Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Casti pentru gaming - recomandare

  1. #1 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar

    Casti pentru gaming - recomandare

    Salut,

    Jucand Resident Evil si Returnal de curand mi-am dat seama ca am nevoie de o noua pereche de casti pentru gaming.
    Momentan detin castile Sennheiser HDR 170 de care am fost multumit pana acum, dar pur si simplu simt nevoia de mai mult.

    Daca aveti ceva recomandari de casti cu o calitate ok pentru gaming (3D Audio, Surround & draci/laci) va rog sa-mi dati un sfat.

    Setup:
    Le voi folosi strict pentru XSX/PS5, deci trebuie sa existe o metoda easy de a face switch intre cele doua console.
    Imi plac foarte mult castile Pulse 3D pentru PS5 (le-am testat la cineva), dar nu mi-as dori probleme de incompatibilitate cu XSX. Nici nu stiu daca merg (merg?).

    Buget:
    Undeva pana in 1000 RON (+/- o suma decenta). Nu dau 2 bani pe microfon, poate sa lipseasca.

    Multumesc frumos!

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am pus eu acum dongle-u de la Pulse 3D in Xbox One X si desi se aprinde beculetul pe dongle, castile nu se conecteaza la consola.

    Cat de casti, sincer, nu recomand Pulse 3D-urile la pret full, doar daca prinzi mega oferta. Nu sunt nici confortabile si nu au nici sunet prea ok.

    Pe Xbox am Turtle Beach Stealth 600, true wireless (se conecteaza fara dongle) si sunt 10 clase peste Pulse 3D-urile, atat la confort (sunt ovale, la fel ca urechea, au material cu care nu transpiri si daca porti ochelari, nu te deranjeaza, avand buretele putin mai subtire acolo unde sunt ramele), cat si la sunet, am testat la multe melodii pe Spotify si se aud mai multe sunete si are bass-ul mai puternic, dar mai ales in jocuri cu Atmos for headphones.

    Iar motivul adevarat pentru care nu recomand Pulse 3D-ul si recomand celelalte este/sunt butoanele cretine.
    Le am de cand s-au lansat si inca bajbai dupa butoanele de volum, de volum separat pt party, on/off-u mi se pare oribil de facut switch fara sa le dai jos de pe cap, iar microfonul, cel putin din ce-i aud pe ceilalti care au asa ceva, este slab rau, zici ca vorbesc cu totii din vreo baie.

    La Stealth ai microfon fizic care se muta oriunde ai nevoie + cand il ridici, se pune automat mute. Iar butoanele alea inutile sunt inlocuite de rotite foarte usor de folosit.

    Inteleg ca tu vrei niste casti pe care sa le folosesti pe cablu la ambele console, deci cu o recomandare nu te pot ajuta, pentru ca au am vrut casti wireless separate pentru fiecare consola, dar daca stiam cat de slabe sunt Pulse 3D-urile, luam inca o pereche de Stealth 600 pt PS si nu-mi bateam capu.

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Multumesc frumos!

    Acum imi dau seama ca am gresit exprimarea... ma pricep la casti de ma rup... vreau casti wireless nu cu fir, ma refeream ca dock-ul castilor, daca exista, sa intre direct in TV cum am acum.
    Prin TV exista vreo metoda sa scoata sunet 3D/Surround si sa fac switch intre XSX si PS5, sau trebuie peer to peer consola-casca?

    Deci wireless is fine, cu sau fara dock pana la urma, calitative sa fie.
    Important este sa pot face switch usor intre XSX si PS5 fara sa stau mereu sa scot/mut vreun cablu sau vreun usb.

  4. #4 SP
    Member codpin's Avatar
    Eu am Arctis 7P dar poti lua Arctis 7X si iti merg pe ambele console, doar trebuie sa muti dongle-ul de la o consola la alta.

    Sunt f comode, nu le simti.
    Nu se incing, au buretii aia inveliti cu ceva textil, nu piele.
    Bateria tine vreo 24 de ore.
    Sunt over ear nu on ear cum sunt pulse.
    Se aud super in jocuri, slabe pt muzica si okish pentru filme.
    Arata fain.
    Microfon retractabil, nu iti atarna nimic in fata daca nu il folosesti.
    Merg si pe PC daca o sa ai nevoie vreodata.

    Eu le recomand si sunt la 180E pe site la ei, deci in bugetul tau.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Oare nu s-o putea pune USB-ul/dongle-u direct in TV si sa scoata sunetul pe acolo?

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu stiu sa existe vreun TV cu output audio prin USB. Toate au audio out prin HDMI ARC. Posibil sa fie ceva adaptoare, nu cunosc, dar nu stiu daca merita bataia de cap pentru a automatiza o actiune asa de simpla. De cate ori pe zi poti sa si alternezi jocurile intre 2 console?

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ce-i drept nu des, e un caz acum ca joc in paralel Returnal si RE Village.
    Nu este un blocker daca nu se poate, mut USB-ul ala si gata, important e sa fie castile de calitate.

    Va multumesc pentru sfaturile de pana acum!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare casti gaming pc + muzica By HoTSaucE in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 15-04-2015, 22:34
  2. Recomandare CASTI GAMING 5.1/7.1 PC / PS4 By PumaS in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-01-2015, 16:24
  3. Replies: 38 Last Post: 06-12-2014, 14:47
  4. Recomandare Casti pentru PC By JamiroQuai in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 07-12-2012, 21:16
  5. Recomandare casti gaming By Hazer in forum HiFi
    Replies: 5 Last Post: 19-10-2011, 13:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts