Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 26 of 50 FirstFirst ... 16 24 25 26 27 28 36 ... LastLast
Results 501 to 520 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #501 SP
    Member Snake's Avatar
    Eu cred ca muream cu ei de gat. Ar trebui reclamati la Apple pentru ca se dau "authorised by apple", ori asa ceva nu exista la Apple, sa-ti spuna ca e normal sa se vada led-urile, sau ca e normal ca fiecare iPad sa aiba alte calitati ale ecranului.

  2. #502 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Eu cred ca muream cu ei de gat. Ar trebui reclamati la Apple pentru ca se dau "authorised by apple", ori asa ceva nu exista la Apple, sa-ti spuna ca e normal sa se vada led-urile, sau ca e normal ca fiecare iPad sa aiba alte calitati ale ecranului.
    Sunt autorizati pe naiba de Apple... pe cutie scrie mare IRIS (adica apcom)...

  3. #503 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ---------- Post added 28-03-2012 at 01:37 PM ----------

    [/COLOR]Deci... ce spuneati voi de Flanco, dar Fereasca Sfantu' sa ajungeti la service eMag! Am mers azi sa schimb iPad-ul (cu cele 2 defecte). Vai de capul meu cate ineptii am putut auzi in atat de scurt timp. Dupa ce am incercat sa explic ce si cum, s-a dus tanti aceea de la birou pana in spate, si s-a intors spunand "Nu are defect". Mi-a luat ceva timp sa inteleg ca in loc de defect de led-uri si totul galbui... ea a inteles ca am o dunga pe ecran. N-am mai rezistat si am zis sa cheme pe cineva de la service, care intelege romaneste.

    A venit omul de la service. Ii explic cum e cu cele 4 led-uri care se vad... Si-mi zice "Asta nu-i defect, ca doar nu te uiti la un iPad din unghiul ala". Deja ma apucasera toti dracii, si am inceput munca de lamurire, ca iPad-ul mai sta si el pe birou, si-ti sar noaptea alea in ochi. In plus, mai aveam 2 iPad-uri la mine, sa-i arat ca acelea nu au defectul respectiv. Stiti ce mi-a zis? "Poti sa pui 10 iPad-uri unul langa altul, fiecare va fi diferit".

    I-am zis "nene, stii ceva... nu are rost. Vreau sa ma folosesc de garantia aceea de retur in 30 de zile. Vi-l dau inapoi si vreau sa iau altul". A inceput sa-mi spuna cum ca nu mai sunt pe stoc de o saptamana (desi ma chemasera azi pentru ca azi au adus pe stoc)... In fine, l-am lasat acolo pentru garantia lui peste si astept sa-mi dea un telefon ceva sa merg sa ridic un altul. Traim in Romania, si asta e suficient!
    Ah, si inca o ineptie scoasa de tipul de la service. Spune el: "Apple schimba orice device care sufera de backlight bleeding". Imi venea sa-i zic ceva... adica ei nu-mi schimba cand iti sar in ochi 4 led-uri si se vede totul galbui... dar l-ar schimba daca ar avea defect de backlight bleeding - de care sufera orice LCD cu backlight (mai mult sau mai putin, dar tehnologia nu poate trece peste problema asta... decat la plasme si OLED). Deci nu stiu cum ii angajeaza acolo... dar mie mi-a fost suficient...
    De ce nu incerci sa mergi la Noumax? Cu mine cel putin s-au comportat super-profesionist. Dupa aproximativ o luna am primit mail de la Apple support cu un scurt chestionar cu privire la cum a decurs operatiunea si daca am fost satisfacut de servicii, deci sunt intr-adevar autorizati sa faca asta. Oh, by the way, iPad-ul cu care mi l-au schimbat a venit din Anglia, spun ei. Eu am fost la ei intr-o vineri. Luni dimineata m-au sunat sa-mi ridica noul iPad, asta daca-ti faceai probleme cu timpul de asteptare. Si ti-l schimba pana cand esti multumit. Imi aratasera un teanc de iPad-uri (literalmente, erau aproximativ 15 cutii) ale unui singur individ caruia ii tot veneau iPad-uri cu blacklight bleeding si el le tot refuza, iar ei tot comandau altele.

  4. #504 SP
    Member Mythul's Avatar
    ma gandesc ca nu a apelat la Noumax pt ca Apple ofera 1 an garantie orice ar fi, in timp ce in Romania, daca nu ma insel conform legii ai 2 ani garantie. Daca il schimba la Noumax ii dadea altul cu alt serial, iar daca peste 1.5 ani crapa din senin, iar cei de la emag verifican serialul nu cred ca il schimbau.

  5. #505 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Probabil voi ajunge la Noumax sau iStyle daca nu-mi da eMag ce trebuie. Nu stiu exact cum e procedura la ei cu returnarea de bani... Asta este, sa-mi fie invatatura de minte.

  6. #506 SP
    Member Mythul's Avatar
    Sunt surprins ca si cei de la eMag au un customer service atat de prost. Nu erau number 1 in vanzari IT?
    De cei de la Domo ce stiti? La fel ca si restul ? Dar Altex ?

  7. #507 SP
    Junior Member Amsterdam's Avatar
    Deci sa inteleg ca eu daca imi cumpar un ipad de la emag sa zicem, am service gratuit timp de 1 an la noumax?

  8. #508 SP
    Senior Member tray's Avatar

  9. #509 SP
    Member Mythul's Avatar
    Quote Originally Posted by Amsterdam View Post
    Deci sa inteleg ca eu daca imi cumpar un ipad de la emag sa zicem, am service gratuit timp de 1 an la noumax?
    Da. Cei de la Noumax verifica dupa serial number. Orice produs Apple dupa activare are 1 an de zile garantie. Nu ii intereseaza de unde l-ai luat, cum l-ai luat, daca l-ai furat, daca ai sau nu chitanta. Cat timp "e in mana ta" e al tau, iar daca serial numberul tau arata ca ai garantie...ti-l schimba.

  10. #510 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by Amsterdam View Post
    Deci sa inteleg ca eu daca imi cumpar un ipad de la emag sa zicem, am service gratuit timp de 1 an la noumax?
    Nu, daca iti cumperi un iPad de oriunde din lume ai un an garantie recunoscuta si acordata de Noumax. Cel putin deocamdata.
    L.E.: Mythul a fost mai rapid, probabil a postat in timp ce scriam

  11. #511 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Acum am citit si eu, iStyle este cel mai mare magazin Apple din sud-estul Europei ?!
    Foarte tare. Ce tara adevarata domne! Sa-i nu-i mai aud pe unii ca injura Romania.

    Pt. incarcarea mai rapida a lui iPad 3:
    http://ro.gigabyte.com/MicroSite/185/on-off-charge.htm

  12. #512 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    Da. Cei de la Noumax verifica dupa serial number. Orice produs Apple dupa activare are 1 an de zile garantie. Nu ii intereseaza de unde l-ai luat, cum l-ai luat, daca l-ai furat, daca ai sau nu chitanta. Cat timp "e in mana ta" e al tau, iar daca serial numberul tau arata ca ai garantie...ti-l schimba.
    Nu prea cred ca asa sta treaba... "Buna ziua. Telefonul dvs apare ca fiind achizitionat de la Vodafone Romania. O sa va rog sa va adresati exclusiv lor pentru problema care ne-ati spus-o. Noi nu putem interfera cu serviciile operatorilor din Romania." Asta mi-au zis mie intr-un mail.

  13. #513 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by HotDoc View Post
    Nu prea cred ca asa sta treaba... "Buna ziua. Telefonul dvs apare ca fiind achizitionat de la Vodafone Romania. O sa va rog sa va adresati exclusiv lor pentru problema care ne-ati spus-o. Noi nu putem interfera cu serviciile operatorilor din Romania." Asta mi-au zis mie intr-un mail.
    Posibil, foarte probabil pentru ca iPhone-urile distribuite de operatorii de telefonie mobila au rom-uri modificate de acestia, daca si iPad-urile aveau limitari/ restrictionari functie de carrier probabil ca treaba ar fi stat la fel. Eu vorbesc despre propria experienta cu Noumax in legatura cu iPad-ul meu, achizitionat (nu de catre mine) de la e-mag. Asta dupa ce m-a plimbat e-mag-ul de mi s-a deblocat toata harta cu Cr�ngașiul (achievment unlocked )

  14. #514 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    E frumoasa romania, pacat ca e locuita, asa spunea un vechi proverb... ?
    @Monky, nu trebuia sa lasi produsul, aveai tot dreptul sa ti se schimbe produsul, mai ales ca te-au chemat, chiar ma gandeam ca doar la flanco`**** gasim specimene, se pare ca m-am inselat...
    Sunt curios ce or sa spuna domnii de la emag, daca mergi sa ridici produsul schimbat, si la verificare sa aiba aceeasi problema ?
    @Mythul, la Altex Unirii, cunosc pe baiatul de acolo care vinde produsele Apple, am fost chiar ieri si am discutat cu el, i-am explicat de problemele avute, daca ma hotarasc la alt ipad, a promis ca testam totul inainte de cumparare, cel putin nu a pus problema ca desteptul de la flanco: PAI SI EU CE FAC? DESIGILEZ 10 IPAD uri DACA AU ACEEASI PROBLEMA ?

  15. #515 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci... nu stiu cum ati avut voi noroc... Eu am schimbat 3 iPad-uri, with no luck! Albul e galbui! Pana la urma m-am suparat si am cerut banii inapoi. Din pacate, emagul nu-mi da banii pe loc, asa ca trebuie sa mai astept. Ma duc intre timp la iStyle sa vad de curiozitate ce si cum... ca prea e aberant.

    P.S. Sincer, cu greu te prinzi de yellow stuff daca nu ai termen de comparatie. Daca vreti sa verificati, puneti-l langa un alt iPad3, cu brightness la 50%, in Settings... Albul trebuie sa fie alb, nu yellowish, nu warm. Alb curat

  16. #516 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Monky si la mine are tenta galbuie dar mie imi place, e ceva normal DACA ecranul are pete clare de galben sau pe toata suprafata. Trebuie asteptat cateva zile pt ca adezivul de sub ecran sa se intareasca, s-au mai vazut cazuri. Daca nu e foarte galbui atunci e pur si simplu caldura culorilor prestabilite din fabrica. Am avut mai demult un iPhone 4 care l-am prins tot asa cu ecran galbui mai accentuat. I-am facut jailbreak si era un program in Cydia ceva cu color si mai nu stiu cum cu ajutorul caruia am putut sa fac ecranul de un albastru rece rece. Toata treaba e din setarile software pe care le face fabrica, nu e defect fizic cu tenta galbuie, doar sa nu fie prea accentuata (caz in care faci catevs zile cum am spus mai sus si se poate remedia de la sine). iPad 3 asa e facut, din pacate nu cred ca vei gasi model cu tenta albastruie (pe care probabil o cauti). O vei putea obtine cu programul de mai sus pe orice iPad 3 parerea mea.
    Diferente sunt pt ca panel-urile astea vin de la 3 producatori acum: Samsung, Lg si Sharp. Pe pariu ca daca punem 3 iPad-uri 3d gen una langa alta fiecare cu un panel de la cei 3 producatori tenta ecranului va fi diferita la fiecare.
    In plus, daca ridici luminozitatea ceva mai sus nu mai se observa deloc tenta ceva mai galbuie, cel putin la mine asa e. E foarte linistitor seara cand nu ai decat iPad-ul in fata cu tenta asta.


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  17. #517 SP
    Member Mythul's Avatar
    Bine ai facut Monky, cand platesti 3000+++ lei te astepti ca produsul sa fie impecabil.

    Cred ca in final, dupa ce-ti recuperezi banii ar fi bine sa astepti 2-3 luni pana se curata magazinele de rebuturi. E prea mare coincidenta ca atatia colegi forumisti au avut probleme similare cu ale tale. Probabil un procent semnificativ de ipaduri ce au ajuns in Romania provin de la aceeasi fabrica, multe avand aceeasi problema. Si la Altex in Cluj-Napoca se vede clar ca iPad 2-ul este mai cold la ecran fata de iPad 3-ul de langa el. Multi poate nici nu observa acest "feature".

    Eu am patit-o cu iPhone 4s produs in noiembrie ce avea probleme cu antenna. Greu m-am chinuit cu el cateva luni de zile, pana cand in final l-am trimis cu, curier la Noumax, am primit un model din Ianuarie 2012, care pana in ziua de azi merge impecabil. Vezi antenna gate la iPhone 4 care s-a "musamalizat" si reparat.

  18. #518 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: stai linistit, ca nu era vorba de adeziv. Pur si simplu din acelasi lot am luat 4 iPad-uri. 1 OK 3 busite. Asta la emag. Am fost mai devreme la iStyle si niciunul din iPad-urile de acolo nu aveau problema respectiva! Exact asa cum ma asteptam sa fie. Imi dau seama care e diferenta dintre warm si galbui. Crede-ma, unul din cele 2 testate azi la emag era atat de galben incat pana si vanzatorul se uita mirat ca poate arata in asemenea hal albul. Astept sa-mi returneze banutii si ma duc sa-mi iau de la iStyle. Mai ales ca ei au spus ca nu au vazut problema despre care le povesteam.

    Mythul: pe mine initial m-a deranjat cand au spus ca e ceva normal sa vezi led-urile, ca nu arata 2 la fel, si alte chestii care sunt pentru copiii mici. Si asta pentru un produs scump. Cat despre cold, intr-adevar, un pic mai cold iPad2-ul... insa fata de cele 3 pe care le-am avut eu, era diferenta foarte mare. Pur si simplu dupa cateva zile vedeam tot ce tinea de alb ca fiind galbui. Acum m-am convins ca era doar problema stocului de la emag. Sa fie sanatosi!

  19. #519 SP
    Member Mythul's Avatar
    Problema pare a fi internationala: The New iPad’s (Too?) Yellow Display | Ted Landau's User Friendly View | The Mac Observer

    Oricum apreciez foarte mult ca sunteti sinceri si discutam deschis problemele noului iPad. Ma va ajuta mult cand voi achizitiona unul in mai sa stiu care sunt problemele la care sa fiu atent cand voi testa unitatea.

  20. #520 SP
    Member Mythul's Avatar
    iPad 3 ------- bad iPad 3 ------- iPad 2

    Pt cei care au nou iPad, daca arata ca cel din mijloc, ar fi bine sa-l duceti la service
    Attached Images Attached Images colors.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 26 of 50 FirstFirst ... 16 24 25 26 27 28 36 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts