Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 15 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 289

Thread: Need for Speed: Shift 2

  1. #201 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Groaznic. Am venit si eu acum de la lansare. Mare pacat ca nu s-au facut reguli mai stricte, erau papitoi care nici macar nu stiau ce gen e jocul. Am fost cu un prieten, care, a ajuns in semifinale, in calificari a mers IREPROSABIL, pe locul intai, dupa aceea, din pacate, nu stiu care de pe acolo a intrat in el si l-a dat peste cap, asta in curba, in zona de franare. Acolo a pierdut cel putin 6 secunde. Toata lumea intra dupa cum il ducea capul, nu se asigura, pur si simplu, parca erai un butuc pe roti.

  2. #202 SP
    Member zempty's Avatar
    Am venit si io de la lansare , jocul destul de bun , organizare buna , dar cum zice si GS0ls erau unii care intrau aiurea, io am iesit pe 2 jocu care l-am castigat il vand pe platforma ps3 care doreste sa-l caute in bazar

  3. #203 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Felicitari! Cine a castigat ?

  4. #204 SP
    Member zempty's Avatar
    A castigat un tip , care se invartea pe langa organizatori , l-am vazut si la alte lansari nu stiu cum il cheama dar a jucat bine Am vazut ca unii spun ca controlul pe PC este varza , controlul mi s-a parut exceptional felicitari si celor de la slightly mad studios pentru joc

  5. #205 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Ati luat si sistemul ?

  6. #206 SP
    Member zempty's Avatar
    da , toate cele cinci locuri au primit cate un sistem genius 5.1 premiile au fost asa

    1 : Carcasa gigabyte , jocul original pe ce platforma vrei , poster , ghiozdan sistem audio
    2 : ce este mai sus fara carcasa
    3 : la fel ca 2
    4 : la fel ca 3
    5 : la fel ca 4

    Cred asta a fost lista cu premii , doar locul 1 a luat ceva in plus

  7. #207 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Deci v-am filmat atunci, daca ati fost pe acolo. ...

    Felicitari pentru premiile castigate.

    Urmeaza sa ne vedem la lansarea Mortal Kombat, ce se va tine in aceasi locatie, sambata viitoare.

    Cheers

  8. #208 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Deci v-am filmat atunci, daca ati fost pe acolo. ...

    Felicitari pentru premiile castigate.

    Urmeaza sa ne vedem la lansarea Mortal Kombat, ce se va tine in aceasi locatie, sambata viitoare.

    Cheers
    Sambata viitoare?
    Cool.. si nici nu a aparut demo pe Xbox

  9. #209 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Unde putem vedea filmarea? Poate ma vad :-"

  10. #210 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Total dezamagit de controlul de la drifturi. Mi se pare execrabil, de 2 ore imi fac nervi degeaba

  11. #211 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Am jucat vreo doua ore single player, acum seara, Shift 2 - varianta PS3. Mentionez ca detin un volan Logitech Driving force Wireless (nu are pedale, acceleratie si frana pe clapete in spatele volanului, are FFB, lag 0.) O sa fac in urmatorul mini-review si o comparatie cu GT5 in anumite aspecte.

    1.Meniurile
    -din momentul intrarii in joc, meniul este unul foarte aerisit, nu merge pe ideea de status page ca si GT5, unde sa ai acces rapid la orice segment. In Shift 2 e un meniu de tip circular dar foarte aerisit, nu te pierzi in el. Fiecare lucru e la locul lui, se acceseaza aproape instantaneu, lag-ul si timpii de incarcare imensi erau foarte enervanti pentru mine in GT5
    2.Controlul.
    Primul contact cu o masina l-am avut ca toata lumea, in prima cursa din joc, un fel de test pt a vedea ce setari ti se potrivesc la dificultate, sisteme de asistare. Cred ca am dat 5-6 restarturi pana m-am prins cum trebuie sa conduc masina aia. Cu gamepad-ul nu am jucat deloc, fiind obisnuit in GT5 cu volanul. Controlul era foarte sensibil, zburam stanga dreapta imediat. Plus camera e setata default pe helmet cam, eram si mai dezorientat, asta pana am gasit butonul de change cam patratul. Am trecut de prima cursa, am trecut si de a doua, am ajuns la momentul cand a trebuit sa imi cumpar o masina. Nevazand ca poti sa faci si scroll stanga-dreapta in Car Lot, am luat singurul BMW care l-am gasit(primul) 135i. Au urmat vreo 10 restarturi in prima cursa de Exhibition, nu puteam sa tin masina dreapta. Mi s-a parut greu sa ma adaptez de la Gran Turismo pt ca acolo volanul functiona foarte bine cu setari standard, nu am modificat niciodata nimic, doar cateva taste le-am remapat. Aici a trebuit sa reduc senzitivitatea la volan (unii recomandau sa pui 100% pe GTplanet - e o tampenie, nu poti nici sa sprijini mana pe volan ca la orice mm miscat , masina va vira. Adauga si FFB si mai mult ca sigur vei abandona jocul. I-am mai dat o sansa si am zis sa modific ceva la setari. Am umblat pe acolo pana am gasit o setare foarte aproape de cum se conduce o masina in GT5. Daca e cineva interesat, o postez maine, acum am inchis consola. Probabil ca nu va functiona la orice volan, doar la tipul asta.
    Am intrat in niste curse Hot Lap unde am facut in jur de 4 trasee cu diferite masini, cel mai mult mi-a placut un 911 Gt3 RSR. O masina superba care se comporta exact cum s-ar comporta in realitate. Fata usoara, descarcata la acceleratiii, spatele care are greutate din cauza motorului si care arunca masina pe traiectorie, altfel poti foarte usor subvira si rata o curba daca nu accelerezi la timp.
    Efectul de care zicea si Sir_andrew in momentul in care derapeaza cauciucurile fata - se opreste force-feedback-ul, ramai cu volanul "moale" in mana, e o senzatie ciudata, dar eu nu cred ca e chiar departe de realitate. Daca ati derapat vreodata cu o masina pe zapada sau gheata - viteza mica- volanul se comporta la fel. directia devine foarte usoara. Pe asfalt e comparabil la viteza mai mare. Cand o masina subvireaza si intra cu puntea fata in derapaj, rotile pierd aderenta, volanul e "moale". Apoi pe masura ce rotile recapata aderenta, ai si reactii in volan. Si in Gran Turismo aveam momente cu volan moale cand se ridicau rotile de la sol (la hopuri pe Nordscheife cel mai des) In Shift 2 nu e reprezentat realist 100%, dar iti da un feeling cand derapeaza masina. Nu ma deranjeaza, ma face mai atent la condus.
    Lasand la o parte faptul ca atunci cand rotile pierd aderenta se intrerupe FFB-ul, parerea mea este ca in Shift 2, Force-feedback-ul este reprezentat mult mai bine ca in Gt5 in ceea ce priveste traseul cu diferite suprafete, denivelari, hopuri si mai putin bine in ceea ce priveste reactiile masinii – cand intra in derapaj si trebuie sa contrabrachezi e putin ciudat.
    Recomand la cei care aveti volane sa umblati la setari, ca cele standard sunt cam varza si e pacat, pt ca eu consider ca e un joc bun iar experienta de joc poate fi mult imbunatatita. Am ales sa joc cu setari elite si abs.

    3. Camerele
    daca modul cockpit il cunoastem cu totii din Shift 1, acum pare mai aproape soferul de volan si au aparut si reflexii ale bordului in parbriz, in functie de lumina din jur. Modul foarte laudat si care mie personal nu imi place este Helmet camera. De ce nu imi place? Simplu ...te deruteaza. Inchipuiti-va ca vreti sa luati o curba cu masina si cineva va roteste cu scaunul ......nu va dezorientati? ma trezesc de multe ori ca nu iau curba corect si pierd timp. Chiar si in modul cockpit ma simt putin claustrofob, asa ca imi ramane capota masinii (care si aia ma deruteaza la curbe cand e rotunda ) sau bumper camera. In Gran Turismo 5 joc 99% din timp cu aceasta camera, iar aici m-am acomodat extrem de repede cu ea. Conditia e sa lasi Hud-ul on in Shift 2, ca latimea masinii e cam aceeasi cu latimea indicatoarelor de turatie si viteza( la GT5 e identica).
    Un mare plus adus de Shift 2 fata de GT5 e free view. Acum poti sa admiri masina in toata splendoarea ei, lovita, vopsita etc, precum si interioarele foarte detaliate.

    4.Grafica
    Gran Turismo 5, are niste culori mai sterse, nu foloseste blur sau efecte de lumina agresive, iar asta il face sa fie mai realist din punctul meu de vedere. Masinile Premium din GT5 sunt mult mai bine lucrate, cu mai multe poligoane, cel putin asa mi se pare. Cele standard sunt oribile. Pot sa afirm cu riscul sa imi sariti in cap, ca masinile din Shift 2 sunt 90% ca si grafica fata de GT5. Damage-ul in schimb, e deosebit de frumos facut in jocul celor de la EA games. Masina pare facuta din bucatele ce se dezintegreaza la lovituri, zboara piese, cioburi, se indoaie tabla, foarte placut ochiului, daca poate sa iti placa un accident. In Gt5, zici ca se topeau masinile, erau foarte ciudate efectele de damage.
    Traseele in Shift 2 mi se par mai pline de viata, nu sunt atat de statice ca in GT5. De exemplu am facut niste ture pe Monza, masina din fata ridica frunze de pe jos, lumina era ceva gen amurg, superb din punctul meu de vedere. Cu privire la realismul realizarii traseelor, nu pot sa imi dau cu parerea pt ca nu am fost sa le verific personal, cert e ca nu prea se aseamana decat in proportie de 80%(70% as spune chiar) Shift 2 cu Gt5. Unele sunt mai lungi, altele mai scurte, mai largi ,mai inguste, diferente multe. Curbele sunt cam la fel, nu am intalnit incorectitudini la dispunerea virajelor. Si traseele din Shift 2 sunt denivelate, sunt hopuri, mizerie, frunze.

    5. Sunetul
    Gran Turismo 5 are un sunet destul de bun, dar cu anumite lipsuri (nu are ecou in tunel, marea majoritate a masinilor suna la fel, nu e destul de puternic). Am un 5.1 de 500Watts si cand am jucat primul Shift, am fost uimit de puterea sunetului. Daca acceptati comparatia, Shift 2 este un fel de Bad Company 2 printre shootere in ceea ce priveste sunetul. Il consider etalon. Foloseste mult mai bine satelitii si subwoofer-ul decat o face GT5. Pana la urma e subiectiva parerea mea.

    6.Distractia si AI-ul.
    Gt5 este o dezamagire pentru mine in single-player. La inceput mi s-a parut misto dar cand am descoperit ce prost este AI-ul, m-am plictisit repede. In Shift 2 d-abia am scos un loc 2 in primele doua curse. Ai-ul se bate si te vaneaza in ultimul hal. Franeaza mai repede la o curba si te depaseste. Incearca sa intrii in el finut si o sa vezi ca iti face loc, se fereste. Pe de alta parte daca poate, te arunca de pe traseu intentionat, nu cum facea in GT5 unde avea trasa prestabilita. E foarte antrenant sa joci SP si ai o satisfactie mult mai mare cand reusesti sa invingi intr-o cursa.
    Tuning-ul masinilor este foarte bine dezvoltat in Shift 2, mi-am pierdut capul in atatea upgrade-uri, trebuie sa le „rumeg” mai mult. In GT5 mi se pare mai bine implementata partea de tuning-setari si mai putin bine cea de upgrade.
    Posibilitatile de personalizare ale masinilor in Shift 2 sunt imense, modele de jante foarte multe, tot ce iti poti dori, livery-uri care arata mortal, cate 10 pt fiecare masina plus cele custom.
    Cea mai importanta implementare pe partea de social-challenge este Autologul. Aici vezi ce timpi scot prietenii tai pe traseu si unde te clasezi tu. E foarte antrenant, e o incursiune a multiplayer-ului in SP.Inca nu i-am descoperit toate tainele, dar am facut cu placere niste ture in plus doar sa scot un timp mai bun ca G-xtrem sau Nicu.

    7. Fizica masinilor
    Am ajuns si la marul discordiei. Este fizica in Shift 2 imbunatatita fata de Shift 1? Este. Mult chiar. A disparut acea subvirare tampita cu toata masina. Iar daca il joci cu volan, feeling-ul e si mai bun. As putea sa ma pacalesc sa cred ca joc Gran Turismo cateodata. Masinile au o masa a lor (se simt mai „usoare” ca in GT5 parca), se face un transfer intre punti la accelerare, la franare, simti lucrul asta. Masina poate intra in balans daca exagerezi.
    Cu toate astea, sunt si cateva minusuri: Grip-ul pe iarba e in genul celui setat pe Low in GT5, nu poate fi modificat, supravirarea intervine mai greu ...poate am jucat cu masini mai slabe, mai sunt o caruta pana la GT1. Tyre Wear inexistent, la fel si combustibil. Gt5 are ca minus lipsa setarii presiunii in anvelope. Pana la urma cauciucul e foarte important pt transmiterea puterii la sol.
    Gran Turismo 5 este mai tehnic parerea mea, pt puristi. Trebuie sa tii cont de multi factori cand il joci – puterea masinii, masa , cauciucuri, viraj, aerodinamica, dar senzatia de viteza nu e atat de pronuntata. In Shift 2 iti e frica ca nu ai timp sa franezi cand vezi ce repede se deruleaza peisajul. Si asta contribuie la imersiune. Le-a iesit bine chestia cu sentimentul „sunt acolo” celor de la EA.
    Cu riscul de a ma trezi ars pe rug, o sa afirm ca in Shift 2, masinile se controleaza asemanator ca si comportament, cu GT Legends. Asemanarea nu ar fi intamplatoare dar totusi au trecut ceva ani de cand jucam asta si s-ar putea ca amintirile mele sa fie putin alterate. dar si acolo era greu sa castigi si sa nu iesi de pe traseu cu masina.



    In concluzie,
    pe partea de single-player, Shift 2 este mult mai distractiv decat Gran Turismo 5, are o grafica apropiata si chiar mai buna pe alocuri decat acesta. Pe partea de grafica, zic totusi ca Shift 2 e mai placut ochiului, nefiind asa steril ca GT5. Totusi masinile parca arata mai bine in GT5. Cu cateva procente. Sa observam si faptul ca unul ruleaza 720p iar altul 1080p.
    Ca sa fiu mai specific pt cei care inca nu sunt dumiriti cum e fizica in shift 2, pe partea de simulare ii dau un 7 lui NFS Shift 2 pe o scara de 1 -10 iar Gran Turismo are nota 9/10 (e loc de mai bine). Sunetul e superior in Shift 2, parerea mea. Controlul e mult mai bine optimizat in GT5, novicii sunt loviti cu pumnul in gura in Shift 2, pana gasesc niste setari mai bune. Ramane de vazut cum va reactiona comunitatea la joc, ce viitor o sa aiba si cum o sa se comporte online, in multiplayer, acolo unde GT5 e deja un joc matur, cu un mare numar de fani. Ne vedem in Shift 2! Cu siguranta o sa il joc foarte mult, pentru ca imi place, in ciuda tuturor problemelor specifice unui joc abia scos pe piata.

  12. #212 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Unde putem vedea filmarea? Poate ma vad :-"
    Momentan nicaieri, dar cand o sa fie gata, am sa anunt aici.

  13. #213 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Vrea careva sa facem niste curse acum?

  14. #214 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Ati gasit poze de la lansare ?

  15. #215 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu

  16. #216 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Am urcat o parte din poze, pe profilul de facebook.

    Din pacate nu pot posta link, aici .., pentru ca se autocenzureaza ... http://www.facebook.com/gamext*ro , exemplu

    Sper sa nu-mi iau warn aiurea, iar...

  17. #217 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    da-mi pm

  18. #218 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    my first car.
    Attached Images Attached Images shift2pic_10054.jpg

  19. #219 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Trebuie sa-mi ajunga si mie in vreo 30 de minute jocul si, sincer, nu stiu la ce sa ma astept Am vazut si lucruri pozitive, si negative scrise mai sus Sa fie intr-un ceas bun si intr-o serie de patchuri!

  20. #220 SP
    Junior Member nicutapa's Avatar
    Eu zic din nou ca e super ok jocul. Cu cat avansezi si iti faci diferite upgred-uri, masina se controleaza tot mai bine. Asaera am descoperit ca la fel de usor poti sa-i faci si downgrade daca cumva ti-ai upgradat masina prea mult si ai facut-o sa fie dintr-o clasa superioara. Si toate astea le faci in 2 sec. Deci incredibila viteza de navigare in meniuri. Acum nu intru in polemica cu fizica la masini pt ca asta ma depaseste dar ma si amuza in acelasi timp. Eu n-am condus nicodata vreo masina din aceste jocuri si chiar nu pot sa fac nici o comparatie. Nu zic ca poate nici nu as intelege nimic. Acum multi ani am derapat cu masina personala pe o sosea, m-am invartit de 2 ori sosea si m-am rostogolit in afara carosabilului. Al naibi daca am simtit vreo fizica. Decat o sperietura groaznica si in sec alea era ca si paralizat...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 15 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 9 Last Post: 08-08-2011, 14:46
  2. Need For Speed Shift 2 ( My Garage) By PumaS in forum Console Club
    Replies: 17 Last Post: 25-05-2011, 11:14
  3. Need For Speed SHIFT---2--- By hashu_1985 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 15-04-2011, 03:15
  4. Need for Speed SHIFT By Dj Mo in forum Console Club
    Replies: 250 Last Post: 02-02-2010, 13:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts