Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 196 of 404 FirstFirst ... 96 146 186 194 195 196 197 198 206 246 296 ... LastLast
Results 3,901 to 3,920 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #3901 SP
    Junior Member VIKcentiu's Avatar
    Asta da pret competitiv...
    Attached Images Attached Images untitled.png

  2. #3902 SP
    Junior Member xargon's Avatar
    Că nu e nici o competiție, e doar el $$

    Sent from my MI 9 using Tapatalk

  3. #3903 SP
    Junior Member ioolica's Avatar
    Quote Originally Posted by VIKcentiu View Post
    Asta da pret competitiv...
    nu zice in ce sens competitiv

  4. #3904 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Sony is selling the PS5 at a loss, investors told

    Sony shipped more than 4.5 million PlayStation 5s from the console’s Nov. 12 launch to the end of the year, but it took a loss on those sales because the PS5’s “strategic price point” is lower than what it cost to manufacture it.

    The disclosure was part of Sony’s quarterly report to investors, delivered in Japan earlier today. The losses on PS5 sales were not specifically broken out — and they were part of an overall Game & Network Services Segment that saw a 26.7 billion yen ($2.5 billion) increase in operating income over the same quarter in 2019.

    https://www.polygon.com/2021/2/3/222...osts-msrp-sony

  5. #3905 SP
    Junior Member xargon's Avatar
    Nu cred că vând în pierdere la discounturile pe volum care au. Plus că e AMD, ăștia is ieftini gen.

    Sent from my MI 9 using Tapatalk

  6. #3906 SP
    Junior Member 4est's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiN View Post
    I-am intrebat pe emag daca e voie ca un magazin ce vinde pe emag, sa cumpere produse de la emag si sa le vanda mai scump, si dupa ce am vorbit vreo jumate de ora de mesaje criptice din partea lor, ca defapt nu au avut console, si ca defapt au avut si doar stoc limitat, am ajuns la concluzia ca defapt magazinele partenere nu ai voie sa revanda un produs mai scump la emag pe site!
    Emag oricum le ia comision gras: 12-20%
    Deci le convine sa fie suma cat mai mare

  7. #3907 SP
    Member eidos's Avatar
    Consola in sine se vinde pe pierdere - costul de productie si RND / Marketing nu este acoperit si evident nici profit

    Dar recupereaza grosul din subscribers si din software / games vandute in ecosistemul lor

    Asa a fost dintotdeauna

    O data intrat in platforma lor, toate tranzactiile / jocurile cumparate sun comisionate de SONY, plus ca au si studio-urile lor cu jocurile proprii.

    Cine zice diferit ori e ignorant ori e prost informat

  8. #3908 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu are nicio treaba - e doar speculatie si acolo in articol. Stim doar ca a avut pierderi, dar nu spune exact pe ce si cat. Zice doar overall.

    Ei acolo pot fi semnat inclusiv un deal de 10 mil platit in avans ca sa rezerve x milioane de bucati la fabrica pt 2021 si cum s-au produs doar jumatate, restul este considerat pierdere in quarterul respectiv.

    Deci nu se da nicio info oficiala si totusi site-urile arata ca ia uite ce bine e situatia.

  9. #3909 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Cum sa nu fie info oficial cand au spus in conferinta cu investitorii ca PS5 e vandut in pierdere ca hardware.
    Speculatie e ce spui tu.

  10. #3910 SP
    Junior Member whisker's Avatar
    Ce playstation/xbox a fost vandut la cost de breakeven (la lansare) vreodata?

  11. #3911 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai nu e nicio info oficiala acolo, daca te uiti la slides.
    The losses on PS5 sales were not specifically broken out — and they were part of an overall Game & Network Services Segment that saw a 26.7 billion yen ($2.5 billion) increase in operating income over the same quarter in 2019.
    Foarte bine daca voi credeti ca ei vand pe pierdere. Poate va simtiti prost cand cumparati consola cu doar 2500 lei si le oferiti 3000 lei ca sa nu piarda bani, dragii de ei.

    Fiecare crede ce vrea. Parerea mea e ca nu ai cum sa vinzi un produs hardware pe pierdere. Nu te apuci de productie daca nu poti vinde produsul la raft cu un pret care sa includa si o marja de profit. Si nu accepta board of directors asa ceva.

    Tot ce fac toti aia de la Bloomberg, inclusiv Pachter este o speculatie asupra pretului componentelor asa cum cred ei ca-i costa, dar costurile lor interne, negociate la atatea milioane sau zeci de milioane de unitati este infinit mai mic. Dupa cate vezi, Sony refuza sa comenteze si cu siguranta vor refuza mereu sa faca asta.

    Ba chiar cred ca si Apple daca vor, pot spune ca vand iPhones in pierdere sau fix pe fix, desi noi stim sigur ca e mai mult de 50% profit per bucata.

    Again, totul se negociaza la sange per componenta si numar de unitati contractate pe x ani si niciun board of directors intreg la minte nu ar da ok sa se produca si vanda un produs pe pierdere - adica sa piarda bani pentru x timp.

  12. #3912 SP
    Junior Member whisker's Avatar
    La costul componentelor se adauga si manufacturing, costul cu R&D-ul (care nu e deloc mic) costul cu personalul auxilar - vanzari, support, service, marketing, online, developers - pt adaugare de feature-uri on-going, etc. De asemenea, ar fi interesant de stiut si pretul cu care-l dau astia catre magazine (ca doar magazinele nu sunt ONG, isi iau si ele o parte din profit).

    Ei isi fac destui bani din PS+, jocuri, vanzarea de accesorii (fara doar si poate, pretul controller-ului e cam nesimtit de mare).

    Eu sunt de parere ca sunt in prima perioada sunt pe minus la console, si nu doar Sony, ci si MS.

  13. #3913 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Tinand cont ca ei fac o gramada de bani din subscriptii + Store. Te poti gandi ca isi permit sa vanda si pe pierdere tocmai pentru a aduce cat mai mult catre subscriptii si store-ul lor.


    Acum, nu zic ca asa este. Dar, e un lucru de luat in calcul.

  14. #3914 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Cum zice si razvanrazy acolo sunt informatii scoase din context. Iar cand refuzi sa comentezi, este aproape clar ca ai ceva de ascuns (adevarul).
    Uitati aici un articol la o fabrica de console (PS 4). De subliniat sunt numarul de persoane care lucreaza acolo si faptul ca o consola PS4 iese de pe linia de productie la fiecare 30 de secunde.
    https://asia.nikkei.com/Business/Com...omated-factory

    Daca incerc sa caut informatii despre fabrici in care se produc componente sau se asambleaza PS5 -> nu gasesc nimic, context care ma pune pe ganduri. Daca totul ar fi cum pretind ei, nu i ar opri nimeni sa nu publice mai multe date, asa de dragul transparentei, dar cand e marketingul la mijloc ...

  15. #3915 SP
    Junior Member Dakata's Avatar
    Voi va plictisiti pentru ca nu aveti ce cumpara?

  16. #3916 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu e primu si nici ultimul produs care s-ar vinde in pierdere pt ca banii se fac din accesorii, servicii si produse auxiliare. Scopul lor e sa te atraga pe platformă ca dupa aia isi scot ei banii.
    Un exemplu de produs care se vindea pe pierdere e aparatul IQOS pt tigarile Heets. Il puteai cumpăra la un moment dat foarte ieftin pt ca scopul lui e sa te atraga sa treci pe Heets, produs din care scot ei de fapt profitul.

  17. #3917 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Dacă ar fi să ne luăm după aceste informații/speculații,

    credeți că este posibil ca

    până la sfârșitul anului Sony să crească prețul oficial?

    Să mai adauge un 50 de USD/EUR de sărbători?

    Se practică în industrie?



  18. #3918 SP
    Junior Member xargon's Avatar
    Orice e posibil vezi asus la placi.
    Dacă e pe raft e ok. Decât olepix la dublu.

    Sent from my MI 9 using Tapatalk

  19. #3919 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Niciodată din 2011 de cand am trecut pe console n-am văzut sa crească prețul de la lansare. Eventual va apărea o versiune noua/slim la acelasi pret si va scădea pretul pt PS5-ul actual pana la epuizarea stocurilor

  20. #3920 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by GabiCutlac View Post
    Pai majoritatea care o au de pe OLX o au noua de pe la Altex/eMag sau Orange. Deci ai garanție.
    Legat de asta, sunt doua probleme. Unu: are garantie ala care ti-o vinde, in caz de probleme e posibil (in functie de magazin si metoda de plata) ca banii sa fie returnati in contul cumparatorului initial. Sau poate ai noroc si ti-i returneaza tie, dar aici apare a doua problema: tu ai dat probabil un pret considerabil mai mare pe olx. Magazinul va returna valoarea de achizitie. Deci se poate ca in caz de probleme sa ramai si fara consola si fara o suma de bani.

    Eu am intrebat unul pe olx de faza asta, ce garantie ofera in caz de defectiune daca nu se returneaza consola, imi da banii pe care ii platesc integral. Mi-a zis sa consider ca nu are garantie si daca o vreau asa bine, daca nu, nu. Asta dupa ce scria mare in anunt "GARANTIE". Nu stiu cat de legala e chestia asta, fiind o vanzare intre persoane fizice, dar nu m-ar mira sa fie incadrata la tentativa de inselaciune. Asta ca idee pentru cei care urasc scalperii si chiar vor sa-i pedepseasca pe bune, legal.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts