Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 50 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast
Results 261 to 280 of 996

Thread: iPad 3 & iPad 4 - The New iPad

  1. #261 SP
    Member Duni's Avatar
    Nu cred ca o sa-ti ajunga 16 GB, daca tot faci o investitie mai bine o faci cum trebuie de la inceput

  2. #262 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu va ajung banutii decat pentru 16GB, atunci va recomand sa luati iPad2. Nu aveti acelasi screen, dar face fata cu brio. Din pacate cei 16GB poti sa-i umpli din 20 de jocuri (vorbim de cele mai serioase, pt. ca altfel majoritatea stau in limite a 30-50MB), ceea ce e cam putin. Bine, ca nu-i problema, le poti tine in iCloud, le instalezi cand ai nevoie... dar e mai complicat (daca mai vrei si niste muzica, niste filmulete salvate, carti)... De noile ilustratii (sau cum Dzeu se numesc), nici nu mai vorbim. De-asta ma si oftic ca nu au scos varianta de 128GB. Ca idee, eu cu greu ma chinui sa tin cate 2-3GB free pe iPad2 de 64GB.

    Pe de alta parte, cred ca poti rezolva problema cu un adaptor si poti tine pe USB, dar iti trebuie aplicatii care stiu sa-l acceseze.
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Mda, nu spun mai multe decat atat: ecranul m-a dat pe spate, dar cum zici si tu probabil doar atat stie.
    Departe de mine gandul ca "doar atat stie". Stie cam ce stie orice Android. Dar prea scumpa la cum se misca (si atentie, aici nu ma refer la cum merge "in magazin" - pune-i cateva aplicatii pe care chiar le folosesti zilnic, sa vezi cum incepe sa geama - de widgets & Co. nu mai zic).
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Oricum, iPad 3 where are you? Monky, de unde ti-o cumperi?
    mark: eu inca mai sondez piata dupa preturi. Astept sa vad cine se mai anunta pe la noi (din firmele mari, plus apcom). Si daca se mentin la preturile astea, imi iau din Germania.

  3. #263 SP
    Member Mythul's Avatar
    Teoretic ar trebui sa se vand la 2199 lei, cat era si vechiul iPad 2. Astept si eu ce preturi vor avea cei de la altex, domo, mediagalaxy dupa ce trece hype-ul lansarii.

  4. #264 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Momentan am de un new iPad WiFi only dar incerc sa mai strang pana de un 3G, sper. Cu noile viteze suportate putem merge pana aproape de un "teoretic" 42Mbps ceea ce echivaleaza cu fibra deja... foarte tentant. De 4G nu mai vorbesc ca oricum la noi nu o sa pupam asa ceva. Sa vedem saptamana viitoare preturi noi ca e dezastru ecologic cu astea de acum. Monky, spre ce model tintesti?

  5. #265 SP
    Member Mythul's Avatar
    Monky de cand folosesti iPad 2 ai avut vreo problema cu incalzirea ? Ma refer la uz normal, nu gaming de 30 min +

    Am inceput sa ma mai documentez pe anumite forumuri despre iPad 3 si se pare ca si modelul Wi-fi se incalzeste ( intr-un colt ) si din uz normal de la procesor sau baterie, unii spunand ca e destul de enervant. Repet unii ziceau ca se incalzeste si cand stau doar pe Safari sau mail.

    Fiind posesorul unui laptop Dell, ce din prima zi a avut probleme cu incalzirea, stiu cat de enervanta este aceasta problema, iau in serios aceasta problema.
    Mai ales ca am fost un early-adopter pentru iPhone 4S si am prins unul defect cu antenna problems (noroc ca a fost fara probleme inlocuit).

  6. #266 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti pot raspunde si eu aici. Pe iPad2, singurul joc la care mi s-a incalzit (incat sa simt) a fost GTA3 si asta pentru ca odata ce ma puneam pe el, uitam te tot si toate. Odata m-am jucat si 4h incontinuu

    In rest, nu simti nimic. oricum, iti recomand ceva de protectie spate si in mod clar nu o sa simti nimic.

    Cat de iPad 3rd gen, se incalzeste intr-un colt, intrucat acolo este chip-ul 4G.

    Uite dovada:

    The downside of this is that I’ve found it takes quite a bit longer to charge the new iPad. As in several hours — you’ll probably want to do it overnight. One other slight downside which I have to assume is related to either the battery or the LTE functionality is that unlike previous iPad models, the new iPad does get noticeably warm in the lower left corner after prolonged use. It’s never hot, just warm. But again, I never noticed this on other models.
    Sursa

  7. #267 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: sincer am avut iPad 1 64GB 3G, iPad 2 64GB 3G... parca as merge tot pe 64GB... 4G. Chiar daca e o perioada al naibii de grea pe la mine, fac un efort, recreditare, d-astea

    Mythul: Niciodata, niciun fel de supraincalzire. Nici dupa 7-8 ore de gaming, nici dupa ore de benchmarks sau CPU intensive stuff. Nici cu iPad 3-ul nu-mi fac probleme, iar un pic caldurica ar fi normal sa se simta, dar cand ne gandim ca tot case-ul iPad-ului este un mare radiator, piece of cake... Si in plus, exact cum spui tu, daca apar probleme, se inlocuieste/schimba la Apple. Dar sincer nu am vazut/auzit de vreun iPad (mai ales 2) care sa se fi supraincalzit si ars or something

  8. #268 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Offtopicareala... Oameni buni si dragi, ce tot aveti cu "chip-ul" ala? Imi explodeaza retina (display) cand il vad inclus in text romanesc... Translatiune: chip in ingles, se scrie cip in rromana. Va multumesc si ma scuzati pentru offtopicareala.

  9. #269 SP
    Member Mythul's Avatar
    Aici am citit despre problema cu incalzirea:

    https://discussions.apple.com/thread...art=0&tstart=0

    Oricum il voi "butona" putin pe noul iPad la Mall pana sa iau o decizie.

  10. #270 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Offtopicareala... Oameni buni si dragi, ce tot aveti cu "chip-ul" ala? Imi explodeaza retina (display) cand il vad inclus in text romanesc... Translatiune: chip in ingles, se scrie cip in rromana. Va multumesc si ma scuzati pentru offtopicareala.
    La cata "romgleza" e pe-aici, ti-ai gasit si tu un cuvant care nu-ti place

    ---------- Post added 18-03-2012 at 03:00 PM ----------

    Am fost pe la emag si intrebat de iPad3. Nu au nici cea mai mica idee de preturi, decat ca va veni pe 23 Martie. Atat: eMAG Noul iPad

  11. #271 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    UnboxTherapy review:

  12. #272 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mda, are dreptate intr-un fel. Daca nu ai tableta, sau nu ai avut niciodata, se merita sa iei acum un iPad 2 pt ca il prinzi ieftin si face cam 90% din ce face noul iPad. INSA, pt cei care au avut tablete, mai ales care au avut iPad 2 sau 1 se merita trecerea in opinia mea. E altceva, mult mai frumos cu acel ecran si alt feeling cand te apuci sa citesti pe ea si sa-ti faci treaba in general.

  13. #273 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa va zic eu ceva... de o sa radeti de mine probabil. Eu as fi luat noul iPad 3 si doar daca upgrade-ul ar fi insemnat trecerea de la 512MB RAM la 1GB RAM. Dap, eu sunt genul acela maniac care sta cu cate 20-30 de tab-uri deschise in Safari si n-am chef de refresh. Pentru Apple upgrade-ul asta a fost atat de minor incat nici nu vorbesc despre el (de fapt e tipic lor, la niciun iPad nu au vorbit despre memorie, decat ca e suficient ca totul sa fie OK). Well, pentru mine 1GB RAM este mult mai mult decat OK... mai ales ca iOS-ul chiar lucreaza frumos si cu 512MB RAM (fata de Android).

    Retina pentru mine e chiar "revolutionar" pentru ca eu chiar citesc mult pe iPad. Nu detin un Nook sau Kindle, deci pentru mine e device-ul nr.1 in ceea ce privesc publicatiile (am cateva zeci de subscriptions via Zinio) si cartile. La fel si daily news (traiasca Pulse), nu le mai citesc de mai bine de un an pe PC. E mult mai lejer/comod sa stau aruncat in pat/canapea cu o cafea alaturi si sa "swipe-uiesc" pe tablet.

    Partea frumoasa la upgrade-ul de rezolutie este ca 99% din carti vor fi la fel de mari... textul fiind doar afisat mai lizibil. Mai greu va fi cu revistele, si mi-e frica sa ma gandesc ca le vor upgrada la rezolutia aceea (ar insemna 2x sau 4x in size). La fel si jocurile care se folosesc de texturi. Cele care merg pe vectori vor ramane la fel de mari.

    Eu sunt genul care stau (at home) cu maxim 50% brightness (chiar 40% cand am perioade mai lungi de "lectura"). De aceea tot trag speranta ca la monstruozitatea de baterie noua voi stoarce undeva pe la 12 ore. Dar, asta ramane de vazut/testat.

    Cat despre caldura... pe langa faptul ca 3G/4G-ul la mine va fi folosit ocazional, eu folosesc si un case din acela "super-slim", asa ca probabil nici nu s-ar sesiza.

    Imi place la nebunie ce se intampla in lumea AppStore... deja sunt sute de aplicatii/jocuri optimizate pt. "Retina iPad". Pentru cei care chiar simt diferenta, e un mare plus. Mai ales ca upgrade-ul e free.

    P.S. Ca sa va faceti o idee de ce iubesc modul de lucru al celor de la Apple cu Retina... pe un laptop de 15.6" Asus ma chinuie ENORM faptul ca Windows-ul nu stie sa faca upscale ca si iOS-ul. Mai exact, laptopul are rezolutie 1920 x 1080. Credeti-ma, ca in default DPI, e ILIZIBIL. Nu se poate citi nimic, atat de mic este. Trebuie sa-l duc pe la 150% DPI, si atunci apar problemele... aplicatii care se labarteaza prea mult, altele care au dialog box-uri prea mici sau prea mari, bucati de text care nu trec in 150% DPI... Ma omoara cu zile. Ori la iOS, indiferent ca esti in 1024 x 768 sau 2500 x whatever, toate lucrurile au acelasi scale, doar ca se vad mai bine. That's what i really love! Sper ca si la Windows 8 sa vedem asa ceva, ca altfel... grr...

  14. #274 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Monky, ai posibilitatea sa mergi personal in Germania si sa cumperi de acolo iPad 3? Am auzit ca se poate cumpara de acolo insa nu se trimite la noi in tara, nu se fac livrari de acolo.

  15. #275 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Monky, ai posibilitatea sa mergi personal in Germania si sa cumperi de acolo iPad 3? Am auzit ca se poate cumpara de acolo insa nu se trimite la noi in tara, nu se fac livrari de acolo.
    Trebuia sa am in perioada asta un drum... dar din pacate pt. ca merg sa pun la punct niste retele si servere pe-acolo, ar insemna sa stau cel putin 10 zile. Insa pot apela la cei de acolo sa-mi cumpere (si eventual sa le faca un mic test inainte sa trimita - sa nu fie probleme gen pixeli morti sau mai stiu eu ce). Mai problematic e ca s-ar putea sa fie inca probleme cu stocurile. De exp. anul trecut, la MediaMarkt, pentru ca nu au venit suficiente la lansare, s-a facut tombola... doar castigatorii puteau cumpara (era sa ma tzepuiesc, eu am crezut ca participantii la tombola castiga un iPad 2)

    Astept un raspuns, mi-a promis cineva de acolo ca se uita in Germania si Olanda (Olanda fiind la 50KM or so de ei - e super fun sa vezi cum nemtii se duc la supermarket in alta tara Cum primesc si eu un raspuns, postez aici. Oricum nu ma mai grabesc... si la iPad 2 am asteptat la preorder de mi-au sarit capacele. Il voi avea, one way or another!

  16. #276 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Daca saptamana viitoare nu vor scadea preturile astea nesimtite din tara poti sa-mi iei si mie unul? De care vom vedea vinerea viitoare dupa ce se lanseaza oficial la noi, insa vroiam sa stiu daca ma poti ajuta la o adica.

  17. #277 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca pot, cu mare placere. Dar sa asteptam intai sa vedem la noi lansarea "oficiala" si preturile... pentru ca sincer si eu as prefera sa iau de la noi, sa merg eu sa-l ridic cu manutele mele (urasc sa stiu ca nu am fost primul care l-a "dezvirginat")

  18. #278 SP
    Member Pancu's Avatar
    am vz ca thehut si zavvi au preturi bune la ipad3 ... varianta de 32g wifi e cam la vreo 24.5-25mil si varianta de 16 wifi e la vreo 20.5... cauta pe thehut ca nu e mare taxa si iti vine akas eu pana acu acolo am gasit cel mai ieftin si ma orientez spre 32giga wifi ca 32g wifi 4g e scump si noi nu avem inca acoperire 4g da astept sa vad la ce pret il duce si la noi in tara

  19. #279 SP
    Member Duni's Avatar
    Nu ai 4G inca, dar ai 3G. Daca vrei sa il folosesti la metrou, intr-un parc sau la un prieten care nu are wifi acasa ce faci ?

  20. #280 SP
    Admin MonkY's Avatar
    3G si sa nu uitam... aGPS! Saved my butt in my trips

    Holy cow, acum mi-am dat seama... cu ocazia asta Apple a scos GPS-ul cu cea mai mare rezolutie

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 50 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  2. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  3. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts