Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 63 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1241

Thread: Politica - tichie de margaritar

  1. #61 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu vad lucrurile asa:

    In 2012 lumea a fost revoltata de situatia tarii, s-a dat lovitura de stat pentru a scapa de presedinte, lumea a fost de acord. S-a votat masiv pentru demitere si a iesit taraboi cand nu l-au demis. In centrul intregii actiuni? Antena 3. Era postul care arunca cu noroi in Basescu. De atunci, toti cei care in 2012 au fost alaturi de Antena 3 nu au mai plecat, pentru ca in momentul ala de nemultumire au avut aceasi parere cu televiziunea respectiva. Lumea nu a realizat in momentul respectiv ca o televiziune trebuie sa fie cat mai impartiala si obiectiva posibil. Ca sa nu mai pomenim de cine era detinuta. Iar in acesti doi ani, Ponta a fost vedeta Antenei 3, in zeci de emisiuni, laudat mereu si a dus o constanta ura impotriva regimului lui Basescu. Iar lumea a mers pe ruta asta, iar acum toti urla in continuare cu Basescu, desi Basescu l-a facut praf pe Klaus de cateva ori, l-a facut corupt, mincinos si incapabil. Iar Klaus a spus ca nu il intereseaza Basescu. Dar daca Antena 3 si-a pacalit telespectatorii ca raul suprem e Basescu, acum problema tot Basescu e. E destul de clar unde s-a ajuns.

    Fiecare poate crede ce doreste. Eu consider campania asta una mizerabila. Nu doar prin cum s-a facut, dar si datorita lipsei de planuri prezentate din ambele parti. Nu sunt deloc bucuros ca e Klaus presedinte, nu l-am votat in turul 1 (cand am stat 5 ore la coada) iar in al doilea l-am votat de frica PSD (alte 4 ore). Niciunul nu era bun de presedinte, dar raul cel mai mic mi s-a parut destul de clar. Ne intorceam intr-o anumita masura la comunism avand toata puterea la un singur partid. Era periculos. Probleme vor fi si nu se va rezolva nimic peste noapte. Iar Klaus cred ca va avea acelasi impact asupra istoriei noastre precum Constantinescu. E prea talamb si pasnic pentru scena politica romaneasca. Va recunoaste si el peste 5 ani ca sistemul l-a invins.

    Ma bucur ca pentru prima data soarta a fost decisa de tineri care nu au avut nimic de a face cu sistemul comunist si au fost in stare sa faca o alegere bazata pe propriile concluzii, dar si de votul diasporei, care ma include si pe mine, pentru care sacrificul a fost enorm. Dupa cele 9 ore de chin pentru a pune de 2 ori stampila la prezidentialele astea, dezamagirea era imensa daca realizam ca votul meu nu a insemnat nimic.

  2. #62 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Voi chiar l-ati fi vrut pe Ponta presedinte ? Serios ?!?!?! Dobitocu ala care nu e in stare sa lege 2 cuvinte fara sa jigneasca pe cineva (si mai ales pe noi) ??

    Wow...

    Nu cred ca Johannis va schimba mare lucru in bine, dar cred ca este "raul cel mai mic" si ma bucur, sincer, ca a castigat. Ma bucur sa vad ca lumea chiar s-a dus la vot (mobilizare datorata in mare parte miscarii de pe facebook) si ca am reusit, noi, tineretu, sa invingem toti bosorogii din tara asta care-l votau pe Ponta doar pentru ca e roman si nu vor un neamt presedinte.
    Tin sa te contrazic. Nu miscarea de pe facebook a fost mobilizanta, ci mizeria a ceea ce s-a intamplat in diaspora. Cred ca romanii, putin rusinati de toti oamenii aia liberi care au ales sa stea 4-5 ore ca sa puna stampila, au iesit sa ii razbune, rupandu-si maximum jumatate de ora sa voteze. Ideea e ca lumea are niste asteptari gen Obama in America, nestiind nici macar atributiile unui presedinte la noi.

    Dezamagirea va fi la fel de mare, dar electoratul are o memorie mult prea scurta ca sa deranjeze politicienii.

  3. #63 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Aprob tot ce a spus tudyniuz mai sus. Mai terminati cu lozincile astea cu Iohannis = Basescu, ma uit la unii de pe-aici si ma mir sa vad ca la varsta pe care o au se lasa pacaliti asa usor de execrabili precum Gadea si Ponta. Nici eu nu l-am votat pe Iohannis in primul tur, dar l-as fi votat pana si pe Vadim Tudor ca sa nu iasa Ponta. Si ca sa citez, Basescu prim-ministru cu Udrea si Macoveanu in minister?! Pff, as da orice sa vad asta.

  4. #64 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    In urma cu aprox. doi ani românii au fost buni, deștepți, extraordinari când au ales PSD, azi sunt penibili... Ma doare capu'.

    PS: ma bucur ca pana la urma oamenii de știință au avut dreptate, întoarcerea în timp nu este posibila. Hai Romania!

  5. #65 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Basescu prim-ministru cu Udrea si Macoveanu in minister?! Pff, as da orice sa vad asta.
    Cred ca habar nu ai ce vorbesti. Vorba lui I.L. Caragiale..."Amice, eşti... idiot" ! La 21 de ani ai tai, mai ai de invatat despre jungla politica. Uita-te in oglinda si nu te mai mira atat !

  6. #66 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Cat de incuiat si de incredibil de prost informat sa fii incat sa crezi gogomania aia cu copiii? Prea multa antena 3 strica.
    Aha, apare pixelul portocaliu, ala albastru e desuet. Vai si amar ! Ne-au tras-o oamenii care se afla in spatele lui Iohannis impreuna cu Base atatia ani, si atat de intens, ca nu stiu CE NU E CLAR ?!
    Il face cineva dobitoc pe Ponta pt ca nu stie a vorbi. Asta e culmea ironiei cand cotracandidatul lui abia ingaima cuvintele.
    Si tot respectivul, in naivitatea sa, crede ca am pus un neamt la conducere. Chiar ca doamne fereste ! Amice, Iohannis-6 case-baby broker....NU E NEAMT.
    E nascut in romanica, si uns cu acelasi speifice unsori (made in Romania), care da dependenta de multi metri patrati.

    PS. Aia cu vanzarea de copii e un fapt. Cercetati.
    Basescu a declarat cu gurita lui ca-l sustine pe Iohannis. Iohannis=Base nu cred ca e o doar o lozinca.

  7. #67 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pe asta cu Iohannis președinte si Băsescu premier nu o cred, daca o sa fie asa iese lumea in strada. Eu voi ieși cu siguranță.

    PS: Pt. cei aprox 6 milioane si jumătate

  8. #68 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Normal ca nu e neamt . Chiar trebe sa pun totul intre ghilimele ca sa se inteleaga ? Ati fost vreunu din voi in fata la TNB sa vedeti ce poze cu el aveau "tinerii" de acolo ? Daca nu, va zic eu. Ii facusera mustata ca a lu Hitler si scandau cu totii ca nu-l vor pe neamt. "NEAMT" !

    Dar e foarte ok si aici. Se vede cine pe cine a votat si cine a castigat (alegerile). Ma uit la varsta voastra si vad exact ce am vazut la urne. Cei mai in varsta, il prefera pe Ponta (si da, parerea mea e ca e un dobitoc) iar tineretul, pe Johannis. Oare de ce ?

    Dar deh, e foarte usor sa jignim cand suntem moderatori aici si sa punem totu ca un citat (btw, vezi ca ai uitat sa inchizi ghilimelele).

    Nu inteleg de ce ne certam pentru niste alegeri. Lumea a iesit la vot pentru o schimbare si nu orice schimbare, dar ca sa iasa presedinte ORICINE INAFARA DE PONTA !!!

    Recunosc, nu am pic de cunostinte de politica si ca in anii trecuti, am mers pe principiu, nu ma intereseaza nu votez sau merg sa-mi anulez votu ca sa nu-mi foloseasca scarbele astea numele aiurea, dar sa fim seriosi, viitorul este al nostru, nu al pensionarilor care sunt majoritari si probabil mor in 2-3 ani si nu le mai pasa.

    http://www.gandul.info/puterea-gandu...sinos-13575738

  9. #69 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Am ajuns sa fiu jignit de moderatori. Ti-am dat report, domnul meu, si daca nu se ia in considerare atunci e blat.

  10. #70 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    viitorul este al nostru, nu al pensionarilor care sunt majoritari si probabil mor in 2-3 ani si nu le mai pasa.
    Probabil ca la meteo ? Pai comandante, cu PDL recharged, nu numai pensionarii vor deceda in 2-3 ani, dar cred ca si astia tineri "corporatistii" or sa aiba cam aceeasi soarta. Mai vorbim peste 2-3 ani, sa vedem cati mai raman si din bosorogi si din tineri.




    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Am ajuns sa fiu jignit de moderatori. Ti-am dat report, domnul meu, si daca nu se ia in considerare atunci e blat.
    Nu mai face pe fata mare ca nu iti sta bine. Cu o pagina in urma in postul tau, tocmai i-ai facut execrabili pe Gadea si Ponta. Jignire sau ce ? Tine-ti report-ul in cutie. Cat despre blat, ma faci sa rad.

  11. #71 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sunt Gadea si Ponta membri ai acestui forum si nu stiam eu?
    Mi-e rusine cand ma gandesc ca o sa-ti platesc pensia. Vii cu argumente de-astea de taraba si cu jigniri de parca ai vorbi cu fi-tu. Intocmai ca idolul vostru. Aschia nu sare departe de trunchi, presupun.

  12. #72 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Probabil ca la meteo ? Pai comandante, cu PDL recharged, nu numai pensionarii vor deceda in 2-3 ani, dar cred ca si astia tineri "corporatistii" or sa aiba cam aceeasi soarta. Mai vorbim peste 2-3 ani, sa vedem cati mai raman si din bosorogi si din tineri.


    Nu mai face pe fata mare ca nu iti sta bine. Cu o pagina in urma in postul tau, tocmai i-ai facut execrabili pe Gadea si Ponta. Jignire sau ce ? Tine-ti report-ul in cutie. Cat despre blat, ma faci sa rad.

    Maestre, doar o curiozitate. Pe tine ce te deranjeaza, de fapt? Ca nu a iesit canditatul votat de tine? Sau nu stii cum sa le transmiti tuturor care nu au aceeasi orientare politica cu tine ca sunt niste idioti?
    Nu o lua ca pe un repros, sunt doar curios pentru ca te vad foarte inversunat si nu inteleg de ce. Cheers!

  13. #73 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Mi-e rusine cand ma gandesc ca o sa-ti platesc pensia.
    Pana sa imi platestu TU pensia mea, mai bine strange bani pentru pensia ta si pentru parintii tai, pentru ca or sa aiba nevoie de tine. Socoteala cu idolul sta in felul urmator...abia astept sa inceapa urmatorul sezon din American Idol. Socotesc discutia asta inchisa.

    PS. Vezi ca am mai gasit un post al tau in care il faceai pe @cryyo "incuiat" si prost informat si este de-al nostru de pe forum.



    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Maestre, doar o curiozitate. Pe tine ce te deranjeaza, de fapt? Ca nu a iesit canditatul votat de tine? Sau nu stii cum sa le transmiti tuturor care nu au aceeasi orientare politica cu tine ca sunt niste idioti?
    Nu o lua ca pe un repros, sunt doar curios pentru ca te vad foarte inversunat si nu inteleg de ce. Cheers!
    Am anulat votul, pentru ca am considerat ca nici un candidat nu merita sa conduca Romania. Sunt, am fost si voi fi, impotriva lui basescu si politrucilor de langa el, cei care au condus Romania in dezastrul in care ne aflam de 10 ani. Amnezia nu salveaza Romania !! IA te rog si citeste thread-ul asta de la prima pagina, pana la ultima si o sa intelegi de ce sunt atat de inversunat cu Iohannis si basescu care il papusareste cum vrea el pe "neamtul" corect. Este ultimul post al meu pe thread-ul asta. Poate peste 2-3 ani...

  14. #74 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Sunt Gadea si Ponta membri ai acestui forum si nu stiam eu?
    Eu cred ca sunt

    Va recomand
    http://www.biziday.ro/2014/11/17/de-...nteles-corect/

  15. #75 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Pana sa imi platestu TU pensia mea, mai bine strange bani pentru pensia ta si pentru parintii tai, pentru ca or sa aiba nevoie de tine. Socoteala cu idolul sta in felul urmator...abia astept sa inceapa urmatorul sezon din American Idol. Socotesc discutia asta inchisa.

    PS. Vezi ca am mai gasit un post al tau in care il faceai pe @cryyo "incuiat" si prost informat si este de-al nostru de pe forum.




    Am anulat votul, pentru ca am considerat ca nici un candidat nu merita sa conduca Romania. Sunt, am fost si voi fi, impotriva lui basescu si politrucilor de langa el, cei care au condus Romania in dezastrul in care ne aflam de 10 ani. Amnezia nu salveaza Romania !! IA te rog si citeste thread-ul asta de la prima pagina, pana la ultima si o sa intelegi de ce sunt atat de inversunat cu Iohannis si basescu care il papusareste cum vrea el pe "neamtul" corect. Este ultimul post al meu pe thread-ul asta. Poate peste 2-3 ani...

    Maestre, sa te duci la vot si sa-l anulezi e ca si cum te-ai sterge cu hartia igienica pe ambele parti.

  16. #76 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Eu zic ca tot Xbox One e mai bun ca PS4

    Glumesc, lasati-o mai moale cu politia si nu va jigniti intre voi. Aici suntem colegi de forum in ale gamingului nu ar trebui sa facem politica. Si asa de la 1989 incoace ne-au tras-o toti care au trecut la conducerea tarii, fie ei senatori, deputati, ministri sau presedinti. Tara asta NU se va indrepta fara o conducere "din afara".

  17. #77 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Multi dintre voi va bazati argumentele pe speculatii.

  18. #78 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    @donely, prin incuiat se intelege cineva care o tine pe-a lui, indiferent de cum sta treaba de fapt. Prost informat inseamna... prost informat. Nu l-am jignit in mod direct, am spus doar ca trebuie sa fii destul de inchis la minte si prost informat sa sustii asemenea bazaconii. Dumneata m-ai facut idiot, fara niciun alt argument. Puteai sa-mi zici ca si eu sunt incuiat, sau ca sunt prost informat. Te-ai bagat aiurea-n vorba cu mine, fara ca eu sa iti adresez vreun cuvant jignitor. Mai esti si moderator, in loc sa previi un astfel de limbaj, tu il promovezi. Acum, nu ca as fi eu prea lezat de cuvintele unuia ca tine, esti la egalitate cu tacconi pentru mine pe forumul asta adica zero barat, dar te rog sa nu arunci gunoaie verbale dupa care sa vii cu excese de aroganta ca esti "rosu" si ca sa-mi tin report-ul in cutie.

    Ai incalcat prima regula a acestui forum si anume atacul la persoana. Eu imi cer scuze fata de crryo daca s-a simtit lezat de cuvintele mele, nu asta incercam sa fac. Poate am reactionat mai urat, dar am facut asa pentru ca nu suport dezimformarea. Asta nu-ti da dreptul sa jignesti pe altii, ca nu esti avocat. Daca crryo vrea sa-mi dea report la post, atunci s-o faca si suport consecintele. N-am imunitate, spre deosebire de altii.

    Si apropos de imunitate: Victor Ponta: Sunt hotărât să rămân în funcţia de prim-ministru. Îmi exprim dorinţa de dialog cu Klaus Iohannis

    Primul mesaj este mâine, în Camera Deputaţilor: aşa cum am spus săptămâna trecută, în confruntarea cu domnul Iohannis, cei de la coaliţie vom vota pentru respingerea definitivă a legii amnistiei şi graţierii. Este un prim mesaj că am înţeles ce ne-a transmis electoratul ieri.
    Ma bucur sa vad ca s-a cumintit. Cea mai cancerigena lege ar fi fost asta. Chiar daca Tonta n-a spus niciodata asa ceva in confruntarea cu Iohannis, Iohannis a fost cel care tot propunea asta si Ponta evita raspunsul. Dar na, mai merge o minciunica mica acolo...

  19. #79 SP
    Banned asperas's Avatar
    M_ _ i bLAGA unde ai fost potaie jigarita..? Nu-i admir pe Ponta cu a lui ''ciuma rosie'' dar sa pui presedinte al tarii un fost agent STASI de-al lui Herr Merkel (' pusca-te in cap si gata .. 'pusca-te acum)..am avut de a face cu pdl-ul (partidul delapidatorilor liberi) si stiu ce sunt..lacuste! Diaspora e libera sa vina acasa acum ca e gatat cu ''COMUNISTII"..sa traiasca ea ''bine'' cu guvernatorul matrafoxat!

  20. #80 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by asperas View Post
    M_ _ i bLAGA unde ai fost potaie jigarita..? Nu-i admir pe Ponta cu a lui ''ciuma rosie'' dar sa pui presedinte al tarii un fost agent STASI de-al lui Herr Merkel (' pusca-te in cap si gata .. 'pusca-te acum)..am avut de a face cu pdl-ul (partidul delapidatorilor liberi) si stiu ce sunt..lacuste! Diaspora e libera sa vina acasa acum ca e gatat cu ''COMUNISTII"..sa traiasca ea ''bine'' cu guvernatorul matrafoxat!
    Hahahaha Dumnezeule...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 63 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 54 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 28-07-2013, 11:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts