Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 58 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 ... LastLast
Results 941 to 960 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #941 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pune si tu poze, ceva pareri. Mai ai si vreun alt iPad vechi prin casa, pt comparatie ?

  2. #942 SP
    Junior Member mhn3a's Avatar
    Mi se pare mult mai usor si mai productiv decat Windows-ul.
    Sa nu uitam de faptul ca e si mai sigur.

  3. #943 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, mi-am luat azi HDD-u asta extern si nu reusesc sub nicio forma sa-i fac 2 partitii din Disk Utility. Ma tot lovesc de eroarea asta si din ce am cautat pe net, exista o rezolvare cu CD-ul de Mac OS, dar eu nu-l am. Ce alta solutie ar fi sa pot face 2 partitii, sau pur si simplu, sa modific partitia aia mica ?
    Attached Images Attached Images screen-shot-2015-11-26-18.48.44.png

  4. #944 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Hdd-ul asta, vine din fabrica formatat pt windows, din cauza asta nu poti. Ce poti incerca:

    te duci la partition map, apesi pe Option, acolo ai posibilitatea sa selectezi ce schema doresti. Default cand faci partitionarea sau erase, etc, el e setat pe Master Boot Record.
    Modifica la Option si alege GUID sau Apple Map Partition, si cred ca o sa-ti mearga

  5. #945 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am incercat toate posibilitatile si nu a vrut. Pana la urma mi-am deschis laptopu de munca, cu Windows, si de acolo am sters tot si l-am partitionat, iar inapoi pe mac am sters partitiile si l-am partitionat dupa sufletul meu si a mers fara probleme.

  6. #946 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru cine intereseaza, Pixelmator este free aici.

    raspunsul la intrebarea "What is the Issue number of this month’s MacFormat?" este 294

  7. #947 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Este o alternativă foarte bună la editoare de imagini vândute pe bani grei, gen Photoshop, luați cu încredere cât e gratis.

  8. #948 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Intre timp au schimbat intrebarea in: "Which El Capitan app does the tutorial on p. 46 focus on? (first tutorial in the digital edition)?
    ". Daca aveti cumva raspunsul, dau o bere.

  9. #949 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Notes. Nefiltrata.

  10. #950 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Am incercat toate posibilitatile si nu a vrut. Pana la urma mi-am deschis laptopu de munca, cu Windows, si de acolo am sters tot si l-am partitionat, iar inapoi pe mac am sters partitiile si l-am partitionat dupa sufletul meu si a mers fara probleme.
    Intampin momentan aceasi problema cu un HDD nou, ai gasit din intamplare si o alta solutie? Eu nu am deloc acces la un PC cu windows.

  11. #951 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Absolut niciuna cat de cat normala. Pe google e una singura ce implica modificarea unor linii de cod in Command, dar nu m-am bagat.

  12. #952 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce prosteala totala, am luat vreo doua programele si niciunul nu merge.

  13. #953 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am reusit pana la urma. HDD-ul din discutie era un Seagate si am cautat direct pentru el, am ajuns pe site-ul Seagate care ofera gratuit programul Paragon, care de regula e 20$. Ma rog, il ofera doar cu compatibilitate cu HDD-urile lor, dar a fost indeajuns. Cu Paragon am reusit sa formatez in Mac OS Journaled, ca apoi sa il transform in FAT cu imi trebuie pentru PS4.

    Poate si alti producatori ofera ceva similar, eu am avut noroc pana la urma. Dar a fost oricum de zeci de ori mai complicat decat ar fi trebuit sa fie asa ceva.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2015-12-10-22.47.46.png

  14. #954 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Wow, bravo. Al meu e WD si am cautat la ei pe site, ca prim lucru, dar n-am avut noroc.

  15. #955 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Dacă vreți s-o ardeți old school pe Macul din dotare.

    OpenEmu - Multiple Video Game System


    OpenEmu is about to change the world of video game emulation. One console at a time...

    For the first time, the 'It just works' philosophy now extends to open source video game emulation on the Mac. With OpenEmu, it is extremely easy to add, browse, organize and with a compatible gamepad, play those favorite games (ROMs) you already own.
    Supported Controllers

    PlayStation 4
    Xbox 360 (driver required)
    PlayStation 3
    Logitech series (Dual Action, Rumblepad 2, Gamepad F310/F510/F710)*
    Gravis GamePad Pro
    Sega Saturn USB
    PS3 Neo Geo Pad USB
    Retrode (SNES)
    N64 Adaptoid
    Nintendo Wiimote
    Nintendo Wii U Pro
    Attached Images Attached Images intro-gb-grid.png intro-list.png intro-md.png intro-nes-grid.png

  16. #956 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi se pare mie sau au crescut preturile la toata gama? Acum 1an jumate am luat Macbook Pro 15" cu 2300EUR, modelul similar acum e 2800EUR. A mai remarcat cineva treaba asta? Chiar s-au scumpit, pana si Air-ul de 11" in configuratia de baza, care era pe la 899EUR, acum e 999EUR.

    Si iMac si MacMini s-au scumpit...

  17. #957 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Chiar mi se pare ca s-au ieftinit in RO cel putin , macbook-ul care il eu acuma era 140 mil + , vad ca acuma e 125 mil fara reducere ( configuratie asemanatoare cu 750M )

    Laptop MacBook Pro 15 Retina, Intel® Quad Core™ i7 2.50GHz, Haswell™, 15.4", Retina Display, 16GB, 512GB SSD, AMD Radeon™ M370X 2GB , OS X Yosemite, RO KB - eMAG.ro

    Vezi sa nu fie doar la magazinul ala la care te uiti.

  18. #958 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai ma uit pe site-ul oficial NL de unde l-am cumparat pe al meu si cel similar acum e mult mai scump

  19. #959 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Dunno , au fost ceva modificari la taxe ? De exemplu in majoritatea tarilor nordice au marit considerabil taxele la masini in 2015 dar macar acolo e o logica sa se foloseasca mai mult transportul in comun.

    Taxele pe electronice nu le inteleg , sa nu isi mai ia omu' masina de spalat si sa spele la lighean ca e mai eco ?

  20. #960 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    ^ buahahhahaa cum a fost asta cu ligheanul )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 58 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts