Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 205 of 214 FirstFirst ... 105 155 195 203 204 205 206 207 ... LastLast
Results 4,081 to 4,100 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #4081 SP
    Manager paul's Avatar
    I-au cumparat si devin la 20-lea studio PlayStation:
    Quote Originally Posted by Hermen Hulst
    I’m excited to announce that we’ve expanded our relationship with Firewalk Studios and are thrilled to welcome them to PlayStation Studios. Firewalk is home to a remarkably talented team of creatives who have launched some of gaming’s most celebrated experiences, and they’re already hard at work on their first original AAA multiplayer game for PlayStation.
    Welcoming Firewalk Studios to the PlayStation Studios family
    Attached Images Attached Images e9c24073dc63f0570e2c1281eb634253f08c532b.jpg

  2. #4082 SP
    Manager paul's Avatar
    Sony a prezentat rezultatele FY22 si avem urmatoarele despre PS5:
    - aprilie 2021-martie 2022 - 11.5 milioane
    - aprilie 2022-martie 2023 - 19.1 milioane
    - ianuarie-martie 2023 - 6.3 milioane
    - life to date - 38.4 milioane
    - tinta aprilie 2023-martie 2024 - 25 milioane

  3. #4083 SP
    Member lucicleric's Avatar

  4. #4084 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Nu mai dați share la tot felul de articole zvon clickbait despre PS5 Pro. Faptul că cineva insistă că e în dezvoltare nu înseamnă nimic pentru noi, mai ales când PS5 a vândut atât de bine. Ciclul de dezvoltare al unei console e destul de lung și acum e și influențat și de faptul că de-abia acum poți merge într-un magazin să cumperi consola la preț mai mare decât la lansarea de peste 3 ani. Având în vedere previziunile pe care le aveau toți despre prețul lui PS5 (toți se așteptau la prețuri de 600 sau 700 euro), pentru ca Sony să fie pe plus doar din vânzarea de console trebuie să mai vândă lejer multe milioane. Faptul că se vinde bine e un lucru bun, dar mai avem mult de așteptat până apare PS5 Pro.

  5. #4085 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Eu cred ca la finalul 2024 o sa il vedem in magazine sau preordere. In mar eparte pentru ca deja au trecut 3 ani si nu vad sa se schimbe generatia asta in urmatorii 4 ani. Also faptul ca au facut ei bait cu 8k capable bull****, poate deveni o realitate in viitor dar nu pe consola actuala...binenteles nu 8k nativ.
    Tind sa cred ca tipul care tot leak-uie de ceva vreme stie ce vorbeste indiferent de ce publicatie ii tot posteaza vorbele.
    Pentru mine personal , va fi day one purchase , posibil si precomanda ca sa evit scalping-ul.

  6. #4086 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    PS5 Pro o sa vina la jumatatea vietii lui PS5, adica in 2024, urmatoarea generatie, PS6 urmand a se lansa prin 2028.

    Acelasi lucru este valabil si la Xbox.

    Se vede clar cat de slabe sunt consolele actuale, iar pentru cine va vrea putin mai mult de atat, un PS5 Pro va fi mai mult decat perfect.

  7. #4087 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Eu nu ii vad rostul PS5 -> PS5 Pro mai bine trec direct la PS6. De la PS4 la Ps4 Pro merita sa treci pentru ca modelul de baza a fost foarte slab.

  8. #4088 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi s-a parut ca modelul de baza s-a mentinut foarte bine, incat eu nu am simtit nevoia de PS4 Pro.
    Au livrat exact ce au promis - 1080p gaming pe toata durata de viata a consolei.

    In schimb, la PS5, au zis ca 4k gaming o sa fie normal si au marketat chiar si 8k gaming.
    Iar ce livreaza...este un maxim 1440p 60fps si poate un 4k cu DRS si 30fps (Jedi asta este o super exceptie penibila care nu avea ce cauta pe piata in starea asta).
    Astfel ca are super sens un PS5 Pro, un fel de 2x fata de PS5, care sa duca acel 4k DRS in 60fps.

    Heck, sa duca macar in 40fps fara HFR display si tot ma declar multumit.

  9. #4089 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    N a vândut deloc bine Pro ul ar fi un esec, pentru cateva fps în plus nu i văd rostul să scoată altul. Noi încă avem jocuri cross gen, eu sunt dezamăgit de generația asta, nu prea am ce juca.

  10. #4090 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Si eu sunt dezamagit de generatia asta dar daca vine un Pro am sa-l iau probabil day one, prefer sa joc ceva in 4K cu ray tracing and stuff nu pentru cateva frame-uri in plus. Eu is maniac de grafica nu de frame-uri dar daca sunt si ele pe langa grafica totul okay.

    Pana acum am jucat pe amaratul de PS5 doar patru jocuri si mai am in vizor inca doua ce au aparut deja, pana apare Pro-ul sper sa-si mai dea astia drumul si sa se orienteze pe jocuri curent nu cross gen.

  11. #4091 SP
    Manager paul's Avatar
    PixelOpus (Entwined, Concrete Genie), studio PlayStation fondat in 2014, se inchide:

  12. #4092 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Si eu sunt dezamagit de generatia asta dar daca vine un Pro am sa-l iau probabil day one, prefer sa joc ceva in 4K cu ray tracing and stuff nu pentru cateva frame-uri in plus. Eu is maniac de grafica nu de frame-uri dar daca sunt si ele pe langa grafica totul okay.

    Pana acum am jucat pe amaratul de PS5 doar patru jocuri si mai am in vizor inca doua ce au aparut deja, pana apare Pro-ul sper sa-si mai dea astia drumul si sa se orienteze pe jocuri curent nu cross gen.
    Imbunatatirile la PS5 Pro o sa fie mici eu nu vad de ce mi-as mai bate capul sa vand PS5-ul si sa iau Pro-ul in loc sa trec direct la PS6.
    Nu as avea asteptari prea mari pe partea de RayTracing pentru ca AMD e in urma cu cateva generatii fata de Nvidia.
    RayTracing bun ai pe placi video care costa peste 900 de euro.

  13. #4093 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Weeeell, PS3 a vrut să fie consolă care livrează 1080p (așa scrie pe cutie și a scris mereu). Realitatea a fost că au existat jocuri care rulau în 1080p, unele bune, dar unele tot în 720p au rulat. Nu mai știu dacă PS4 s-a lăudat că suportă rezoluție 4K, dar la PS4 Pro cu siguranță aveau 4K pe cutie, dar din nou realitatea a fost alta (specificațiile spun acum că rezoluția era de până la 4K). De la PS4 la PS4 diferența de performanță a fost sesizabilă.


    PS5 spune clar pe cutie că suportă rezoluții de până la 8K, dar oricât mi-ar place mie PS5, jocurile rulează la rezoluții 4K dinamice (dacă vrei 60 FPS rezoluția scade, dacă activezi RayTracing FPS e blocat la 30). N-ar trebui să ne legăm de rezoluție atât de mult, apucăturile astea vin de pe PC. Eu personal nu sunt deranjat de rezoluții mai mici (cum ar fi 1440p) cât timp jocul rulează cu detalii grafice bune și cel puțin la 60 FPS (n-am TV capabil de VRR).


    Am înșirat toate aceste vorbe mai sus prin prisma unui PS5 Pro. Și eu cred că îmbunătățirile unui PS5 Pro vor fi mici, eventual activarea RayTracing nu va mai scădea rezoluția la 1080p sau numărul de cadre la 30. Am văzut recent niște video-uri cu mini PC ca Steam Deck, dar cu procesoare AMD din seria AMD 7840U (foarte apropiate de ceea ce ar putea avea un PS5 Pro), dar nu știu cât se poate compara diferența între ceea ce se vede pe PC și ce s-ar putea vedea trecând de la PS5 la PS5 Pro. Nici eu n-aș trece la PS5 Pro. Aș lua în considerare PS5 Pro dacă prețul ar fi super bun (cel mult 600 EUR) și hardware-ul ar fi cel puțin bazat pe chipset AMD Zen 4 custom.


  14. #4094 SP
    Member rzv31's Avatar
    4k in trecut sau 8k acum, se refereau sa te uiti la videoclipuri, nu sa te joci in 4k sau 8k cand nici pc-urile nu erau sau nu sunt in stare.
    La 500 de euro voi credeati ca ne dau "pc-uri" de 2000 de euro?

  15. #4095 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu înțeleg discuția asta cu 8K. E cineva pe forum care are TV 8k? Nici producătorii de televizoare nu estimează ca 8K va ajunge consumer standard pentru încă 5-10 ani, și chiar și atunci rezoluția are relevanță numai la televizoarele de peste 80".

  16. #4096 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Voi intrebati lumea daca se joaca in 8K sau daca voiau hardware de 2000 euro intr-o consola de 500 euro.

    Nu asta e intrebarea corecta.

    Ci de ce Sony a marketat mincinos?

  17. #4097 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Nu prea cred că Sony sau Microsoft au pus rezoluții pe cutie legate de video. Marketingul este înșelător și mai mereu a fost. Mai toți primesc bilă neagră pentru că nu sunt corecți legat de specificații și le umflă mereu. Tot ceea ce spune reclama trebuie luat cu neîncredere și probat.

  18. #4098 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Sa-l scoata cand vor.. dar cand o vor face sper sa evitam fiasco-ul lansare, scalping, etc si sa avem precomenzi, campanii serioase impreuna cu retailerii. Sau de ce nu comenzi online direct $ony. Daca tot asa de inapti.. sau lacomi au fost tot acesti retaileri. Sunt si se pot gasi canale.

    In alta ordine de idei si eu intuiesc ca undeva in 2024 va iesi.. ceva. Pro, Slim.. dau bine la product management, marketing, etc.
    Cu mai multi sau mai putini "cai putere".. nici nu conteaza. Banii plac.
    In plus chip-urile se "fabrica diferit" fata de acum 2-3 ani. De la cum pana la unde.. este firesc sa ai un altfel de produs practic dupa o asa perioada.


    LE: cat despre 8K.. iar punem caii inaintea boilor. Eu as fi mai ingrijorat insa de anumite "limitari de consum energetic" inventate de niste birocrati, sau activisti dupa caz, ce ar putea tine evolutia tehnologica a displayurilor in loc. Daca ne-am lua dupa unii.. OLED-urile, de exemplu, nici nu ar mai exista in acest registru.

  19. #4099 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu înțeleg discuția asta cu 8K. E cineva pe forum care are TV 8k? Nici producătorii de televizoare nu estimează ca 8K va ajunge consumer standard pentru încă 5-10 ani, și chiar și atunci rezoluția are relevanță numai la televizoarele de peste 80".
    Sunt destul de multe tv-uri 8k sub 10 000 de lei.....deci nu e asa un mare efort. Nu are cea mai cea tehnologie display, dar e 8k. Lumea nu il cumpara din lipsa de content cred, dar pretul nu mai e o problema sincer.

  20. #4100 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    ^true that, cu siguranță cu toții avem aprox 10k lei de aruncat pe un TV. O nimica toată...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 205 of 214 FirstFirst ... 105 155 195 203 204 205 206 207 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18053 Last Post: Today, 04:23
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts