Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: UPC versus GSPTV

Voters
41. You may not vote on this poll
  • UPC are dreptate. Felix, mori.

    11 26.83%
  • GSPTV trebuie vazut de toata lumea. UPC sucks!

    18 43.90%
  • Cine-i Liga 1?

    2 4.88%
  • Mi-e indiferent. Mie-mi place Ping-Pongul.

    10 24.39%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: GSPTV versus UPC

  1. #1 SP
    Banned Chifteluta's Avatar

    GSPTV versus UPC

    Dupa cum stiti, este la moda acum scandalul introducerii in grila de programe a distribuitorului prin cablu UPC a canalelor GSPTV. Canale care transmit campionatul nostru de fotbal (pe langa Antena 1).

    Fapte: Antena 1, RDS si RCS fac parte din concernul Voiculescu care a cumparat drepturile de televizare pentru liga lu' mitica. Acum astia vor cam 28 de milioane de la UPC pentru a le permite transmisia canalelor respective. Asta inseamna plata suplimentara pentru abonatii UPC inca 2 euro si ceva. Prin asta se urmareste o lovitura de marketing. Adica, gandesc ei, pe urmatorii trei ani vom reusi sa ne impunem monopolul asupra televiziunii prin cablu deoarece abonatii UPC daca nu vor vedea meciurile (a se citi aranjamentele) din LIGA 1, vezi doamne vor migra in masa catre consortiul nostru. Uite ca treaba asta nu se intampla. GSPTV se afla intr-o situatie delicata, deoarece daca UPC nu pune botul, astia vor fi nevoiti sa cedeze dupa etapa 6 drepturile de televizare. Pe NET, curentul este in favoarea UPC.

    Ce vreau sa va intreb? Lasand la o parte afinitatea mea fata de UPC (am 16 ani la ei si pot sa spun ca nu am avut probleme majore), va rog sa raspundeti la pollul de mai sus si sa postati eventuale comentarii.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry to say it, but UPC kinda sux. Alias Astral. Alias "stati linistiti, ca venim noi saptamana asta si va rezolvam problemele cu internetul". In rest, sunt de acord ca GSPTV (vai ce nume tampit, puteau sa-i zica la fel de bine MMSRP) sa fie vazut de toata lumea. Radeti voi cat vreti, dar la fel am zis si de Taraf TV. Poate alora de la tara le place. Well, e placerea lor, si de ce sa nu aiba acces la ea ? La fel si cu GPRSTV asta, la care probabil ma voi uita fix 0... dar chiar si asa, as face scandal sa-l prind

  3. #3 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    Mi-e indiferent.Mie-mi place Ping-Pongul.

  4. #4 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    MonkY, nu vreau sa declansez UPC versus RDS RCS. Exemple ca venim maine peste 6 saptamani sunt la toti (Dolce, Boom, UPC, RDS si cine mai vrei tu). Problema este: conform economiei de piata, procedeaza corect Voiculescu? Vad totusi ca ratingurile la meciuri sunt extrem de reduse. Cine va castiga? Eu merg pe mana UPC (sa nu uitam exemplul "Telesport").

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chifteluta, nu stiu cine va castiga, dar din cate am inteles, chestia asta la noi este un business. Si ca un business, cel care da banul, face ce vrea cu el. Asa cum platesti sa vezi meciuri de box pe HBO sau alte canale payperview.

    Pe de alta parte, ar putea fi data o lege prin care fotbalul sa fie considerat sport national, si toti sa aiba acces la el, moka, pe TVR, pe care il platim OBLIGATORIU toti. Problem solved, fara UPC si alti indivizi d-astia bizari cu tunere de 2 lei.

  6. #6 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Mi-e indiferent - FTW!

  7. #7 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Am RDS Vad meciurile nu stiu ce se intampla in rest

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    avand in vedere afinitatea GSPTV catre o anumita echipa din Liga 1, sa se spele pe cap cu televiziunea lor. si-asa ma dor creierii de la atata steaua'n sus, steaua'n jos...

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu am UPC, si prin urmare, nu am vazut nici un meci anu' asta... Oricum de cand a intrat GiGi la butoane, mi-e si scarba de campionatu' asta... Sa joace el, in liga lui, si sa ne lase pe noi in pace, astia care savuram fotbalul...

    Obiectiv, Voiculescu si compania au dreptate, avand in vedere legile economiei de piata. S-a facut o licitatie, au platit, au luat drepturile, pot sa faca ce vor cu ele... Oricum nu este in contract nici o prevedere legata de audienta. Logic ca Ligii, si implicit cluburilor nu le convine ca nu au audienta, insa nu cred ca mai au ce sa faca...

    Pe de alta parte, presiunea pe umerii UPC de a achizitiona la pretul ala mi se pare aberanta. Evident nu vor sa cumpere la pretul acela astronomic... Pai ce, l-a pus UPC-ul pe Voiculescu sa plateasca atata pe drepturi? Daca a platit, sa-si scoata banii de unde vrea el, nu sa puna presiune pe UPC sa plateasca ce suma vrea el... Sa-si scoata banii din publicitate! Mie unu mi se pare ca ar avea mai mult de castigat daca GSPTV ar fi vazut de toata lumea, pentru ca ar avea audiente mai bune si ar putea scoate mai multi bani.

    Oricum am pune insa problema, moralitatea n-are nimic de-a face cu situatia de fata. Este o disputa pur economica, indusa abuziv in dezbaterea publica de organele media supuse lui Voiculescu...

  10. #10 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    dak o luam logic totul este ok dpdv al economiei de piata, insa stie toata lumea cum participa RDS la licitatie si castiga iar ce face UPC-ului se numeste santaj , doar ca e la un alt nivel si nimeni nu e asa sus ca ei sa comenteze... firma care sa faca manevre mai multe decat RDS-ul nici macar Romtelecomul nu este.. iar cand cineva are monopol totul se duce draq (cer 28 mil) e clar ca mutarea asta a fost facuta sa mareasca UPC abonamentele iar RDS sa mai ieftineasca 1-2 euro acolo ca sa mai fure niste clienti de la UPC.. nu are treaba cu fotbalul

    ca parere personala: toate retelele tre sa aiba acces la meciuri insa sa bage ppv la fotbal cat mai repede ca la cati sufera de fotbal si astea ..multi se pot imbogati, trebuie exploatata treaba cat mai mult posibil

  11. #11 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    pentru fanii acestui sport ar fi interesant sa transmita UPC, pentru mine rezumatul de la stirile sportive este suficient
    Attached Images Attached Images d6ee60922e0c4760670d078087e8ea54.jpg

  12. #12 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    in HD

  13. #13 SP
    Senior Member Spike's Avatar

  14. #14 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    aha si daca dispar de acolo ce vei face.. ignorance is bliss

  15. #15 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    de obicei merg la meciurile de acasa ale lui Dinamo...restul le voi vedea live text pe net

  16. #16 SP
    Member Arslany's Avatar
    Mi-e indiferent. Mie-mi place Ping-Pongul.

  17. #17 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Draga Chifteluta (suna bine ) am votat UPC are dreptate. Felix, mori. pentru corectitudine, desi sincer sint cu Mi-e indiferent. Mie-mi place Ping-Pongul. ori chiar mai bine La ce sa te uiti ? ala-i fotbal ? sa fim seriosi, vrei sa vezi un meci serios ai Italia, UK, Spania, etc in orice caz NU Romanica. Este clar ca-s ***** da ce nu e asa in Romanica ?

    Cit despre UPS (Astral) vs. RCS&RDS mmm .... eu sint la RCS de cind a aparut si pot sa spun ca a mers din bine in mai bine, forte bine, fantastic de bine ... in timp ce Astral era salata totala , ce e drept decit a devinit UPC este cu totul altceva se poate vorbi de concurenta dpdv al calitatii. Asa ca GO UPC GO ! cu cit ei se bat mai tare pe calitatea serviciilor cu atit noi avem de cistigat

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Q pai bine dar pentru Premier League iti trebuie Eurosport 2 si UPC n-are Eurosport 2 in grila de programe. Iar "Il Calcio" e difuzat pe Boom Sport one care e exclusiv pe Boom evident.

    Totusi, nu inteleg de ce trebuie sa judecam campionatul nostru dupa celelalte. La noi marea prostie nu e fotbalul ci declaratiile de dinainte si de dupa meciuri care strica fenomenul. Eu prefer sa nu ma uit decat la meci si atat si sa fac abstractie de alte comentarii.
    Toti astia care dau exemple alte tari cu fotbal de calitate, spun asta pentru ca oricum se uita la meciurile echipelor cunoscute. Nu am auzit pe nimeni sa zica... "mama ce meci tare a fost Portsmouth vs Blackburn Rovers" pentru ca nu se uita nimeni la el. Una e sa te uiti la meciurile unei echipe care are bani si ii investeste cu cap si alta e sa fii suporter.

  19. #19 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    ... Toti astia care dau exemple alte tari cu fotbal de calitate, spun asta pentru ca oricum se uita la meciurile echipelor cunoscute...

    Man la 22 anisori te inteleg ... nu prea ai tu idee despre ce vorbesc, poate gasesti meciuri vechi, vizioneaza, compara cu ce este acum si o sa vezi mai bine ceva de prin 84 - 90 iti recomand

  20. #20 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Nu am auzit pe nimeni sa zica... "mama ce meci tare a fost Portsmouth vs Blackburn Rovers" pentru ca nu se uita nimeni la el.
    Aici te contrazic. Poate nu te invarti tu prin cercurile care trebuie .
    Eu si mai multi prieteni ai mei ne uitam foarte des la meciurile din Anglia. Nu doar la echipa favorita, ci la tot ce prindem pe Eurosport 2.


    Cat despre UPC vs RDS. Din punctul meu de vedere sa scoata banul UPC-ul. Abonatii UPC-ului nu au nici un drept sa faca scandal RDS-ului, sa faca scandal UPC-ului ca ei nu vor sa cumpere. Ce, eu fac scandal celor de la Dacia ca nu mi-au pus ASR pe masina . Orice serviciu se plateste.

    Daca vrei sa vezi ceva te costa. Sincer Liga 1 nu mai prezinta de mult interes pentru mine. Eu inca plang ca mi-au luat baietii de la Boom Primera Division, si acum tre sa vad meicurile Realului pe net.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Probleme internet UPC Fiber Power 500 By katan_10 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 35 Last Post: 27-02-2016, 02:52
  2. Televiziunea HD de la UPC By ffocus in forum HiFi
    Replies: 60 Last Post: 20-10-2014, 18:30
  3. Internet 200Mbps UPC By pooaul in forum Software
    Replies: 9 Last Post: 27-09-2013, 20:52
  4. Net prin UPC By shroom in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 06-12-2010, 19:11
  5. GT Versus By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 7 Last Post: 03-07-2009, 00:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts