu faci ce vrei si gandesti cum vrei, insa da-mi voie ca eu sa consider rezervarea ... inutila. Poate sunt eu mai ghinionist, dar poate ca tu inca nu ai o experienta de viata suficienta ca sa realizezi cum "merg lucrurile". Judecand dupa afirmatia ta de inceput "eram sigur ca o sa ii am in x ore, zile" as merge pe ultima varianta - fara sa te superi pe mine, dar cand afirmi "eram sigur" e clar ca mai ai un pic de invatat de la viata...

  17. #477 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    cum adica nu ceri rezervare ferma? dar ce anume ceri? eu am tot avut probleme cu useri care au rezervat X zile si s-au razgandit, timp in care am pierdut clienti. nu e corect pentru vanzator. pe de alta parte, daca nu consideram rezervarea ca fiind ferma, atunci cum o consideram? ce crezi tu ca iti raspunde ORICE potential cumparator cand il intrebi daca rezervarea e ferma sau nu. da domne, e ferma ferma. toti spun asa.

    din motivul asta, eu nu mai accept rezervari. cine vrea produsul, sa vina cu banii. nu ai, nu cumperi. punct. poate insa ca ar trebui introdusa o regula cu privire la rezervari. adica faci rezervare daca achiti 10% din contravaloarea produsului (prin transfer bancar de ex). nu l-ai mai cumparat la momentul respectiv, ai pierdut banii. motivul este urmatorul. o rezervare este o promisiune de a efectua tranzactia intr-un moment viitor. practic, este un ante-contract (asa cum faci cand vinzi o casa de ex). daca potentialul cumparator nu se tine de cuvant, corect ar fi ca vanzatorul sa fie despagubit pentru eventualii clienti pe care a fost nevoit sa-i refuze intre timp. oricum, eu personal nu mai accept rezervari decat din partea userilor foarte vechi sau din partea celor pe care ii cunosc personal. e mai bine sa nu te legi la cap, daca nu te doare.

  18. #478 SP
    Member kosashu's Avatar
    Asta cu rezervarea e o duma imensa.... Frate, primul venit (cu banu), primul servit, si gata! Rezervare ferma, rezervare neferma, bla bla bla. Vrei sa cumperi si nu ai bani? Dar vrei produisul neaparat? Cere imprumut de undeva.... daca il vrei neaparat, faci pe dracu-n patru si faci rost de bani si il cumperi. Astea cu "pai sa vezi ca il vreau sigur, da fac rost de bani numai peste trei saptamani" sunt pur si simplu vrajeli. Cred ca nici 10% din cei care au facut rezervari "ferme" au si cumparat dupa ce perioada de rezervare a expirat!

  19. #479 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu chiar, sa nu exageram. in cazul meu, as zice ca raportul e 50-50.

  20. #480 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    cum adica nu ceri rezervare ferma? dar ce anume ceri?
    Am explicat deja de 2 ori. Mai reformulez odata, poate se intelege : Informez vanzatorul ca sunt interesat de produs si ca e posibil sa-l cumpar in data de X. Spun clar ca nu ma astept sa mi-l "rezerve". Se intelege acum.

    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    faci rezervare daca achiti 10% din contravaloarea produsului (prin transfer bancar de ex). nu l-ai mai cumparat la momentul respectiv, ai pierdut banii. motivul este urmatorul. o rezervare este o promisiune de a efectua tranzactia intr-un moment viitor. practic, este un ante-contract (asa cum faci cand vinzi o casa de ex). daca potentialul cumparator nu se tine de cuvant, corect ar fi ca vanzatorul sa fie despagubit pentru eventualii clienti pe care a fost nevoit sa-i refuze intre timp.
    Da, totul pare minunat in descrierea ta, cu un singur amanunt : ai uitat complet cumparatorul din ecuatie. Mai exact ai uitat sa ne spui ce se intampla daca vanzatorul vinde produsul rezervat. Ii da banii (avansul) inapoi cumparatorului ? Super. Deci vanzatorul nu pierde nimic, dar poate castiga avansul. In schimb cumparatorul isi recupereaza avansul si atat. Poate si el vinde ceva pentru a pune diferenta (sau chiar pt avans). Ti se pare corect ?

+ Reply to Thread
Page 24 of 78 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 34 74 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts