Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 544 of 1175 FirstFirst ... 44 444 494 534 542 543 544 545 546 554 594 644 1044 ... LastLast
Results 10,861 to 10,880 of 23486

Thread: Clubul PlayStation 3

  1. #10861 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Avand in vedere ca sunt elev nu am o sursa sigura de venit (Banca Mama si Corporatia Tata nu se pun...) nu imi permit o droaie de jocuri. Imi iau cate un joc o data la o luna/doua + 60 Day Prepaid-ul pt WoW o data la doua luni. Nu am mai piratat jocuri din 2007 de cand am primit de ziua mea un PS3 Phat de 60GB... din pacate anul trecut i-a murit blocul optic deci a fost musai sa imi vand aproape toata colectia de jocuri (30 de jocuri) ca sa imi cumpar Slim-ul de 250GB pe care il am acum. Din cele 30 de jocuri am ramas cu EyePet-ul surioarei mele, MAG-ul, si Guitar Hero 3-ul. De atunci la colectie am mai adaugat 10 jocuri PS3, cele 4 WoW-uri dintre care 2 Collector's Edition, un set complet de Rock Band (oferta aia faina de la MG) si cateva accesorii. Daca vrei sa te joci "original" poti sa o faci, mai greu, dar poti. Cred ca orice elev/student a facut cel putin o data un RUSH prin bazar in cautare de oferte bune. Nu neg fapul ca am vrut sa imi modez consola veche, dar am ajuns la concluzia ca nu merita.

  2. #10862 SP
    Member iradum's Avatar
    Sincer? si eu am ajuns la concluzia ca nu merita asa de mult precum credeam. Imi e cam dor de psn.

  3. #10863 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Si cred ca ar mai fi si faptul ca, cel putin in momentul de fata, e foarte greu sa nu te atingi de multiplayer. Poate pe vremea PS2 dpdv al lui iradum (este doar un ex) ar fi meritat sa modezi consola, dar acum consider ca este acceptabil sa pui 5-6 lei depoarte in fiecare zi, pentru ca la sfarsitul lunii sa iti alegi un joc pe placul tau din sumedenia de oferte de prin "Bazar" .

  4. #10864 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    No offence dar daca cumperi jocurile SH / piratezi ...care e diferenta ? Ca nu ajuti cu nimic un producator daca cumperi jocuri SH,de ce credeti ca cei de la EA au implementat chestia cu CD-key pentru online / free dlc ? Doar zic ca ii sariti in cap la om dar ii dati sfaturi cam ironice

    Cat despre partea cu ...piratez dar nu as umbla niciodata la trofee,HA...umbla acolo ca o cer cu trofeele lor infecte care cer multiplayer si bate vantu in ele.

  5. #10865 SP
    Member iradum's Avatar
    Faza cu acele CDkey-uri pentru online e chiar destul de bine gandita oarecum pro dezvoltatori, pentru a mai scoate cativa bani de pe spatele gamerilor. Ei au cam observat ca psn-ul e gratuit iar multi detinatori de psn joaca online (fata de xbox live unde ai nevoie de abonamentul gold). Si atunci daca cei de la sony se chinuie sa il tina free (au scos acel psn plus doar ca sa stranga ceva bani pentru intretinerea serverelor), de ce sa nu scoata dezvolatorii niste bani, cerand taxa ca sa ce? sa jucam online, ceea ce am facut-o gratuit pana in ziua de azi?

    Daca cei de la sony nu vor face ceva, e posibil ca din ce in ce mai multe firme sa introduca acele coduri de multiplayer... si sa ajungem sa platim ca sa jucam online nu celor de la sony ci producatorilor de jocuri.

    De curiozitate, daca exista o persoana aici un xbox360, lor le cer bani pe langa abonamentul de live gold ca sa joace online?
    Iar la faza cu jocurile SH, in cel mai bun caz, castiga cel care le vinde daca e putin mai.... intreprinzator sa nu ii spun mai urat, adica cel ce se ocupa cu bijnita.

    @AngelicToucH: Merci pentru sustinere. De trofee eu tot nu ma ating, cele care nu le pot face numai online asta e... le las asa. Numai ca se duc si unele platine din cauza asta.

    Si sa fim sinceri... vai doamne piraterie... cati dintre voi au windows original, programe originale si altele?

  6. #10866 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Man, Online Pass-ul vine in cutia de la joc. Nu iti cere bani in plus ca sa joci online. Trebuie doar sa cumperi jocul si o sa poti juca. No big deal!

    Si online pass-ul este si pe Xbox 360.

  7. #10867 SP
    Member iradum's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Man, Online Pass-ul vine in cutia de la joc. Nu iti cere bani in plus ca sa joci online. Trebuie doar sa cumperi jocul si o sa poti juca. No big deal!

    Si online pass-ul este si pe Xbox 360.
    Ok, si daca l-a folosit altul inaintea ta, iar tu l-ai cumparat SH de la el ce faci?

  8. #10868 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Tocmai aia e treaba, vor sa elimine piata SH pentru ca le aduce pierderi prea mari.

  9. #10869 SP
    Member iradum's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Tocmai aia e treaba, vor sa elimine piata SH pentru ca le aduce pierderi prea mari.
    Da, dar daca ne gandim asa... cei care au un soft piratat oricum nu au acces la multiplayer, deci singurii care au de suferit sunt cei care cumpara jocurile SH.

  10. #10870 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Man, Online Pass-ul vine in cutia de la joc. Nu iti cere bani in plus ca sa joci online. Trebuie doar sa cumperi jocul si o sa poti juca. No big deal!

    Si online pass-ul este si pe Xbox 360.

    NFS HP nu e de acord cu tine...vrei online trebuie pass,n-ai pass,il platesti altfel cucu online.

    Sau tu nu ai inteles ce am vrut sa zic? Ca vanzarile sh le aduc pierderi..si tocmai de aceea au implementat chestia cu CD-KEY.Stiu si eu ca cd key-ul e in carcasa ...dar vorbeam de partea SH.

    SH / Piratat = aceleasi pierderi.

  11. #10871 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Asta incercam si eu sa zic. Cumperi jocul nou, sigilat si nu mai platesti nimic. Nu se mai pune problema ca l-a folosit altul and ****. Mie mi se pare foarte corect ce fac. Daca vrei sa joci cumperi produsul nou si ai toate facilitatile fara riscuri. In 3 saptamani de la lansare un joc ajunge 20 de lire, deci nu mai e problema de bani. Daca nu vrei sa dai banii pe jocul nou, cumperi SH, piratezi, fiecare cu ce-i place. Eu sustin initiativa EA, au facut o chestie foarte desteapta ca sa isi faca banii, ca doar de aia au produs jocul si au investit sute de mii de dolari in el, ca sa scoata profit si ca sa aiba ce sa manance ca sunt si ei oameni.

  12. #10872 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    ca tot veni vorba de piraterie, uite ca si cei de la vgchartz au scris un articol pe tema asta: Why You Shouldn't Pirate Games - gamrFeed
    si eu recunosc ca piratam inainte da de cand m-am alaturat acestui site minunat, pot sa zic ca am luat-o pe "calea cea buna". Nu numa ca am ales sa nu imi modez ps3-ul, da acuma cumpar jocuri originale si pt ps3 si psp (care de cateva luni l-am "demodat" chiar eu...cu un pic de ajutor de la un coleg forumist ).

    Si tot de ceva vreme incoace cumpar numai jocuri nou-noute (special ca sa ajut developerii ...aia care merita lol). Dau vreo cateva sute de mii mai mult da asa stiu ca fac o fapta buna . Poate un exemplar nu pare asa mare lucru da poate il conving si pe x sa cumpere jocu nou si el convinge pe y si y pe z si tot asa...

    Chiar ma gandeam acu o vreme sa cumpar Demon's Souls Collectors Zona 1 (nou binenteles), din simplul motiv ca ador jocul ala si ca developerii merita mult mai multa atentie decat primesc in momentul de fata. Poate daca se vindea mai bine jocul atunci aveam parte si de o continuare...sau niste DLC-uri..orice . Le-as fi cumparat din prima zi

  13. #10873 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie View Post
    Asta incercam si eu sa zic. Cumperi jocul nou, sigilat si nu mai platesti nimic. Nu se mai pune problema ca l-a folosit altul and ****. Mie mi se pare foarte corect ce fac. Daca vrei sa joci cumperi produsul nou si ai toate facilitatile fara riscuri. In 3 saptamani de la lansare un joc ajunge 20 de lire, deci nu mai e problema de bani. Daca nu vrei sa dai banii pe jocul nou, cumperi SH, piratezi, fiecare cu ce-i place. Eu sustin initiativa EA, au facut o chestie foarte desteapta ca sa isi faca banii, ca doar de aia au produs jocul si au investit sute de mii de dolari in el, ca sa scoata profit si ca sa aiba ce sa manance ca sunt si ei oameni.
    e cam aberant sa spui ca piata sh = piraterie pt ca pirateria inseamna furt. piata sh inseamna un drept pe care gamer-ul l-a dobandit din momentul in care a achzitionat legal jocul. daca nu este asa atunci ar trebui sa se interzica aceasta practica. (atentie, nu discutam speta legata de pierderi similare celor generate de piraterie)

    cat despre cat de bine o duce EA, hai sa fim seriosi, lor le mergea bine si inainte si acum, cu mentiunea ca de cand cu online pass-urile conturile lor vor deveni si mai rotunde. de asemenea nu pot sa ma declar deloc fanul acestor intiative, pentru ca nu fac decat sa le dezvaluie partea lacoma a producatorilor si arata cat de neinsemnati suntem noi avand in vedere dependenta de gaming.

    Si cum piata se imparte in pricipiu in cateva nume destul de sonore, in curand o sa putem vorbi chiar de un comportament de tip "cartel". Mai devreme sau mai tarziu toti vor introduce aceste coduri si ghici ce, nici tu, nici eu si nici unul dintre noi nu va beneficia de pe urma acestui fapt.

  14. #10874 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Va pot ruga sa mutati discutia pe un thread de piraterie? Nu de alta, dar aici imi doresc sa vad stiri despre PS3, ce e nou pe PSN si alte de-astea...

  15. #10875 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    e cam aberant sa spui ca piata sh = piraterie pt ca pirateria inseamna furt. piata sh inseamna un drept pe care gamer-ul l-a dobandit din momentul in care a achzitionat legal jocul. daca nu este asa atunci ar trebui sa se interzica aceasta practica. (atentie, nu discutam speta legata de pierderi similare celor generate de piraterie)

    cat despre cat de bine o duce EA, hai sa fim seriosi, lor le mergea bine si inainte si acum, cu mentiunea ca de cand cu online pass-urile conturile lor vor deveni si mai rotunde. de asemenea nu pot sa ma declar deloc fanul acestor intiative, pentru ca nu fac decat sa le dezvaluie partea lacoma a producatorilor si arata cat de neinsemnati suntem noi avand in vedere dependenta de gaming.

    Si cum piata se imparte in pricipiu in cateva nume destul de sonore, in curand o sa putem vorbi chiar de un comportament de tip "cartel". Mai devreme sau mai tarziu toti vor introduce aceste coduri si ghici ce, nici tu, nici eu si nici unul dintre noi nu va beneficia de pe urma acestui fapt.
    "Resale and rental are prohibited by SCEE", exact asta scrie pe orice carcasa a unui joc de PS3. Si da, SH pentru ei e acelasi lucru cu pirateria.

  16. #10876 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    interesant, dar atunci cum functioneaza piata sh, legal, in alte tari?

  17. #10877 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Atata timp cat dai bani pe ceva nu au cum sa te oblige sa-l pastrezi.

  18. #10878 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    interesant, dar atunci cum functioneaza piata sh, legal, in alte tari?
    Nu a zis nimeni ca SH-ul este ilegal, ci doar ca petru producatori, este acelasi lucru ca si pirateria, pt. ca lor nu le mai aduce profit. Interesant ca acest trend este initiat tocmai de catre acele companii care o duc foarte bine din punct de vedere financiar Eu cumpar de obicei jocuri noi, dar daca SH-al va fi estompat, eu cum mai reusesc sa scap de petarda lor de joc (ex Blackops)?

  19. #10879 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Revanzarile nu sunt ilegale si nici nu cred ca vor fi, in alte tari exista lanturi de magazine care comercializeaza jocuri SH. Este o parte din industrie, fie ca le place producatorilor sau nu, iar trecerea vanzarilor SH in ilegalitate ar putea avea un impact negativ asupra industriei de jocuri (de exemplu, nemaiputand sa-si vanda jocurile mai vechi, gamer-ul poate n-o sa-si mai permita sa cumpere atatea jocuri noi).

    Pana la urma, producatorii o sa se multumeasca cu aceasta portita pe care au gasit-o, si anume pass-urile online. Ori descurajeaza cat de cat achizitiile SH, ori le aduce si lor o felie din partea asta a pietei.

  20. #10880 SP
    Member Harilip's Avatar
    daca am un account pe Romania si imi fac unul de UK ca sa descarc un DLC pentru un joc, o sa pot sa folosesc acel DLC si pe accountul de Romania?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts