Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 246 1 2 3 11 51 101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4915

Thread: Gran Turismo 5

  1. #1 SP
    Senior Member ffocus's Avatar

    Gran Turismo 5

    Gran Turismo 5 (cunoscut ca GT5), va fi al 5-lea joclol din seria Gran Turismo, produs de Polyphony Digital. Extinzand versiunea Prologue la aproape 800 de masini si 75 de circuite, GT5 promite a fi cel mai bun din serie. Ca noutati, merita mentionate: online - 16 jucatori, schimbari de vreme in timpul cursei, curse de noapte, damage, si nu in ultimul rand, licente WRC si NASCAR.

    Circuite: Circuit de Spa-Francorchamps, Circuit Zolder, Shanghai International Circuit, Circuit de la Sarthe (Le Mans), Circuit de Nevers (Magny-Cours), Hockenheimring, N�rburgring, Autodromo Nazionale Monza, Autodromo Enzo e Dino Ferrari (Imola), Fuji Speedway, Suzuka Circuit, Twin Ring Motegi, Tsukuba Circuit, Circuit de Monaco, Aut�dromo do Estoril, Circuito Permanente de Jerez, Circuit Ricardo Tormo, Brands Hatch, Silverstone Circuit, Top Gear Test Track, Daytona International Speedway, Mazda Raceway Laguna Seca, Indianapolis Motor Speedway si Infineon Raceway.

    Polyphony Digital

    - datorita lor se vinde GT-R si Evo in America
    - au proiectat sistemul multifunctional care controleaza GT-R
    - au primit acceptul de la Nissan sa proiecteze un body-kit pentru 350Z
    - colaboreaza cu Citroen pentru Citroen GT
    - GT Academy in colaborare cu Nissan
    - premiile Gran Turismo Awards




    Mic indrumar al Shumacher-ului in devenire

    I. Conduita in cursa:

    1. Regula de baza este bunul simt si respectul fata de ceilalti participanti. Nu faceti depasiri inutile si riscante, nu incercati sa blocati un concurent mai rapid decat voi, intrandu-i in fata sau jenandu-l cand va depaseste.

    2. In prima curba a cursei si in special in primul tur (cand pneurile sunt reci si emotiile mari), incercati sa mergeti calm, nu va ingramaditi in primul viraj. Nu conteaza daca ati pierdut o pozitie la start. Evitati pe cat posibil coliziunile si fiti foarte atenti la franare. Este neplacut sa fii in fruntea unei curse pentru 20 de tururi, pentru ca apoi sa fii lovit din spate de catre un intarziat care nu a fost atent si a ratat punctul de franare.

    3. Aveti mare grija cum reintrati pe traseu. Daca ati gresit un punct de franare, daca ati fost implicati intr-o coliziune, sau pur si simplu v-a aruncat vibratorul in decor, in momentul in care reintrati pe traseu, faceti manevra cat se poate de lin si paralel cu pista. Astfel, cei care vin imediat din spate sa va poata ocoli fara a fi incomodati. Concurentul iesit in decor trebuie sa acorde intotdeauna prioritate celor aflati pe circuit, pana cand este sigur sa reintre fara sa incomodeze.

    4. Nu parasiti intentionat traseul, cu scopul de a obtine un avantaj necinstit. Exista si posibilitatea ca "scurtcircuitarea" anumitor viraje sa se produca accidental (ratarea punctului de franare, evitarea unui accident, etc). In cazul acesta, daca se castiga o pozitie, aceasta trebuie cedata ocupantului de drept.


    II. Depasirea:

    1. Depasirea trebuie sa se faca in conditii de siguranta pentru ambii concurenti. Responsabilitatea manevrei de depasire este a celui care depaseste. Concurentul ce este depasit trebuie sa fie la randul sau atent pentru a nu impiedica depasirea. Cand doi sau mai multi participanti sunt apropiati ca distanta, acestia trebuie sa fie foarte atenti atat in jurul lor, in oglinzile retrovizoare cat si la indicatoarele de pe ecran ce arata distanta fata de participanti.

    2. O depasire este considerata ca fiind efectuata cu succes atunci cand, masina care depaseste, are cel putin jumatate de lungime de vehicul in fata celei pe care o depaseste. Daca imediat dupa depasire urmeaza un viraj, masina care a efectuat depasirea cu succes are prioritate in privinta trasei ideale. Daca se intampla ca doua masini sa intre intr-o curba in acelasi timp (depasirea nefiind efectuata cu succes in conditiile descrise), este indicat ca acestea sa-si pastreze partea de pista pe care s-au inscris, pentru a nu se incomoda reciproc. Nu doreste nimeni sa piarda o cursa pentru ca cineva este incapatanat.

    3. Pozitia poate fi aparata in timpul unei manevre de depasire, atata timp cat nu se considera blocaj. De asemenea, nu scoateti de pe traseu un oponent atunci cand acesta va depaseste, acordati-i spatiu de manevra.

    Blocajul este definit astfel:

    - Doua schimbari de trasa consecutive, in scopul de a proteja pozitia ocupata si a impiedica masina ce doreste sa depaseasca. Se considera impiedicare a depasirii si cazul in care masina din fata schimba trasa pentru a nu permite celei din spate sa stea la aspiratie.
    Avem si o lista cu userii acestui forum ce joaca GT5 si PSN id-urile lor:
    Nick forum PSN ID
    573ph4n rzr_10
    angelcrying i_dj_mo_i
    babulu i_babulu_i
    bartonn bartonn_dan
    capone0 insomniac131
    consol3 dark_andrei_ro
    cosminbad cosminbad
    CrissX CSX-74
    def defxvb
    Dante Dante-ACM
    Diesel Dieseliulian
    dinamovistu2008 dinamovistu2011
    eagle-eye eagle-eye1593
    Enthroll Enthroll
    evolution9 DRIFTBible
    ffocus ffocus2008
    GeOKeR i_geoker_i
    gpaul GGPauL
    GreyhounD i_GreyhounD_i
    Imouthes Imouthes78
    Imperatore conortos
    istrategie istrategie
    justamodel just_A_m0del
    kobayashi kobayashy82
    lotoganja god_of_play27
    Lynoleum hefaistos
    manivellicu pro_faraonu
    Mariusik MSK9149
    miami miami1983
    Minimize minimize
    nameless_fear nameless_fear
    nicutapa NicuTapalaga
    playgame CashFlow101
    Razvan razvanbeldescu
    reszeg reszeg
    robert_11 ROB409ERT
    RobyBoy RobyBoy2009
    rogele 1 andrei_3c
    sacalul273 i_fabian_i
    SeikQ SeikQ
    Tekken Vagabone
    Zdrutz ZdrutZ
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg

  2. #2 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    offtopic: cum se numeste melodia din fundal? o tot caut de cateva zile si nu reusesc sa dau de ea.

  3. #3 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by SeikQ View Post
    offtopic: cum se numeste melodia din fundal? o tot caut de cateva zile si nu reusesc sa dau de ea.
    cred ca este o melodie exclusiva PD/Sony. am incercat tot ce se putea...search, trackID...nimic

  4. #4 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    din cate am citit pana acum cred ca va fi damage doar la anumite tipuri de curse gen WRC sau NASCAR.
    ar fi prea frumos sa fie la toate

  5. #5 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    da, ar fi frumos sa fie damage serios. like front collision @ >60km/h and you're out. visez si eu...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu ma oftic ca lucreaza de atatia ani... si intai scot GT5 pe PSP... Chiar atat de disperati au ajuns incat sa incerce sa mulga vaca de 2 ori inainte... pana sa iasa produsul final atat de mult asteptat ? Parca vad ca iese si FM4 inainte de GT5 pe PS3

  7. #7 SP
    Member MSlv's Avatar
    Monky, macar asa poti sa ai increderea ca ce va iesi va fi cu adevarat special.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu zic ca nu va fi special. Dar, nu trebuie sa ajunga la 1000 de masini ca sa finalizeze jocul. Pot frumos sa scoata DLC-uri, addonuri, etc... Asa, o vor tine forever. Acum un an, anuntau 600 de masini. Acum 800. Ce facem, mai asteptam 2-3 ca sa ajunga la 1500 ? Asa nu se mai termina niciodata

  9. #9 SP
    Member DraZziW's Avatar
    O sa`l cumpar sigur in saptama de lansare, de abea astept

  10. #10 SP
    Member MSlv's Avatar
    da, bine, aici sunt de acord cu tine daca mare parte din timp a fost pierdut cu adaugarea de masini... Dar chiar si asa, tot ma gandesc ca au mai gasit si niste bug-uri intre timp pe care i-au aranjat.

    si eu, ca si DeaZziW, cred ca il voi cumpara destul de rapid dupa lansare. Si asta si fifa 10

  11. #11 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    posibil sa apara pe 25 septembrie. numai licentele WRC si NASCAR, au intarziat lansarea cu 12 luni .

  12. #12 SP
    Member MSlv's Avatar
    oare un DLC cu licenta F1 ar fi un vis prea indrazneţ?

  13. #13 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Licenta de F1 o detine Codemasters momentan

  14. #14 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Si eu il voi cumpara de la lansare,numai sa nu fie prea scump fiindca tare mie ca nu va avea pretul standard al oricarui joc la cat content va avea.Cum a zis si Monky mai bine il lansau mai devreme cu mai "putin" content si dupaia scoteau niste DLC-uri,desi eu sunt adeptul in a avea totul pe disc daca se poate,deci poate e mai bine si asa.Ma bate gandul sa-mi iau si un volan pt cand va aparea jocul asta.

  15. #15 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Si eu il voi cumpara de la lansare,numai sa nu fie prea scump fiindca tare mie ca nu va avea pretul standard al oricarui joc la cat content va avea.Cum a zis si Monky mai bine il lansau mai devreme cu mai "putin" content si dupaia scoteau niste DLC-uri,desi eu sunt adeptul in a avea totul pe disc daca se poate,deci poate e mai bine si asa.Ma bate gandul sa-mi iau si un volan pt cand va aparea jocul asta.
    cu siguranta nu va fi tot content-ul in jocul standard. va fi sub forma de dlc.
    ma astept la un pret standard, dar cu mult extra de scos de pe psn, pe bani extra, bineinteles.

  16. #16 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Ma bate gandul sa-mi iau si un volan pt cand va aparea jocul asta.
    si pe mine ma bate acelasi gand.. m-a batut atat de rau incat chiar imi voi lua un volan si pe ps3.

  17. #17 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar

  18. #18 SP
    Junior Member MClaudiu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu zic ca nu va fi special. Dar, nu trebuie sa ajunga la 1000 de masini ca sa finalizeze jocul. Pot frumos sa scoata DLC-uri, addonuri, etc... Asa, o vor tine forever. Acum un an, anuntau 600 de masini. Acum 800. Ce facem, mai asteptam 2-3 ca sa ajunga la 1500 ? Asa nu se mai termina niciodata
    Nu pot sa zic ca sunt de acord,faptul ca se lucreaza atat de mult la un joc este de apreciat,nu cum se lucreaza la need for speed,scot 2-3 jocuri pe an.Sincer sa fiu,prefer sa bage 1000 de masini fara DLC-uri si dupa aia sa adauge si mai multe masini prin DLC-uri.Nu toata lumea isi permite sau are posibilitatea sa cumpere DLC-uri din diferite motive.

  19. #19 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar

  20. #20 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    doua posturi mai sus :-"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 246 1 2 3 11 51 101 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gran Turismo 6 By Dant3 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 517 Last Post: 05-06-2015, 14:11
  2. Gran Turismo 6 By Tudoran in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 26-11-2010, 21:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts