+ Reply to Thread
Page 49 of 78 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #961 SP
    Junior Member Darkthor's Avatar
    Mai, nu stiu cum sa zic....omul are dreptate.

    Desi personal cred ca este un pic pricions la treaba asta, s-a legat de ceva corect.
    Si eu ma enervez cand cumpar ceva de pe ebay,si discut cu vanzatorul un pret....iar in invoice ma trezesc cu totul alta suma....in acel moment (si am si facut-o de curand), refuz invoice-ul.
    In cazul de fata , ca amandoi sa fi fost corecti unul cu celalalt,el trebuia sa te sun de la posta sa iti zica cat este total,sa te astepti ca vine in loc de 106 ron ,110.

    Cum s-a lasat un pic loc de discutie din ambele parti aicia si nici unul nu a pus cu virgula totul pe foaie, mi se pare usor exagerat unde ati ajuns cu discutia.

    Sunt de parere ca ar fi trebuit sa ii trimiti scanata chitanta...aia 1.8 lei erau scanarea in sine a chitantei, si omul ,cred, sper, ar fi trebuit sa fie linistit.

    Din pacate si el are dreptate, aca vorbim pur pe principiu...1 ban,1 lira,sau 1000 de ryali (pune tu ce vrei aici) sunt banii lui.
    Eu recomand ca amandoi sa faceti pace, si, pe viitor, ca sa eviti astfel de pricinosi (fara suparare), sa suni in clipa cand esti la posta,si sa ii zici exact.Daca zice da ,atunci asta e.

  2. #962 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Daca era 108 il luam . Eu am incercat sa explic ce si cum m-a durut pe mine.Eu aici inchei discutia si las moderatorii sa decida.

  3. #963 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Darkthor View Post
    Mai, nu stiu cum sa zic....omul are dreptate.

    Desi personal cred ca este un pic pricions la treaba asta, s-a legat de ceva corect.
    Si eu ma enervez cand cumpar ceva de pe ebay,si discut cu vanzatorul un pret....iar in invoice ma trezesc cu totul alta suma....in acel moment (si am si facut-o de curand), refuz invoice-ul.
    In cazul de fata , ca amandoi sa fi fost corecti unul cu celalalt,el trebuia sa te sun de la posta sa iti zica cat este total,sa te astepti ca vine in loc de 106 ron ,110.

    Cum s-a lasat un pic loc de discutie din ambele parti aicia si nici unul nu a pus cu virgula totul pe foaie, mi se pare usor exagerat unde ati ajuns cu discutia.

    Sunt de parere ca ar fi trebuit sa ii trimiti scanata chitanta...aia 1.8 lei erau scanarea in sine a chitantei, si omul ,cred, sper, ar fi trebuit sa fie linistit.

    Din pacate si el are dreptate, aca vorbim pur pe principiu...1 ban,1 lira,sau 1000 de ryali (pune tu ce vrei aici) sunt banii lui.
    Eu recomand ca amandoi sa faceti pace, si, pe viitor, ca sa eviti astfel de pricinosi (fara suparare), sa suni in clipa cand esti la posta,si sa ii zici exact.Daca zice da ,atunci asta e.
    Nu am mai avut nici o discutie referitoare la cat ar costa transportul deoarece el a spus clar ca il achita, eu nu aveam de unde sa stiu cat va fi acesta ... in fine.

  4. #964 SP
    Member party_man's Avatar
    singura problema aici e ca fiecare s-a gandit ca a procedat corect, gresind ambii sa stabileasca clar costul transportului de la inceput, pe care-l poate afla oricine de pe site-ul posta-romana.ro, estimand cam 150gr/joc+ceva amabalaj+contravaloarea jocurilor, e simplu de calculat. Aici aveti pagina de calcul am facut o simulare pentru 350gr, ramburs 200 lei - 8,22 taxe.

  5. #965 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Florin85 View Post
    Daca era 108 il luam . Eu am incercat sa explic ce si cum m-a durut pe mine.Eu aici inchei discutia si las moderatorii sa decida.
    Daca privesc strict din punctul tau de vedere iti ceream eu inapoi 22 de bani ... devine ridicola discutia.

  6. #966 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by Florin85 View Post
    Daca era 108 il luam . Eu am incercat sa explic ce si cum m-a durut pe mine.Eu aici inchei discutia si las moderatorii sa decida.
    In mod sigur nu il luai. Asta ai si spus in mesaj. Il luai doar daca era 105, desi cu transport inclus era 108.22.

  7. #967 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    In mod sigur nu il luai. Asta ai si spus in mesaj. Il luai doar daca era 105, desi cu transport inclus era 108.22.
    Eu am spus de la bun incept ca motivul returului a fost cu totul altul, mi se pare ridicol sa refuzi un colet pt. 1.78 lei o suma cu care nu se imbogateste nimeni si nici nu saraceste cineva. Daca era un motiv de principiu ma putea atentiona pe forum si rezolvam problema amiabil, la fel cum si el face calculul amanuntit la bani la fel si eu poate aveam in vedere o anume achizitie la care acum trebuie sa renunt.

  8. #968 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Quote Originally Posted by Florin85 View Post
    Ca sa nu mai fie cu suparare ... nu voi mai cumpara jocuri de pe CG asa e bine !!? Le voi lua direct din Zavvy sau Amazon co UK.Vedem cum rezolva moderatorii treaba asta si gata.
    Florin85 nu este tepar , dar greseala lui ca este putin incapatanat , nah si userul Caponescu trebuia sa specifice suma cu ramburs , eu cand vand ceva asa fac.Am patit si eu asa cu multi useri , care nu specificau rambursul , dar rezolvam amiabil.Asta este invatatura de minte.Eu sincer pentru asa ceva nu consider ca merita negativ Florin , pentru ca si Caponescu are partea lui de vina...

  9. #969 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Boghy02 View Post
    Florin85 nu este tepar , dar greseala lui ca este putin incapatanat , nah si userul Caponescu trebuia sa specifice suma cu ramburs , eu cand vand ceva asa fac.Am patit si eu asa cu multi useri , care nu specificau rambursul , dar rezolvam amiabil.Asta este invatatura de minte.Eu sincer pentru asa ceva nu consider ca merita negativ Florin , pentru ca si Caponescu are partea lui de vina...
    Am trimis mesaj unui moderator sa modifice mesajul de la feedback din tepar in neserios.

    Quote Originally Posted by Florin85
    Vreau sa cumpar Darksiders II 100 lei . Si intrebam daca trimiti si cu posta ramburs , platesc eu transportu.Stima.
    Care este vina?

  10. #970 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Oki si era greu sa ii spui cat costa transportul??Eu cand vand ceva dau toate detaliile userului respectiv.Nu te supara ai si tu o mica vina...Foarte simplu ii puteai lasa un pm:Am trimis coletul si te costa 110 ron ramburs inclus si gata...Probabil el a crezut ca rambursul costa mai putin , dar eu sper sa o rezolvati pana la urma amiabilNah sper ca nu te deranjeaza parerea mea

  11. #971 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by Boghy02 View Post
    Oki si era greu sa ii spui cat costa transportul??Eu cand vand ceva dau toate detaliile userului respectiv.Nu te supara ai si tu o mica vina...Foarte simplu ii puteai lasa un pm:Am trimis coletul si te costa 110 ron ramburs inclus si gata...Probabil el a crezut ca rambursul costa mai putin , dar eu sper sa o rezolvati pana la urma amiabilNah sper ca nu te deranjeaza parerea mea
    Nu are de ce sa ma deranjeze, este opinia ta si o respect, motiv pt. care am si postat aici pt. a auzi si alte pareri. Nu m-am gandit niciodata ca pretul transportului va ajunge o problema el mentionand clar in mesaj ca achita transportul fara a face alte mentiuni (sa nu fie mai mult de _ / ma astept la suma de _) asta este motivul pt. care nu i-am comunicat si pretul transportului credeam ca stie in mare care va fi suma.

    Sper ca sa intervina un moderator si sa ia decizia corecta, eventual sa retraga ambele feedback-uri asta desi eu raman cu pierderea .. dar asta e.

    Observ ca la feedback mai apare un rating negativ pe un caz asemanator dar trebuie luat legatura cu userul Il Duce si userul clax_117.

    Detalii aici : http://www.consolegames.ro/forum/f90...ss-effect-2-a/

  12. #972 SP
    Member clax_117's Avatar
    Sper ca nu ma bag aiurea in seama , dar nu am ce comenta la adresa userului florin85 au fost doar niste tratative , dar nu s-a ajuns la nimic concret. nu cred neaparat ca a fost vina lui ca nu am si finalizat ce discutasem initial.

  13. #973 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Nu are de ce sa ma deranjeze, este opinia ta si o respect, motiv pt. care am si postat aici pt. a auzi si alte pareri. Nu m-am gandit niciodata ca pretul transportului va ajunge o problema el mentionand clar in mesaj ca achita transportul fara a face alte mentiuni (sa nu fie mai mult de _ / ma astept la suma de _) asta este motivul pt. care nu i-am comunicat si pretul transportului credeam ca stie in mare care va fi suma.

    Sper ca sa intervina un moderator si sa ia decizia corecta, eventual sa retraga ambele feedback-uri asta desi eu raman cu pierderea .. dar asta e.

    Observ ca la feedback mai apare un rating negativ pe un caz asemanator dar trebuie luat legatura cu userul Il Duce si userul clax_117.

    Detalii aici : http://www.consolegames.ro/forum/f90...ss-effect-2-a/

    Subscriu si eu aici , mi-a cerut sa facem un schimb , el urmand sa imi trimita MW3 . Dupa o saptamana in care mi-a tinut rezervat un joc i-am dat PM sa il intreb daca mi-a trimis jocul , mi-a raspuns ca nu a avut timp ( o saptamana ?!? ) . L-am intrebat daca mai ramane valabil schimbul si mi-a replicat ca l-a prins multiplayerul de la MW3 si nu il mai da pentru o perioada , toate acestea ca sa posteze in aceeasi zi ca ii revine jocul la vanzare . Mie unul nu mi se pare seriozitate maxima, corect ? Nu are rost sa acordam circumstante atenuante unui user care a procedat gresit in mod repetat .

  14. #974 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Atentie la userul big.dude1223, nou aici, vechi pe computergames.ro kpyhere. Ma deranjat extrem ca e nesimtit, mincinos si stresant (impulsiv). "Consola vine la cutie, impreuna cu cablurile aferente, controller si un joc original." N-a vrut sa tirimita coletul in acelasi timp (e vb de un schimb si fiecare isi plateste curierul) doar dupa ce primeste pachetul In schimb, mi-a trimis un controller Hama de f'o 30 ron si lipsa joc. L-am sunat si l-am intrebat unde-i controlerul original si a spus ca ala e controllerul si ca daca era DS3 sau sixasix specifica. Hai frate, serios ? Inainte sa ajunga coletul lui la mine, mi-a dat un pm sa-i dau iban ca sa-mi trimita 20 ron contravaloarea pt curiere ca el a uitat banii in casa, iar curierul se grabea. ok, nimic de zis, dar transportul a costat 40 ron. 1 din cauza greutatii, iar 2 din cauza ca a fost livrat sambata (nu e vina mea). Indidgat de faptul ca incerca sa ne prosteasca cu controllerul i-am spus sa-mi trimita obiectul inapoi, eu p'al lui si de data asta sa plateasca el trasportul pt abele pachete cum am facut si eu. Vazand ca strategia lui nu da roade, a zis ca va cauta sa cumprere un controller original si jocul promis. In scurt timp, am primit prin curier platit de el (reprosand asata cu sule si trambite), un sixaxis si jocul (fifa 9, pe mine nu ma interesa jocul, ci un controller). bineinteles ca sixaxis-ul e foarte uzat, dar in urma discutiilor ma aseptam la asta. Cred ca-l avea prin casa. Totodata, i-am spus ca-i trimit controller-ul hama ca nu-mi foloseste si sa-mi trimita cei 40 ron pt transport si mi-a zis sa pastrez hama in schimb. wtf?! r u for real ? Mi-a facut atatia nervi, incat am zis ca ma urc in primul tren pana la Cluj si-l spanzur cu cablul de la controller. Scuze pt exprimarea incoeerenta si sper ca v-ati amuzat, caci eu nu. Asadar, de evitat individul.

  15. #975 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Daca iti doreai jocul, achitai coletul dupa care il dojeneai pe coleg pentru suma pe care ai avut-o de dat supimentar. Totul se rezolva amical si cu urmatoarea ocazie se reglau conturile. Cum am spus, nu cei 1,8 lei iti vor aduce realizarea profesionala si liniste in viata de familie pe termen lung.

    Si pe zavvi nu te superi cand iti schimba euro sau gbp la un alt curs fata de cursul oficial si pierzi cam 1-2 euro/gbp per tranzactie?

  16. #976 SP
    Member D3evil's Avatar

    Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

    Ca fapt divers, 10 lei se trece in general ca suma reprezentand transportul prin posta. In suma intrand si ambalare plus timp pierdut la posta, iar orice om normal completeaza de acasa hartiile pt trimiterea coletului drept urmare e imposibil sa poti estima exact cat va costa transportul si deci se prefera sa se treaca o suma fixa. Pt. 2 lei mi se pare exagerat sa te comporti asa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #977 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Florin85 View Post
    Da i-am dat feedback pozitiv .Valoarea banului cred ca multi dintre voi nu o stiti + cuvantu . cand zici ceva atunci asa sa fie.
    Eu cred ca valoarea banului o stim cam toti (cu anumite exceptii, dar ma indoiesc ca aia frecventeaza acest forum). Si scuza-ma ca-ti zic, dar eu cred ca esti un pic ipocrit, adica ai fi dat pe joc 108 lei, dar NU 110 lei? Acolo deja nu mai e vorba de valoarea banului, trebuie sa ai un tupeu urias sa afirmi asa ceva, cand iti permiti sa dai pe ceva 108 lei nu-mi spune ca nu mai ai inca 2 lei, nu te cred. Puteai spune ca e vorba de "principiu", asa te credeam si eram 100% de acord cu tine.

    Insa eu am alta intrebare: voi ati stabilit pretul EXACT pe care trebuie sa-l platesti cand ridici pachetul? Daca ati stabilit doar 100+transport atunci amandoi sunteti vinovati, nu se face asa ceva, trebuie spusa o suma. Si gandeste-te asa: transportul e 8.22 lei, poate Caponescu n-a stat sa-i dea rest 1 leu si 78 bani, a dat 10 lei si gata, eu uneori iau rest de la posta, dar uneori las mai mult, mai ales daca e coada in spatele meu, nu mai astept maruntis.

    Caponescu, din pacate tu vei pierde mai mult de 10 lei, pt ca platesti si returul. Daca Florin a mers si a refuzat direct jocul e "binisor", sunt altii care nu mai au bani si nici nu mai merg dupa colet, platesti si magazinaj. De aia eu trimit doar cu plata in avans, vreau sa evit problele astea, unii nu ridica deloc, vad ca unii refuza pt 2 lei.

    Si revin cu intrebarea de dinainte si pt tine: i-ai zis lui Florin pretul exact? Sau macar aproximativ, sa-i spui, transportul e aproximativ 8 lei. Asa nu avea ce sa comenteze, aprox. 8 lei poate fi 8 lei, 5 lei sau 11 lei.

    EDIT:

    Quote Originally Posted by D3evil View Post
    orice om normal completeaza de acasa hartiile pt trimiterea coletului drept urmare e imposibil sa poti estima exact cat va costa transportul
    Foarte bine punctat, valoarea exacta n-ai cum sa o stii pana nu se cantareste pachetul la posta si se fac calculele. Bine, pt un joc pot calcula, ca e pana intr-un kilogram, dar si asa e aiurea. Iar daca e cum ar fi vrut Florin trebuia sa treaca la ramburs 108 lei si 22 bani. Hai sa fim seriosi, asta e deja penibil.

  18. #978 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Eu cred ca valoarea banului o stim cam toti (cu anumite exceptii, dar ma indoiesc ca aia frecventeaza acest forum). Si scuza-ma ca-ti zic, dar eu cred ca esti un pic ipocrit, adica ai fi dat pe joc 108 lei, dar NU 110 lei? Acolo deja nu mai e vorba de valoarea banului, trebuie sa ai un tupeu urias sa afirmi asa ceva, cand iti permiti sa dai pe ceva 108 lei nu-mi spune ca nu mai ai inca 2 lei, nu te cred. Puteai spune ca e vorba de "principiu", asa te credeam si eram 100% de acord cu tine.

    Insa eu am alta intrebare: voi ati stabilit pretul EXACT pe care trebuie sa-l platesti cand ridici pachetul? Daca ati stabilit doar 100+transport atunci amandoi sunteti vinovati, nu se face asa ceva, trebuie spusa o suma. Si gandeste-te asa: transportul e 8.22 lei, poate Caponescu n-a stat sa-i dea rest 1 leu si 78 bani, a dat 10 lei si gata, eu uneori iau rest de la posta, dar uneori las mai mult, mai ales daca e coada in spatele meu, nu mai astept maruntis.

    Caponescu, din pacate tu vei pierde mai mult de 10 lei, pt ca platesti si returul. Daca Florin a mers si a refuzat direct jocul e "binisor", sunt altii care nu mai au bani si nici nu mai merg dupa colet, platesti si magazinaj. De aia eu trimit doar cu plata in avans, vreau sa evit problele astea, unii nu ridica deloc, vad ca unii refuza pt 2 lei.

    Si revin cu intrebarea de dinainte si pt tine: i-ai zis lui Florin pretul exact? Sau macar aproximativ, sa-i spui, transportul e aproximativ 8 lei. Asa nu avea ce sa comenteze, aprox. 8 lei poate fi 8 lei, 5 lei sau 11 lei.

    EDIT:



    Foarte bine punctat, valoarea exacta n-ai cum sa o stii pana nu se cantareste pachetul la posta si se fac calculele. Bine, pt un joc pot calcula, ca e pana intr-un kilogram, dar si asa e aiurea. Iar daca e cum ar fi vrut Florin trebuia sa treaca la ramburs 108 lei si 22 bani. Hai sa fim seriosi, asta e deja penibil.

    Nu m-am gandit niciodata ca pretul transportului va ajunge o problema el mentionand clar in mesaj ca achita transportul fara a face alte mentiuni (sa nu fie mai mult de _ / ma astept la suma de _) asta este motivul pt. care nu i-am comunicat si pretul transportului credeam ca stie in mare care va fi suma.
    Pretul aproximativ il stia si el la 6 lei dupa cum a afirmat mai sus, iar vazand cat e de hotarat si ce feedback are (fapt ce dovedeste ca a mai facut tranzactii prin Posta Romana) din cele 2 mesaje transmise:

    Quote Originally Posted by Florin85
    Vreau sa cumpar Darksiders II 100 lei . Si intrebam daca trimiti si cu posta ramburs , platesc eu transportu.Stima.
    Quote Originally Posted by Florin85
    OK .Posta romana transportu fiind platit de mine .
    Darksiders II 100 lei pretu cerut de tine .Iti las adresa mea?
    m-am gandit ca nu mai este nevoie sa ii spun cat va fi transportul.

    ---------- Post added 17-11-2012 at 11:36 AM ----------

    Ce m-a deranjat la fel de tare:

    Quote Originally Posted by Florin85
    Man cred ca acum mam prins de ce ai cerut 10lei pe ramburs lei.. Altadata am sa intreb direct pe colegu forumist exact cat e transport trebuia sa intreb si eu , si tu trebuia sa imi spui mie.
    Oricum eu cand trimit ceva nici nu ma gandesc sa imi scot banii , de aia mam prins si greu de shmecherie.Transportu nu terbuia sa fie mai mare de 7 lei ca mia zis postasita .
    Care este acea "shmecherie" de care sunt acuzat? Sa trag teapa de 1.78 lei, asta fara a socoti si ambalajul + transport pana la posta si apoi acasa, asta asa ca fapt divers?

  19. #979 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Nu m-am gandit niciodata ca pretul transportului va ajunge o problema el mentionand clar in mesaj ca achita transportul fara a face alte mentiuni (sa nu fie mai mult de _ / ma astept la suma de _) asta este motivul pt. care nu i-am comunicat si pretul transportului credeam ca stie in mare care va fi suma.
    Pretul aproximativ il stia si el la 6 lei dupa cum a afirmat mai sus, iar vazand cat e de hotarat si ce feedback are (fapt ce dovedeste ca a mai facut tranzactii prin Posta Romana) din cele 2 mesaje transmise:





    m-am gandit ca nu mai este nevoie sa ii spun cat va fi transportul.

    ---------- Post added 17-11-2012 at 11:36 AM ----------

    Ce m-a deranjat la fel de tare:



    Care este acea "shmecherie" de care sunt acuzat? Sa trag teapa de 1.78 lei, asta fara a socoti si ambalajul + transport pana la posta si apoi acasa, asta asa ca fapt divers?
    Parerea mea este ca , pur si simplu , s-a razgandit si faza cu cei 2 lei e nodul din papura . Ca si in cazul schimbului ce mi l-a propus, s-a sucit , in cazul tau ca sa nu cada prost a folosit motivul cu costul de transport ca nu cumva sa ii ceri sa iti returneze costul de expediere ba mai mult , sa cazi tu de neserios . Se poate vedea cu ochiul liber ca da vina ba pe bani ba pe principii , ba pe nus ce alt motiv . Bottom line : a comandat un joc , a spus ca achita transportul ( costul transportului nu a fost ceva aberant gen 20 lei ) , si el nu a ridicat coletul . ce te doare cel mai tare este suma ce o sa o ai de platit cand vine coletul retur . E usor sa faci pe lupul moralist pe banii altuia , daca tu ii muncesti asa greu cei 2 lei , cum oare ii munceste colegul caponescu ceu 20 si ceva de lei ce o sa ii platesca la returul coletului ?

    P.S. Pana la urma cum vine treaba ca a acordat calificativ pozitiv daca a fost nemultumit , confuzie totala , corect ?

  20. #980 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

    Re: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

    Pentru unii si 10 bani inseamna teapa...

    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

+ Reply to Thread
Page 49 of 78 FirstFirst ... 39 47 48 49 50 51 59 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts