Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 173 of 404 FirstFirst ... 73 123 163 171 172 173 174 175 183 223 273 ... LastLast
Results 3,441 to 3,460 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #3441 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu prea are sens ce spui. Cam tot timpu consola in sine n-a facut bani si de obicei la început s-a vândut in pierdere. Banii se fac din vânzarea de jocuri, abonamente si accesorii. Interesul lor e sa ajunga cat mai multe console in cat mai multe case.

  2. #3442 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu pierde nimeni bani cu nimic, stati voi linistiti. Toate produsele se fac pe baza unui buget fff bine stabilit la inceput cu investitorii, buget care nu se poate depasi. Iar in pretul final avem costurile componentelor, productia/asamblarea, shipment + PR. Totul este negociat la sange cu producatorii componentelor la zecile de milioane pe care fac ei contractele, astfel ca exista costuri mult mai mici decat se estimeaza prin "presa".

    Puteti dormi linistiti. Ei nu pierd bani din nimic, nici macar din hardware.

  3. #3443 SP
    Junior Member Wintzy's Avatar
    Quote Originally Posted by blackjack2150 View Post
    Vin si eu cu o alta teorie (a conspiratiei), ca daca tot n-am consola noua, imi petrec timpul vorbind despre ea.
    Sony si MS pierd multi bani cu fiecare unitate vanduta, avand in vedere ce hardware au in ele, asa ca limiteaza productia pana cand isi perfectioneaza procesele tehnologice si scad costurile. Am I crazy?
    Well - aici intervine termenul de “Install Base”.

    Sony si MS castiga in special din vanzarea de software.
    Cu cat au un Install Base mai mare (cat mai multe console vandute si in folosinta) cu atat mai mare este profitul din software sales.

    Practic chiar daca ies in pierdere in momentul de fata din vanzarea consolelor, interesul lor este sa vanda cat mai multe console cat mai repede pentru a putea creste Install Base-ul rapid, avand cat mai mult timp la dispozitie pentru generatea de profit din software sales.

    Lasand asta la o parte, se pare ca situatia de fata se intampla in special din cauza cererii fara precedent.
    Deja au reusit sa vanda aprox. 4 milioane de console de la lansare which is a big record (https://screenrant.com/ps5-sales-4-m...ntendo-switch/).
    Daca ar incerca sa limiteze productia si-ar da singuri “cu stangu-n dreptu’” si si-ar sabota modelul de business.

    Pur si simplu nu reusesc sa faca fata cererii. Which is partially kinda’ a good thing pentru ca arata interesul urias al pietei pentru astfel de produse si in niciun caz nu sunt “pe moarte” cum se credea (si multi analisti preziceau) pe la sfarsitul epocii PS3 / Xbox 360.

    Nervi de otel si rabdare sa fie pana SONY si MS reusesc sa ramp up production acum in 2021.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #3444 SP
    Member miculas10's Avatar
    Ps5 este pe stock la Emag de la Mobi Store ultimele 2 buc 6.59999 Lei buc

  5. #3445 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    sa si-o bage in fund

  6. #3446 SP
    Member miculas10's Avatar
    Si asta cu primest notificari cand re apare pe stocl egal cu 0 , deja 15 minute e in stock si nu am primit mail . Din gresala am verificat si eu
    Attached Images Attached Images ps5.jpg

  7. #3447 SP
    Member Atrium's Avatar
    Si, au disparut. Sunt curios, cumpara cineva la pretul de 6600 RON o consola ?! Mi-e ca pun o intrebare retorica si nici nu-mi dau seama.

  8. #3448 SP
    Junior Member ioolica's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Si, au disparut. Sunt curios, cumpara cineva la pretul de 6600 RON o consola ?! Mi-e ca pun o intrebare retorica si nici nu-mi dau seama.
    nu prea cred ca le cumpara nici pe cele de 4000 de pe olx, de ce ar cumpara cu 6600...

  9. #3449 SP
    Member Atrium's Avatar
    Cum nu ? Vezi ca am postat mai sus un link cu un individ ce avea 4 la vanzare. Acum mai are una doar. A redus pretul ce-i drept acum, inainte le vindea cu 5500 parca.

  10. #3450 SP
    Junior Member ioolica's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Cum nu ? Vezi ca am postat mai sus un link cu un individ ce avea 4 la vanzare. Acum mai are una doar. A redus pretul ce-i drept acum, inainte le vindea cu 5500 parca.
    eu cred ca e la misto si are doar una eventual dar mai schimba textul ca sa para ca are multi clienti pentru ca fix pozele alea le-am vazut cred ca prin noiembrie la lansare la mai multe anunturi...
    iar anuntul ala e din 14 dec si vad ca e inca activ, la 4100 eu zic ca e doar vrajeala, nu zic ca nu or fi cativa care platesc pretul ala, dar cu siguranta nu sunt multi

  11. #3451 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Acum poate ca nu se mai dau la pretu ăla. Dar înainte de Crăciun erau o grămadă dispuși sa dea 5000 pe ea.

  12. #3452 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Înainte de Crăciun erau dispuși să dea 5k pe ea pentru că încă nu anunțase guvernul Cîțu înghețarea salariilor bugetarilor și restructurarea companiilor cu capital de stat. Acum ne pregătim de recesiune economică și austeritate bugetară. La început de an trebuie să plătim impozitele pe proprietate, diverse taxe, locuri de parcare ... sunt cheltuieli, nu e timp liber, și e mai greu să justifici nevoia de PS5.

  13. #3453 SP
    Junior Member LucLex's Avatar
    Stie cineva pe la ce numar sunt cu livrarile cei de la Altex?

  14. #3454 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Bănuiesc ca au ramas la 400 si un pic. Ca de atunci nu s-a mai auzit nimic.

  15. #3455 SP
    Junior Member deletu's Avatar
    Hello, vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca la quickmobile e o adevarata ruleta. Am prins comanda la varianta digitala la 3800 si am primit varianta din Japonia. Problema e ca vine fara adaptor ... si ca functioneaza la 100 V 3.45A. Da, poti sa mergi sa iei un adaptor de la dedeman dar o sa se prajeasca consola in no time. Dau retur si mare reclamatie la anpc. sper ca nu e offtopic.

    ---------- Post added 05-01-2021 at 16:29 ----------

    fyi "ultima" bucata la emag la 6599ron vandut de mobi store.

  16. #3456 SP
    Member eidos's Avatar
    Quote Originally Posted by deletu View Post
    Hello, vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca la quickmobile e o adevarata ruleta. Am prins comanda la varianta digitala la 3800 si am primit varianta din Japonia. Problema e ca vine fara adaptor ... si ca functioneaza la 100 V 3.45A. Da, poti sa mergi sa iei un adaptor de la dedeman dar o sa se prajeasca consola in no time. Dau retur si mare reclamatie la anpc. sper ca nu e offtopic.
    Sper sa-ti fie invatatura de minte sa nu mai cumperi de la bisnitari... toata lumea stie de quickmobile ca sunt jeguri si tepari, fereasca sfantu sa mai ai si probleme de garantie, ca ai pus-o

  17. #3457 SP
    Junior Member deletu's Avatar
    Pai retur instant si reclamatie ANPC

  18. #3458 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    Quote Originally Posted by deletu View Post
    Hello, vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca la quickmobile e o adevarata ruleta. Am prins comanda la varianta digitala la 3800 si am primit varianta din Japonia. Problema e ca vine fara adaptor ... si ca functioneaza la 100 V 3.45A. Da, poti sa mergi sa iei un adaptor de la dedeman dar o sa se prajeasca consola in no time. Dau retur si mare reclamatie la anpc. sper ca nu e offtopic.

    ---------- Post added 05-01-2021 at 16:29 ----------

    fyi "ultima" bucata la emag la 6599ron vandut de mobi store.
    Nu stiu de unde ai scos o pe aia cu prajitul consolei dar traim in 2021 asa ca las asta aici

    https://www.psu.com/news/is-the-ps5-...other-country/

  19. #3459 SP
    Junior Member deletu's Avatar
    Poti baga un electronic de 100v la 220v si vezi ce se intampla modele US/UK pot functiona si la reteaua noastra. Japonia nu.

  20. #3460 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    Quote Originally Posted by deletu View Post
    Poti baga un electronic de 100v la 220v si vezi ce se intampla modele US/UK pot functiona si la reteaua noastra. Japonia nu.
    culmea e ca am un PS3 din Japonia(110) la care ma joc si nu s-a ars pana acum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts