Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 13 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 242

Thread: Discutii despre casti - ce cumparam, de unde, cat de bune sunt?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Discutii despre casti - ce cumparam, de unde, cat de bune sunt?

    Intrucat am observat ca sunt foarte multe discutii pe tema castilor pe care le folosim, si din pacate sunt off-topic pe alte arii, am zis sa ne "organizam" un pic si sa facem un thread dedicat pentru casti. Casti de gaming, casti in-ear, casti wireless... postati aici ce recomandati, de unde le-ati cumparat, ce intrebari aveti... you know the drill!

    Va mai reamintesc si de cateva threaduri gen: http://www.consolegames.ro/forum/f32...une-casti-ear/, http://www.consolegames.ro/forum/f32...s3-xbox-360-a/

    Have fun!

    Si ca sa nu fiu off-topic, eu prin "colectie" am niste vechituri: Sennheiser HD 595, de care desi sunt multumit (dpdv al calitatii sunetului), trebuie sa recunosc ca nu le folosesc aproape deloc. Desi sunt de tip open, nu suport "caldura" pe care o provoaca la sesiuni mai mari de gaming.
    Attached Images Attached Images headphones.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cele mai frumoase casti la momentul actual, sau cel putin pentru mine:

    Parrot Zik, the most advanced headphones

    Le-am incercat de cateva ori si sunt absolut superbe. In primul rand materialele folosite sunt premium, nu plasticuri ordinare. Pentru mine asta spune mult. La pret sunt peste faimoasele Beats carora le da clasa. Alea sunt plastic ordinar, astea sunt aluminiu. Sunetul este mai clar, raza de functionare mult mai mare, si nici nu mai pari venit din ghetou cu ele.




    Mi se par extraordinare. Un price drop de vreo 15-20% si le iau. Nota 10 de la mine

    Parrot Philippe Starck Zik Wireless Headphones: Amazon.co.uk: Electronics

    Daca le are cineva cumva, mi-ar placea sa aud niste pareri.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Mai oameni buni, ori m-am ticnit eu, ori restul.... 400 $ pe o pereche de casti, poate doar daca castig weekendul asta la LOTO ... Inteleg, au fidelitate, materiale bune, se aud superb, dar .. 400$ ?
    Hai sa facem un clasament al salariilor membrilor CG, poate asa ma luminez si eu cum se poate gandi un roman sa dea 400$ ( 2 salarii de ale mele) pe o pereche de casti, ok ?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djleo, sincer eu cred ca e foarte grav daca salariul tau este 650 RON pe luna. Din cate stiu minimul pe economie era 800 RON or so.

    In alta ordine de idei, 400$ nu sunt casti din categoria foarte scumpa, stai linistit. Castile profi sar de 2.000$ si ajung usor la 8-10.000. Eu cred ca depinde de bugetul fiecaruia. Cum tu iei 650 RON pe luna, asa sunt alti care iau 6500 EUR pe luna.

    Mai mult, depinde de urechile fiecaruia. Presupun ca stii, dar de la o anumita varsta (in functie de fizionomia fiecaruia), anumite frecvente sunt bye-bye! Prin urmare, degeaba iti iei casti care se duc la 5Hz sau 40,000 Hz cand tu nu mai prinzi decat 20-20,000 Hz.

    Pe de alta parte, poate sunt oameni care fac ca mine, si spun ca "sunt prea sarac sa-mi iau un lucru prost". Eu prefer sa dau dublu pe niste boxe bune (nu ma refer aici neaparat la casti), care sa ma tina linistit 10-20 de ani, decat sa dau mai putin si sa le arunc dupa 2-3 ani. Sau sa nu-mi satisfaca poftele, si sa vreau sa le vand la anul (la jumatate de pret), ca sa iau tot unele ieftine, si tot asa. Si ajung la aceeasi bani, dar cu mult mai mult chin.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    pai man, nu iau chiar 650 de lei ci mai degraba 800 lei + 10 bonuri de masa, dar tot pare putin. nu e grav, prin zona valcii cam astea sunt salariile in ultimul timp, iar daca Oltchimul se inchide ne alegem cu 1.500 de someri in plus care ar munci si pe mai putin de minim pe economie.
    In alta ordine de idei, cu toate ca nu am decat 33 de ani observ ca am nevoie din ce in ce de niste casti mai puternice, deci ori imi scade reactia auditiva, ori devin castile din ce in ce mai slabe....
    Sper ca e ultima variant

  6. #6 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Sunt bune castile astea? Are cineva? E multumit de ele?
    Turtle Beach, Inc. - EAR FORCE P11

  7. #7 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    N-aș cumpăra căști decât după o audiție. Și cum în România vânzătorii nu desfac cutiile pt audiții mai bine cauți okazii...

    La boxe și la căști să nu ai incredere în recenzii pt că fiecare are urechea lui...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    N-aș cumpăra căști decât după o audiție. Și cum în România vânzătorii nu desfac cutiile pt audiții mai bine cauți okazii...

    La boxe și la căști să nu ai incredere în recenzii pt că fiecare are urechea lui...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    M-am uitat si pe youtube la diverse review-uri din care unele de la youtuberi destul de cunoscuti care au o parere destul de buna despre aceste casti. Va intreb si pe voi ca sa stiu daca sa fac pasul decisiv in a lua aceste casti sau nu...

  9. #9 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Multumesc, dar ma interesa modelul P11

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  13. #13 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Nu recomand modelul, eu le-am luat de pe zavvi la un bundle (Brink) și una din căști a cedat după o perioadă, probabil vreo problemă la unul din fire, nu mi-am bătut capul să le repar pentru că am făcut upgrade la o pereche Sony.

  14. #14 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Nu recomand modelul, eu le-am luat de pe zavvi la un bundle (Brink) și una din căști a cedat după o perioadă, probabil vreo problemă la unul din fire, nu mi-am bătut capul să le repar pentru că am făcut upgrade la o pereche Sony.
    Ce altceva recomanzi? Cu microfon si fir.

  15. #15 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Îmi pare rău, nu sunt în măsură să-ți fac recomandări, n-am experimentat cu prea multe produse din această zonă. Eu am un headset-ul ăsta de care sunt foarte mulțumit.

  16. #16 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Eu folosesc Denon AH-D1001 (over ear). Sunt foarte incantat de ele, suna superb si in jocuri, reda imaginea "surround" bine chiar daca sunt stereo. Nu e surround, dar intelegi imediat Le mai iau si pe afara btw.
    La birou am avut in ear Klipsch Image S4 pe care mi le-a "furat" prietea mea imediat dupa ce le-a testat. Asa ca mi-am luat Denon AH-C 260, suna ok, dar nu la fel de bine ca Klipsch (care au bass mai bun, suna un pic mai expanded si aerisit, mai clar). La munca nu am pretentii de sunet extraordinar oricum pt ca nu ascult des. Acasa e alta treaba si AH-D1001 se descurca excelent.

  17. #17 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    O recomandare de casti in-ear cu bass puternic si volum mediu-tare? un pret decent, in jur de 150ron. multumesc!

  18. #18 SP
    Member miami's Avatar
    pentru gaming pe ps3 recomand Wireless Stereo Headset for the PS3™ system - PlayStation®3 Accessories , si un plus este ca merg conectate si la PC .

  19. #19 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Le-am cumparat pe astea: Buy PULSE wireless stereo headset - Elite Edition | PlayStation®3 Accessories – PlayStation® de undeva din romania pe la 550 RON.

    Foarte multumit de ele; Merg un pic mai greu cu xbox360 dar pentru PS3 si PC sunt de nota 10.

  20. #20 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    ce intreaba omu', ce raspundeti voi....

    Frate nu-ti cumpara casti ca nu faci treaba, eu mi-am cumparat o pereche de Focal 836V si un amplif Atoll IN100, costa impreuna vreo 3 mii de euro dar eu zic ca merita!!

    Daca tot vreti sa dati o mana de ajutor, fiti obiectivi! Ca sa nu mai zic ca nici nu intreba de casti pentru PS3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 13 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 11-10-2015, 22:24
  2. Xbox One - discutii despre comenzi si preturi bune By Snake in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 98 Last Post: 13-05-2015, 00:01
  3. De unde sa cumparam Redeem Codes la jocuri ?!? By sebycu13 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 0 Last Post: 10-09-2014, 20:11
  4. De unde cumparam filme ieftine ! By MonkY in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 7 Last Post: 10-05-2010, 19:29
  5. Cat de bune sunt de fapt jocurile generatiei actuale? By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 06-05-2009, 10:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts