Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 64

Thread: Atentie la cumparaturile pe shopto.net !

  1. #1 SP
    Senior Member muggs's Avatar

    Atentie la cumparaturile pe shopto.net !

    Dupa cum povestea si RobertDinu si din cate imi spusese si Bodopsx amandoi au avut probleme cu siteul respectiv , azi citeam pe neogaf acelasi lucru : Cheap Ass GAF'er (Euro Gaming Edition) - Page 67 - NeoGAF cititi de la postul 3346 in jos , pt. cei care se descurca cu franceza : Piratage comptes bancaires via Shopto.net [AVERTISSEMENT] - Consoles - Jeux Video - FORUM HardWare.fr 29 de pagini de "cazuri"...

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si mie mi-au deturnat ambele carduri acum 2 saptamani... si cand te gandesti ca toata lumea invinuia thehut

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu ar fi mai bine mutat la Console Club - Console Games Forum ?

  4. #4 SP
    Member andreips3's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Si mie mi-au deturnat ambele carduri acum 2 saptamani... si cand te gandesti ca toata lumea invinuia thehut
    Deci shopto era de vina? Mie banca nu mi-a oferit prea multe informatii. Am intrat pe toate siturile unde mi-am lasat informatiile dar am exclus shopto pentru ca mi-au sters datele din baza de date in 2 saptamani cica pentru securitate.

  5. #5 SP
    Member Catallin's Avatar
    Si pe mine m-au chemat cei de la ING sa schimb cardul si mi-au spus ca este de vina shopto.

  6. #6 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Cei de la BT nu m-au sunat, dar i-am contactat eu si se pare ca totul e in regula. Oricum, eu n-am mai luat nimic de pe shopto din luna martie. Sunt inregistrat si in MasterCard SecureCode si e nevoie sa folosesc parola de fiecare data cand fac o tranzactie si ma gandesc ca si asta e un strat de protectie care sa-mi ofere siguranta banutilor.

  7. #7 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    da ai o siguranta dar daca au luat nr si cvv2 si il folosesc pe situri care nu cer 3d secure este egal cu zero

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu conteaza daca n-ai mai luat din luna Martie (decat daca ai schimbat cardul de-atunci). Daca au plecat cu toata baza de date... ori ca ai luat acum 2 ani de la ei, ori ca ai luat acum o saptamana... same thing. A facut cineva o reclamatie la shopto ? Ei ce zic ?

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Si mie mi-au anulat cardul desi nu facusem cumparaturi luna trecuta de pe shop.to - cei de la RBS (fostul ABN) m-au sunat si mi-au semnalat problema spunandu'mi ca in maxim 7 zile imi ajunge acasa cardul cel nou.

    Frauda au raportat'o cei de la Mastercard.

    De acum inainte - no more direct card paymant - doar paypal for me

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    cred ca au facut reclamatii zecile de pagini care au fost fraudati...din ce vad acolo sute/mii de lire

  12. #12 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu conteaza daca n-ai mai luat din luna Martie (decat daca ai schimbat cardul de-atunci). Daca au plecat cu toata baza de date... ori ca ai luat acum 2 ani de la ei, ori ca ai luat acum o saptamana... same thing. A facut cineva o reclamatie la shopto ? Ei ce zic ?
    Asta e cel mai trist , ca nu au anuntat / recunoscut absolut nimic , newsletterurile lor nu contin absolut nimic legat de problema...mi se pare ca au mai aparut niste bannere cu verified by...cred ca le-au bagata pe toate care erau posibile...dar na e cam prea tarziu.

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...deci �nseamnă că ei sunt problema. Perfect, bine c-am descoperit. Mie mi-a fost blocat card-ul (~3 săptăm�ni - am spus �nr-un alt topic despre asta) plus părinților mei (~1 săptăm�nă - ambele card-uri), toate raiffeisen. �n ambele cazuri am fost anunțați telefonic și-am rezolvat problema la sediul băncii. Oricum...

    ...oribil!

  14. #14 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Si mie mi-au anulat cardul desi nu facusem cumparaturi luna trecuta de pe shop.to - cei de la RBS (fostul ABN) m-au sunat si mi-au semnalat problema spunandu'mi ca in maxim 7 zile imi ajunge acasa cardul cel nou.

    Frauda au raportat'o cei de la Mastercard.

    De acum inainte - no more direct card paymant - doar paypal for me
    Cand spui ca s-a raportat o frauda, ce sa intelegem din asta? Frauda impotriva shopto sau ai fost fraudat chiar tu prin tranzactii ale altora? Ca daca e no. 2, atunci e mult mai nasol.
    Contul meu e fine and dandy atm, dar planuiesc o inlocuire a cardului.

  15. #15 SP
    Member roberte's Avatar
    si eu am fost sunat de la banca am abele carduri inchise

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Frauda a fost sesizata de catre Mastercard si raportata celor care vand acest tip de carduri (inclusiv bancilor din RO)- probabil in urma unor sesizari din partea posesorilor de carduri - baza de date cu numerele de card era intr'adevar din UK si unul dintre site urile afectate este shopto - automat se recomanda tuturor celor care au cont la shopto sa-si inchida cardurile si sa-si emita altele (pentru a se evita riscul unor fraude ulterioare).

    Nu am fost fraudat eu (eu folosesc un card cu limita de credit foarte mica - 350 ron) care in general e gol - nu tin bani pe el - tocmai pentru a evita situatii de acest gen.

  17. #17 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Nu am inteles ce naiba s-a intamplat cu site-ul respectiv, l-am mai folosit si inainte de multe ori si nu am avut probleme. La istoricul de tranzactii nu-mi apare nimic legat de shopto. Acuma tre' sa ma ratoiesc si cu aia de la banca sa-mi explice cum naiba a fost posibil ca cineva sa faca cumparaturi in valoare de 300.83 euro, avand in vedere ca nu aveam bani pe cardul de debit.

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    De pe site-ul respectiv si s-a luat seria de card.
    Tu ai inteles gresit, cum ca de pe site-ul respectiv ti s-ar fi luat banii.

    Nu stiu cum functioneaza exact dar unele site-uri pot sa-ti ia bani pt tranzactii chiar daca nu ai bani pe card si apari cu "-" pana la depunere.

  19. #19 SP
    Member felixxx's Avatar
    si cardul meu de credit mastercard emis de raiffaisen a fost blocat de banca. se pare ca intr-adevar de la shopto a plecat problema pentru ca in ultima vreme doar cu ei si cu paypal am facut 'afaceri'.

  20. #20 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Frauda a fost sesizata de catre Mastercard si raportata celor care vand acest tip de carduri (inclusiv bancilor din RO)
    pe mine m-au sunat azi de la ING si mi-au zis ca VISA a raportat frauda si ca trebuie sa-mi inlocuiasca VISA Electron. Mastercardurile (mele) se pare ca nu au fost afectate. am intrat pe cont la shopto si nu mai am nici un card inregistrat la ei iar ultima tranzactie e din noiembrie 2007. dreak stie cu ce card am facut-o (banuiesc ca VISA daca astia de la ING ma pun sa-l schimb numai pe el).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. ShopTo - comenzi PS4 By Rasko in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 198 Last Post: 09-01-2014, 23:13
  2. Home Plus schimba modul in care faci cumparaturile By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 5 Last Post: 27-08-2013, 12:30
  3. Problema cu cei de la shopto By radutz93 in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 18-06-2012, 22:38
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Problema ShopTo By Hrdcore in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 09-11-2010, 14:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts