Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 254 of 381 FirstFirst ... 154 204 244 252 253 254 255 256 264 304 354 ... LastLast
Results 5,061 to 5,080 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #5061 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Am nevoie de cateva mici lamuriri pentru cei ce cumpara jocuri ori altele din afara (in afara de Zavvi care parca trimit printr-un curier).
    Pentru Bucuresti, Sectorul 2, la ce posta sosesc jocurile cumparate de pe eBay (UK, CA, AP) si cam in cate saptamani ?
    Tacking-ul imi arata ca au fost trimise spre RO, insa nu stiu cum procedeaza Posta Romana o data ce le-au primit.

  2. #5062 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Toate coletele ce vin din UE iti vin la posta de care apartii. Restul iti ajung la Pantelimon. In ambele cazuri primesti aviz acasa, aviz cu care te prezinti unde ti se spune.

  3. #5063 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Merci frumos Greyhound. Totul a fost ok cu cea de care apartin pana acum 2 saptamani, cand au inceput sa "uite" sa trimita aviz.
    Le voi face o mica vizita sa vad ce si cum.
    Multumesc inca o data.

  4. #5064 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Flanco, rezerv produs in Orhideea, primesc telefon de confirmare, merg frumos sa imi iau jocul, nu il gasesc. I-am zis domnisoarei: "Bine ca m-ati pus sa merg degeaba!" si ranjea fasolea. La prima mea comanda la ei mi-au trimis alt joc, asa ca pa.

  5. #5065 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Asa am patit si eu, dar la Flanco Obor (am comandat joc de Xbox, imi dadeau de PC). Insa dupa cateva mailuri si telefoane am primit acasa jocul, sigilat, si cu transport gratuit. Cand mai patesti asa incearca sa le dai peste nas, dar pe un ton politicos si ferm.

  6. #5066 SP
    Member eneea's Avatar
    Flanco si mie mi-au trimis jocul de PC si nu de Xbox (Splinter Cell- Convinction), apoi mi l-au trimis pe cel bun si tipul de la curier nu a stiut ca trebe sa-l ia pe cel de PC inapoi...si dupa vreo 2 sapt m-au sunat ca au nevoie side jocul de PC inapoi

  7. #5067 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    Sper sa nu fi ales topicul gresit pentru ce urmeaza sa spun.
    Am rezervat ieri pe site-ul altex Injustice - Gods Among Us Red Son Steelbook Edition + 3 DLC-uri gratuite PS3 | ALTEX
    pe care l-am ridicat o ora mai tarziu din magazinul fizic de aici din iasi.
    Surpriza! Nici urma de cele 3 dlc-uri gratuite dupa desigilarea jocului. Codul din interior e numai pt dlc-ul editiei steelbook.
    Sun la relatii clienti si sunt indrumat sa scriu un mai cu problema si copia rezervarii. Am scris si nu am primit inca nici un raspuns.
    Are cineva vreo idee despre o metoda mai buna de abordare? Nu am luat jocul pt DLC dar sunt destul de pasionat de a avea continutul complet al unui fighter care imi place (personaje, costume DLC, etc.)

  8. #5068 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Am cumparat si eu jocul pentru un prieten, la fel, doar dlc-ul din editia steelbook. Am intrebat din magazin si nu au stiut sa imi zica. Daca primesti vreun raspuns sa ne zici si noua ce si cum.

  9. #5069 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by Zdrutz View Post
    Sper sa nu fi ales topicul gresit pentru ce urmeaza sa spun.
    Am rezervat ieri pe site-ul altex Injustice - Gods Among Us Red Son Steelbook Edition + 3 DLC-uri gratuite PS3 | ALTEX
    pe care l-am ridicat o ora mai tarziu din magazinul fizic de aici din iasi.
    Surpriza! Nici urma de cele 3 dlc-uri gratuite dupa desigilarea jocului. Codul din interior e numai pt dlc-ul editiei steelbook.
    Sun la relatii clienti si sunt indrumat sa scriu un mai cu problema si copia rezervarii. Am scris si nu am primit inca nici un raspuns.
    Are cineva vreo idee despre o metoda mai buna de abordare? Nu am luat jocul pt DLC dar sunt destul de pasionat de a avea continutul complet al unui fighter care imi place (personaje, costume DLC, etc.)
    Cred ca cele 3 DLC-uri gratuite ti le vor trimite pe mail , asa au mai procedat in unele cazuri cand ofereau ei DLC-uri bonus la cumpararea unui joc . Daca il cumparai online te sunau ei sa iti trimita cele 3 DLC-uri .

    Am gasit si confirmarea acestui lucru :

    "Cele 3 DLC-uri nu sunt incluse in pachet, se livreaza ulterior pe email, in urma comenzii online."

  10. #5070 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    Au trimis pe mail dupa sesizarea mea la [email protected]

  11. #5071 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    E bine, înseamnă ca discuţiile de pe forum si Opc nu au fost in van
    Mai degraba concurenta cu Domo si Flanco.

    ---------- Post added 07-05-2013 at 05:01 PM ----------

    Uitati ce a zis ANPC-ul in 2007:

    GUVERNUL ROMÂNIEI
    AUTORITATEA NAŢIONALA PENTRU PROTECŢIA CONSUMATORILOR
    Str. Georges Clemenceau nr.5, cod 010295, Sector 1, Bucureşti, România Tel.: 021 312 12 75 Fax.: 021 314 34 62 www.anpc.ro
    SERVICIUL CONSILIERE TEHNICA PRODUSE NEALIMENTARE
    Tel./Fax 021 311 01 88

    Cabinet Secretar de Stat

    Nr. 703 / 25.01.2007

    Domnului *******
    E-mail : *********

    Referitor la solicitarea dumneavoastră adresată Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, înregistrată cu numărul 484/22.01.2007, cu privire la garantia minima acordata la vanzarea produselor si la lipsa de conformitate a produselor, va comunicam urmatoarele:
    Incepand cu data de 01.01.2007 a intrat in vigoare Legea nr. 449/2003 privind vânzarea produselor şi garanţiile asociate acestora.
    La vanzarea produselor, garanţia este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, în condiţiile specificate în declaraţiile referitoare la garanţie şi în publicitatea aferentă.
    Răspunderea vânzătorului faţă de consumator este angajată si dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului. In primele 6 luni de la cumparare, consumatorul nu trebuie sa dovedeasca neconformitatea, se considera ca a existat la data cumpararii. Pentru perioada de la 6 luni la 2 ani, lipsa conformitatii va trebui dovedita de consumator.
    De asemenea, daca garantia comerciala, acordata de vanzator prin contract de vanzare-cumparare ori prin certificat de garantie, este mai mica de doi ani, pentru perioada de pana la doi ani, neconformitatea va trebui dovedita de consumator. De exemplu, nefunctionarea unui produs este lipsa de conformitate. De asemenea, lipsa de conformitate se considera si atunci cand o functie specifica mentionata in publicitate, manual de utilizare etc, nu se regaseste in produs, ori cand produsul are abateri dimensionale, de culoare etc.
    Daca dovedirea neconformitatii nu este lesne de facut, atunci se va apela la un laborator abilitat.
    În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul să i se aducă produsul la conformitate, fără plată, prin reparare sau înlocuire, în funcţie de opţiunea consumatorului sau să beneficieze de rezoluţiunea contractului privind acel produs.
    În cazul produselor folosite, consumatorul şi vânzătorul pot conveni reducerea termenului de garantie de 2 ani, dar nu la mai puţin de un an de la data livrării produsului

    Cu stimă,


    Director de Cabinet Şef Serviciu
    Adrian BALACI Dr. ing. Stelică NICULA

    Red.IB/25.01.2007/2 ex.

  12. #5072 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Sunt exact lucrurile mentionate anterior de mine, ce legatura are cu Domo si Flanco? E simplu, legea ii obliga sa ofere garantie 2 ani.

    Legea respectiva (449/2003) a fost actualizata la data de 27/12/2008. Raspunsul din acel mail era in data 25.01.2007 la acea data era posibil ca acea lege sa aibe un alt continut.

    LE. Ma opresc aici cu offtopicul.

  13. #5073 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    man lasa-l sa vorbeasca, vad ca nu intelege, eu am fost la inceputul anului la opc cu o problema de la flanco, tot legat de garantia ps3, le-am spus bineinteles si de altex

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:26 PM ----------

    On o veste buna
    New Indie Game Category launches on PlayStation Store – PlayStation.Blog.Europe

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:32 PM ----------

    cel mai bine este explicat aici:
    http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legis...in%202003.html

  14. #5074 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    "De asemenea, daca garantia comerciala, acordata de vanzator prin contract de vanzare-cumparare ori prin certificat de garantie, este mai mica de doi ani, pentru perioada de pana la doi ani, neconformitatea va trebui dovedita de consumator."

    Altex da garantie comerciala de 1 an, care legal poate fi mai mica de 2 ani.

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:39 PM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Sunt exact lucrurile mentionate anterior de mine, ce legatura are cu Domo si Flanco? E simplu, legea ii obliga sa ofere garantie 2 ani.

    Legea respectiva (449/2003) a fost actualizata la data de 27/12/2008. Raspunsul din acel mail era in data 25.01.2007 la acea data era posibil ca acea lege sa aibe un alt continut.

    LE. Ma opresc aici cu offtopicul.
    Iti spun eu ce s-a modificat, si anume, intai trebuie sa ceri repararea produsului si dupa aceea inlocuirea lui. Inainte de 2008 era la alegerea cumparatorului repararea sau inlocuirea produsului.

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:41 PM ----------

    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    Spune-mi si mie se sanctioneaza nerespectarea art. 16 din legea 449/2003, modificata si actualizata in 2008?

    Iti zic eu, nu se sanctioneaza. Atata timp cat Altex da 1 an garantie nu poate fi sanctionata.

    Chiar daca te duci la ANPC e un vid legislativ si trebuie sa-l dai in judecata pe Altex daca nu te intelegi cu el.

  15. #5075 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    inteleg ca lucrezi la altex, discutia nu isi mai are rostul, pe siteul altex scrie acum 2 ani la consola ps3, game over!

  16. #5076 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    inteleg ca lucrezi la altex, discutia nu isi mai are rostul, pe siteul altex scrie acum 2 ani la consola ps3, game over!
    Nu lucrez la niciun Altex. Eu vreau sa va arat ca nu exista legislatie cu sanctiuni pentru nerespectarea termenului de 2 ani de garantie.

    Art. 21. - (1) La cererea consumatorului garanţia va fi oferită în scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil şi accesibil acestuia.

    Practic, tu cumparator esti obligat sa ceri certificatul de garantie, nu sa ti-l dea o anumita firma.

    Pe site-ul Altex scrie ca garantia de conformitate este de 2 ani la PS3. Oricum legea te apara 6 luni, celelalte 18 luni trebuie sa demonstrezi tu neconformitatea produsului.

  17. #5077 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Ok sa intreb altfel atunci, eu cumpar un produs de la Altex, primesc garantie scrisa 1 an, in a 13-14 ... 24-a luna se defecteaza produsul respectiv, eu pot trimite produsul respectiv in garantie la Altex?
    Altex este obligat sa il primeasca in garantie/sa se ocupe de repararea/inlocuirea produsului fara costuri din partea mea?

  18. #5078 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post

    Art. 21. - (1) La cererea consumatorului garanţia va fi oferită în scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil şi accesibil acestuia.

    Practic, tu cumparator esti obligat sa ceri certificatul de garantie, nu sa ti-l dea o anumita firma.
    am trait sa o aud si pe asta eu am terminat discutia, bine ca exista oameni care-si mai cunosc drepturile si mai deschid si ochii altor persoane

    PS citeste intreaga lege de aici, dar incearca sa o citesti pana la capat, fiecare articol in parte, fiecare capitol

    http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legis...in%202003.html

  19. #5079 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by D@nT3 View Post
    am trait sa o aud si pe asta eu am terminat discutia, bine ca exista oameni care-si mai cunosc drepturile si mai deschid si ochii altor persoane
    Pai legea zice asa, nu eu. Tu citeste legea cu garantiile si dupa aceea comenteaza ce si cum.

    ---------- Post added 07-05-2013 at 06:59 PM ----------

    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Ok sa intreb altfel atunci, eu cumpar un produs de la Altex, primesc garantie scrisa 1 an, in a 13-14 ... 24-a luna se defecteaza produsul respectiv, eu pot trimite produsul respectiv in garantie la Altex?
    Altex este obligat sa il primeasca in garantie/sa se ocupe de repararea/inlocuirea produsului fara costuri din partea mea?
    Doar daca dovedesti tu lipsa de conformitate. Ca primesti sau nu certificat de garantie, garantia de conformitate e valabila pentru orice produs, inclusiv pentru pantofi, adidasi, tricouri etc.

  20. #5080 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    esti turc?

    CAPITOLUL V
    Termene

    Art. 16. - Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
    Art. 161. - După expirarea termenului prevăzut la art. 16, consumatorii pot pretinde remedierea sau înlocuirea produselor care nu pot fi folosite în scopul pentru care au fost realizate ca urmare a unor vicii ascunse apărute în cadrul duratei medii de utilizare, în condiţiile legii.@
    __________
    @Articolul a fost introdus prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 174/2008.

    Art. 162. - Pentru produsele a căror durată medie de utilizare este mai mică de 2 ani, termenul prevăzut la art. 16 se reduce la această durată.@
    __________
    @Articolul a fost introdus prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 174/2008.

    Art. 17. - Consumatorul trebuie să informeze vânzătorul despre lipsa de conformitate în termen de două luni de la data la care a constatat-o.
    Art. 18. - Până la proba contrară, lipsa de conformitate apărută în termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezumă că a existat la momentul livrării acestuia, cu excepţia cazurilor în care prezumţia este incompatibilă cu natura produsului sau a lipsei de conformitate.

    CAPITOLUL VI
    Garanţii

    Art. 19. - Garanţia este obligatorie din punct de vedere juridic pentru ofertant, în condiţiile specificate în declaraţiile referitoare la garanţie şi în publicitatea aferentă.
    Art. 20. - (1) Garanţia trebuie să cuprindă menţiuni cu privire la drepturile conferite prin lege consumatorului şi să ateste în mod clar că aceste drepturi nu sunt afectate prin garanţia oferită.
    (2) Garanţia trebuie să precizeze elementele de identificare a produsului, termenul de garanţie, durata medie de utilizare, modalităţile de asigurare a garanţiei - întreţinere, reparare, înlocuire şi termenul de realizare a acestora, inclusiv denumirea şi adresa vânzătorului şi ale unităţii specializate de service.@
    (3) Garanţia trebuie redactată în termeni simpli şi uşor de înţeles.
    __________
    @Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 8 din O.U.G. nr. 174/2008.

    Art. 21. - (1) La cererea consumatorului garanţia va fi oferită în scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil şi accesibil acestuia.
    (2) În cazul în care garanţia nu respectă prevederile alin. (1) şi ale art. 20, valabilitatea acesteia nu este afectată, consumatorul având dreptul de a solicita vânzătorului îndeplinirea condiţiilor incluse în declaraţiile referitoare la garanţie.
    Art. 22. - (1) Clauzele contractuale sau înţelegerile încheiate între vânzător şi consumator înainte ca lipsa de conformitate să fie cunoscută de consumator şi comunicată vânzătorului, care limitează sau înlătură, direct ori indirect, drepturile consumatorului prevăzute de prezenta lege, sunt nule de drept.
    (2) În cazul produselor folosite, consumatorul şi vânzătorul pot conveni reducerea termenului prevăzut la art. 16, dar nu la mai puţin de un an de la data livrării produsului.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts