Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 274 of 303 FirstFirst ... 174 224 264 272 273 274 275 276 284 ... LastLast
Results 5,461 to 5,480 of 6053

Thread: PlayStation Plus

  1. #5461 SP
    Member flaviud's Avatar
    Daca ar putea sa bage in abonamentele astea si niste timp liber, ca sa ne putem juca linistiti, ar fi ideal...

  2. #5462 SP
    Member tmihai20's Avatar
    @cosmin1088: am văzut editarea și prețuiesc PS Vita atât de mult încât mă mai tentează una Phat cu OLED (am una Slim). Încă funcționează CrossBuy pentru unele jocuri și e de ajuns pentru mine. Emularea PS Vita e dificilă, dar s-a putut rula cod de PS Vita pe Switch prin niște librării inteligent create după ce s-a făcut reverse engineering la multe jocuri PS Vita.



    Legat de jocurile noi și acces rapid la ele, șeful Sony (Jim Ryan) a spus că ei nu pot aduce jocurile noi la lansare la nici un fel de abonament. Nu mă mai grăbesc să cumpăr jocurile pe care le vreau imediat la lansare, am văzut că atât jocurile digitale, cât și cele pe disc au reduceri mari în timp. Returnal se poate cumpăra la Altex cu vreo 158 de lei acum de la 369 cât a costat la lansare (și nu e singurul). Am terminat doar vreo 2 jocuri de când am PS5 (lista mea e foarte lungă acum), așa că pot aștepta reduceri. Cred că în 6 luni se poate cumpăra jocul de 369 lei la vreo 200 în funcție de magazin. Nici nu vorbesc de jocurile sigilate ale celor care le cumpără la bundle.

  3. #5463 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    @tmihai, stiu ce spui legat de pretul jocurilor in timp, digital vs disc, resale value, si ca parere personala, pentru mine digitalul nu prea valoreaza nimic, indiferent de pret, desi am PS Plus, din inertie. Dar e o discutie off-topic, n-are sens.

    Tin minte pozitia celor de la Sony, dar eu am mentionat niste jocuri de PS5 care deja trec de un an de la lansare.
    Eu cred totusi ca 1-2 titluri uriase 1st party / an, aduse la cel mult 6 luni dupa lansare, o sa le aduca celor de la Sony si mai multi bani prin abonati.

    E o schema de marketing foarte clever, multi vad value mai bun si cumpara direct 1 an, dar cum ziceam mai sus, si e valabil la orice subscription, mare parte din abonatii astia abia daca folosesc 10% din abonamentul pe care deja l-au platit in avans pe un an. Servele Sony sunt fericite si conturile pline.
    Si sa nu uitam ca au mecanisme prin care sa te tina abonat:
    - tot ce dobandesti dispare instant daca nu iti reinnoiesti abonamentul
    - pot (si sunt sigur ca o vor face) sa-ti dea acces la niste titluri mai recente, ca 1-2-3 luni mai tarziu sa le scoata din catalog, cum face si Microsoft acum

  4. #5464 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    @tmihai, am editat mai sus.
    @Antiohh, asa e, serviciul PS Plus Extra e mai mult axat pe abonatii noi sau cei cu PS Plus Essential de putin timp.
    Eu cred ca Sony va atrage abonatii vechi spre PS Plus Extra prin acces rapid la 1st/2nd party games.
    Daca in iunie il lanseaza cu Returnal, Miles Morales, R&C, Demon's Souls, etc. atunci e foarte posibil sa atraga si abonati, in special o mare parte din cei minim 17 milioane posesori de PS5.


    Si apropo de PS Vita. Nu exista acces la catalog sub nici o forma.
    Si nici emulare nu avem (doar la faza de proiect), asa ca pretuiti consolele si mai mult.
    sincer este peste gamepass si pe mine asta ma bucura. acu problema e disponibilitatea streamingului la noi, dar altfel faptul ca as putea renunta definitiv la ps3 si totusi sa am access la libraria de pe ps3, 4 si 5 mi se pare f ok. si cum spuneam deunazi demourile sunt de fapt timed trials. uite, daca ar fi existat un timed trial de 5-10 ore ptr jocuri precum death stranding, days gone, horizon, god of war etc... as sti din start ce vreau sa cumpar si ce nu. price tagurile anuale mi se par absolut justificate, dar ramane de vazut in ce masura vor include jocuri noi si titrate la un timp relativ scurt dupa lansare. pentru mine asta si timed trials la lansare vor face diferenta. inca o chestie: scriau de tranzitia automata de la now la acel mid tier. eu sper sa faca precum MS si sa ofere posibilitatea de upgrade si ptr cei cu ps+ platit 1-2 ani in avans.

  5. #5465 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu sunt singurul care se bucura ca nu a crescut pretul la PS+? Ma asteptam sa il creasca o data cu trecerea la noile planuri.

    Eu raman la cel de baza, e destul pt mine si il pana prin 2024. Cel Extra o sa aiba ori jocuri indie de duzina care nu ma intereseaza (gen astea care le baga in fiecare luna) ori jocuri celebre first si third party pe care le-am jucat deja.

    Singura modalitate sa ma atraga la Extra ar fi sa vad ca in viitor vor adauga jocuri first party o data cu lansarea sau cel mult la 1-2 luni distanta.

    All in all, sunt multumit cu ce am deja.

  6. #5466 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    PlayStation's Jim Ryan: Our games could suffer if they went straight into PS Plus
    "We feel like we are in a good virtuous cycle with the studios," explains PlayStation CEO Jim Ryan, "where the investment delivers success, which enables yet more investment, which delivers yet more success. We like that cycle and we think our gamers like that cycle."He continues: "[In terms of] putting our own games into this service, or any of our services, upon their release... as you well know, this is not a road that we've gone down in the past. And it's not a road that we're going to go down with this new service. We feel if we were to do that with the games that we make at PlayStation Studios, that virtuous cycle will be broken. The level of investment that we need to make in our studios would not be possible, and we think the knock-on effect on the quality of the games that we make would not be something that gamers want."

  7. #5467 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Astea ar fi jocurile PS Plus pentru luna aprilie.

    Another month, another PlayStation Plus free games leak. A user on the Dealabs forum has been leaking PS Plus lineups since October of last year, and they've been spot-on so far. According to the new leak, April 2022's PS Plus games lineup will include Slay the Spire, Hood: Outlaws & Legends, and SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom Rehydrated.

  8. #5468 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Ceea ce cred ca se va intampla e ca Jocurile de ps plus vor fi din ce in ce mai naspa la abonamentul standard. Ei se vor focusa sa aduage jocuri mai bune in abonamentele mai scumpe iar in asta esential cred ca vor face ce face si Ms acum cu xbox live.
    Per total mir mi se pare scump pentru ceea ce ofera. Ma asteptam si la jocuri day one. Dar nu cred ca se va intampla. Iar aici o sa castige microsoft…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #5469 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Astea ar fi jocurile PS Plus pentru luna aprilie.
    Mai bine ar face abonament doar pentru mp online la 1 euro pe luna, ca la ce jocuri baga in ultimul timp... de abia astept sa expire plus sa nu il reinnoiesc.

  10. #5470 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu nu inteleg ceva. Lumea tot spune aici ca vrea jocuri Day 1, cat mai ieftin daca se poate. De ce nu luati atunci jocul in format CD, il jucati repede in 2 saptamani si il dati cu o pierdere mai mica de 100 lei? (si il cumparati mai incolo cand devine sub 50 lei daca vreti sa il aveti in colectie, poate chiar ceva varianta cu DLC inclus). Daca asteptati 1-2 saptamani de la lansare, deja il luati SH de pe OLX si il puteti revinde la scurt timp cu o pierdere foarte mica.

    Stiu ca datorita celor care cumpara CD-uri full price putem avea jocurile acestea bune (de la ei vine grosul profitului) si ca nu e in spiritul industriei ce am spus eu mai sus, dar nici jocurile pe baza de subscriptie day 1 nu ajuta industria si marjele de profit.

    Avantajul principal de a avea un catalog de jocuri mi se pare ca e acela de a incerca chestii pe care nu le-ai fi cumparat (iti largeste orizonturile)/vrei sa rejoci lucruri vechi, dar nu ai spatiu sa depozitezi CD-uri/nu esti dispus sa vezi cum ti se devalorizeaza CD-urile de la o luna la alta.

  11. #5471 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Per total mir mi se pare scump pentru ceea ce ofera. Ma asteptam si la jocuri day one. Dar nu cred ca se va intampla. Iar aici o sa castige microsoft…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    cu ce jocuri? lol

  12. #5472 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Day one nu o sa fie. Au spus clar. Is curios in schimb cat va fi delay-ul. MS ofera pe langa day one si 3rd party la doar 6 luni, deci e altceva acolo.

    Premium..nu stiu cine o sa fie interesat pe termen lung. Nu cred ca o sa fie multi. Ma gandesc in principal la Romani aici

    Extra o sa fie cel preferat de new players sau cei care nu au avut constant Plus. Pentru cei care au multe jocuri adunate in Plus actual totul o sa depinda de catalog. Daca o sa fie mult overlap intre titluri atunci multi o sa prefere Essential pt ca le au deja

    Essential - Cred ca o sa fie marea majoritate

    De mentionat, ca daca o sa fie mult overlap intre Extra si Plus, Multi care nu joca online si tin plus doar pt jocuri, o sa renunte total la Plus pt ca vei primi tot catalogul inapoi la prima luna de Extra si o sa se cumpere on a .. by need basis

  13. #5473 SP
    Member eneea's Avatar
    Totul depinde de ce ofera, nu ma incalzesc cand arunca in mine cu fraze de genu ""peste700 de jocuri"". Si cum s-a mai zis depinde si de delayul la care vor baga exclsuivele in noul PS+, daca o sa fie undeva la 6 luni e ok, daca le baga in abonament la un an, incepe sa nu mai fie rentabil, de exemplu pe OLX se gasesc Uncharted 4 si God of War de PS4 si la 50 de lei bucata

  14. #5474 SP
    Member blackjack2150's Avatar

  15. #5475 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Quote Originally Posted by eneea View Post
    Totul depinde de ce ofera, nu ma incalzesc cand arunca in mine cu fraze de genu ""peste700 de jocuri"". Si cum s-a mai zis depinde si de delayul la care vor baga exclsuivele in noul PS+, daca o sa fie undeva la 6 luni e ok, daca le baga in abonament la un an, incepe sa nu mai fie rentabil, de exemplu pe OLX se gasesc Uncharted 4 si God of War de PS4 si la 50 de lei bucata
    Da. Asa este. Si eu sunt genul care nu le joc day one. Dar nici sa astept f mult.
    Conteaza f mult delay ul.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 30-03-2022 at 17:33 ----------

    Quote Originally Posted by Antiohh View Post
    Eu nu inteleg ceva. Lumea tot spune aici ca vrea jocuri Day 1, cat mai ieftin daca se poate. De ce nu luati atunci jocul in format CD, il jucati repede in 2 saptamani si il dati cu o pierdere mai mica de 100 lei? (si il cumparati mai incolo cand devine sub 50 lei daca vreti sa il aveti in colectie, poate chiar ceva varianta cu DLC inclus). Daca asteptati 1-2 saptamani de la lansare, deja il luati SH de pe OLX si il puteti revinde la scurt timp cu o pierdere foarte mica.

    Stiu ca datorita celor care cumpara CD-uri full price putem avea jocurile acestea bune (de la ei vine grosul profitului) si ca nu e in spiritul industriei ce am spus eu mai sus, dar nici jocurile pe baza de subscriptie day 1 nu ajuta industria si marjele de profit.

    Avantajul principal de a avea un catalog de jocuri mi se pare ca e acela de a incerca chestii pe care nu le-ai fi cumparat (iti largeste orizonturile)/vrei sa rejoci lucruri vechi, dar nu ai spatiu sa depozitezi CD-uri/nu esti dispus sa vezi cum ti se devalorizeaza CD-urile de la o luna la alta.
    Pai uite un exemplu. Eu nu sunt genul sa le iau pe cd si nu mi place nici ideea sa fac bisnita pe olx. Asa sunt eu. Eu mi am luat ps5 cu disc doar pentru ca sunt situatii cand jocurile pe cd sunt mult mai ieftine. Si aici eu tot nu inteleg de ce; jocul digital ar trebui sa fie mai ieftin din punctul meu de vedere.
    Ultimul exemplu: Returnal. Luat de la Altex cu 174 lei. Pe ps store inca se vinde f scump.

    Asta cu catalogul, da sunt de acord. E tare ca le poti incerca. Mi s a intamplat sa cumpar jocul si dupa 1 ora de jucat sa mi para rau ca l am cumparat. Si la faza cu day one nu zic ca ar fi o pierdere pentru ei. Ca doar nu le vor pune pe toate, dar unele jocuri eu zic ca ar trebui. Gen Sifu..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #5476 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    @gabridinu

    Cum adica de ce sunt mai scumpe jocurile digitale? Din lacomie!
    S-a discutat intens la inceputurile distributiei digitale ca preturile vor fi mult mai bune (pe PC chiar sunt, inclusiv free), doar ca lacomia, special a Sony, este imensa.

    Traim intr-o lume in care am ajuns sa avem abonament per joc.
    Rockstar are subscription la GTA Online, 5.99$. Deci nu ajunge ca platesti odata pt PS Plus, mai platesti si pentru joc. Apoi mai dai bani si pe shark cards etc.

    Avem ruleta (jocuri de noroc) si in-game cars la 40$ bucata in GT7, joc pe care ai dat deja 69$.
    Avem ugprade-uri de 10$ pt fps/res unlock.
    Avem declaratia lui Jim Ryan care spune ca "live service games will dominate over subscriptions ".
    Asta e Sony, asta e industria la momentul actual. Iar gloata se pare ca da cu cardul indiferent.

  17. #5477 SP
    Member tudort's Avatar


    Trimis de pe al meu SM-S908B folosind Tapatalk

  18. #5478 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    https://blog.playstation.com/2022/03...lay-the-spire/
    Hood: Outlaws & Legends | PS4 & PS5
    SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated | PS4
    Slay the Spire | PS4
    Si o chestie care nu am mai vazut-o pana acum:
    Last chance to download Persona 5 from the PS Plus Collection
    Persona 5 will leave the PS Plus Collection on May 11. Add the game to your game library before then to continue to access it while you have an active PlayStation Plus subscription5.
    Asta e o diferenta destul de mare intre PS Plus si Gamepass.
    Odata ce jocurile dispar din Gamepass nu le mai poti accesa chiar daca le-ai descarcat, dar se pare ca la PS+ le poti accesa, important e sa le adaugi in library.

  19. #5479 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Din ce am citit pana acum, PS Plus Extra/Premium va fi exact ca Game Pass, jocurile vor intra si iesi din catalog dupa cum doreste Sony.
    Nici nu cred ca ai cum sa tii la infinit titlurile 2nd/3rd party. Se fac niste deal-uri cu fiecare publisher in parte, i-ar costa prea mult sa le tina pe termen nelimitat.

  20. #5480 SP
    Junior Member Schizoid's Avatar
    Europe – targeting June 22, 2022
    Additionally, we’re also expanding our cloud streaming access to the following locations for a total
    of 30 markets with cloud streaming access**. The following markets will also offer the Premium tier
    from PlayStation Plus at launch: Romania
    https://blog.playstation.com/2022/03...lue-than-ever/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 274 of 303 FirstFirst ... 174 224 264 272 273 274 275 276 284 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Plus Collection By paul in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 27 Last Post: 02-02-2023, 10:32
  2. PlayStation Plus By rulzmaker in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5149 Last Post: 05-10-2020, 17:20
  3. PlayStation Plus By rulzmaker in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 5149 Last Post: 05-10-2020, 17:20
  4. Vand PlayStation Network Card Romania si PlayStation Plus By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 6 Last Post: 25-04-2020, 17:20
  5. PlayStation Plus Free By ragnarlodbrok23 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 09-08-2015, 22:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts