Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 84

Thread: Microsoft isi regandeste strategia privind urmatorul Xbox

  1. #41 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  2. #42 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Eu m-am cam bucurat cand am vazut cat de tare isi ia bataie X1 dupa E3 in preordere si articole, asta nu pentru ca urasc Xbox One sau 360, ci urasc Microsoft, felul cum trateaza gamerii, reclamele din Dashboard, eu unul o vad ca o companie de tipul By Americans for Americans, sa nu pomenesc de lacomia de care au dat dovada. Si acum sunt mai incantat sa vad ca dau inapoi, asta inseamna ca au constientizat esecul care ii asteapta. Totodata sunt bucuros sa vad ca lupta intre console a reinceput sa fie interesanta, daca nu mai exista concurenta tot noi gamerii eram aia care pierdeam, pierdeam oferte, calitatea jocurilor si creativitatea lor. Legat de ce consola o sa aleg, probabil va fi un PS4, in acest moment cred ca ambele console au trasaturi care le fac foarte atragatoare, dar eu aleg PS4 pentru ca sunt convins ca Sony o sa ofere un suport mai bun, o sa pot sa joc in continuare exclusivitatile care m-au marcat ca si gamer pe PS3 la care nu o sa renunt prea curand. Din pacate nu fac parte din targetul demografic de COD/Battlefield player asa ca o sa cumpar si un Xbox One abia cand MS reuseste sa dovedeasca ca ii pasa mai mult de gameri decat de privitori la TV, chiar in toata imbulzeala asta cu DRM lumea a uitat ca X1 face minuni impreuna cu un TV box compatibil, pacat ca nu si la noi in tara.

  3. #43 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Dar la ipoteza in care chiar daca MS nu va mai aplica politicile DRM, toti producatorii or sa inceapa sa le aplice in acelasi mod gandit initial de MS nu s'a gandit nimeni? Pare un viitor mult mai posibil, deja se practica online pass'urile, nu m'ar mira ca peste 2-3 ani sa cumpar un joc sh sau sa imprumut unul si cand dau play sa ma puna sa aleg metoda de plata. Iar in situatia asta nu vor mai exista alternative de platforma.

  4. #44 SP
    Junior Member Jonn11's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    deja se practica online pass'urile,
    Ironia este ca cei care au inventat online pass-urile, adica EA, au renuntat de curand la ele.

  5. #45 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar

  6. #46 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by Jonn11 View Post
    Ironia este ca cei care au inventat online pass-urile, adica EA, au renuntat de curand la ele.
    Pai or fi renuntat ca sa introduca SH Game Pass

  7. #47 SP
    Junior Member Jonn11's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pai or fi renuntat ca sa introduca SH Game Pass
    Touché.

  8. #48 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    2424.jpg


    Cam asta este si temerea mea in legatura cu One. Cum zicea cineva mai devreme, sunt devilish enough sa le readuca in lumina odata cu trecerea timpului, cand consumatorul o sa fie ceva de genul "Meh, whatever, acum ca am investit timp si bani in consola (librarie serioasa de jocuri), o accept si p-asta." Ce o sa faca gamerul de rand, o sa se duca direct la magazin sa cumpere un PS4 sa joace in continuare jocuri sau va accepta tranzitia pentru ca he's in too deep?


    E bine ca pentru moment, exista speranta. Dar tot nu am incredere in ei, doing the 180 nu o sa ma faca sa le ridic osanele. I still remember the **** they were trying to pull.

  9. #49 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post


    Cam asta este si temerea mea in legatura cu One. Cum zicea cineva mai devreme, sunt devilish enough sa le readuca in lumina odata cu trecerea timpului, cand consumatorul o sa fie ceva de genul "Meh, whatever, acum ca am investit timp si bani in consola (librarie serioasa de jocuri), o accept si p-asta." Ce o sa faca gamerul de rand, o sa se duca direct la magazin sa cumpere un PS4 sa joace in continuare jocuri sau va accepta tranzitia pentru ca he's in too deep?


    E bine ca pentru moment, exista speranta. Dar tot nu am incredere in ei, doing the 180 nu o sa ma faca sa le ridic osanele. I still remember the **** they were trying to pull.
    Xbox One e relativ mai rau acum... Trebuiau sa-l faca doar region-free, si sa pastreze Always ON si DRM-ul. Puteam in sfarsit sa spunem ''la revedere'' gamingului cu CD-ul necesar in tray. Asa au spus si cei de la Microsoft: "Nu ne-am dat seama ca vreti aceeasi consola".

    *sad face*

  10. #50 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    va fi region free
    The Magic Words! now I can play Japanese Games <3

  11. #51 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Voi inca nu vreti sa pricepeti o chestie sau va mintiti ca nu poate aparea in viitor. Publisherii (ma refer la cei care scot jocuri pe ambele console) pot introduce oricand o politica pentru jocurile sh. Sony au lasat mana libera la treaba asta, Ms la fel. Daca sunteti atat de speriati de viitor, mai bine nu luati console din generatia noua, cel putin 2 ani. Sau luati PS4 si va jucati doar exclusive. La partea asta Sony a declarat ca nu va bloca.

  12. #52 SP
    Junior Member Oviwan's Avatar
    sunt ferm convins ca dintre toate persoanele inscrise pe forumul asta gasesti cel putin 10 utilizatori de steam inclusiv eu sunt unul,
    sunt destul de nou in ale consolelor dar din ce am inteles eu Xbox 1 practic mergea pe aceeasi idee cu care sincer sunt total de acord.
    Cel mai indicat ar fi fost sa faca treaba asta optionala, oldschool sau clound and ****

  13. #53 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Voi inca nu vreti sa pricepeti o chestie sau va mintiti ca nu poate aparea in viitor. Publisherii (ma refer la cei care scot jocuri pe ambele console) pot introduce oricand o politica pentru jocurile sh. Sony au lasat mana libera la treaba asta, Ms la fel. Daca sunteti atat de speriati de viitor, mai bine nu luati console din generatia noua, cel putin 2 ani. Sau luati PS4 si va jucati doar exclusive. La partea asta Sony a declarat ca nu va bloca.
    La ce fel de politica te referi?

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Voi inca nu vreti sa pricepeti o chestie sau va mintiti ca nu poate aparea in viitor. Publisherii (ma refer la cei care scot jocuri pe ambele console) pot introduce oricand o politica pentru jocurile sh. Sony au lasat mana libera la treaba asta, Ms la fel. Daca sunteti atat de speriati de viitor, mai bine nu luati console din generatia noua, cel putin 2 ani. Sau luati PS4 si va jucati doar exclusive. La partea asta Sony a declarat ca nu va bloca.
    Dar nu mai bine imi iau eu consola next-gen cand vreau, si daca vreun publisher imi baga pe gat nu stiu ce politica (gen WhateverPass), nu le cumpar jocul si gata? Atata timp cat MS si/sau Sony nu fac asta... pot foarte frumos sa dau reject la orice companie care ma enerveaza, fie ea chiar si mama lui EA sau tatal lui Ubisoft.

    Asa cum si-au furat-o cei de la Microsoft de la toate comunitatile posibile... asa si-o pot fura si publisherii... stai linistit!

  15. #55 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Nu prea. Cand au introdus online pass a tipat cineva? O fi tipat, dar nu a luat amploare.

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Nu prea. Cand au introdus online pass a tipat cineva? O fi tipat, dar nu a luat amploare.
    Mo, eu n-am cumparat in viata mea un Online Pass... habar n-am cu ce se mananca. Si am sute de jocuri, chiar mii cumparate de-a lungul timpului (si am luat is jocuri day 1, si jocuri la 2-3 ani dupa lansare, si jocuri S/H). Daca pe marea majoritate a afectat-o asa cum m-a afectat si pe mine (adica zero), nu e normal sa nu fie ceva de amploare?

    Si cred ca in final de asta au si renuntat la Online Pass. Probabil ca veniturile din asa ceva nu erau suficiente pentru a tine in picioare n servere de autentificare, verificare, etc... si numarul celor afectati era prea mic pentru a-si strica imaginea. Cei de la EA au spus ca treaba asta e "moarta si ingropata"... ai tu dovezi ca pregatesc altceva? Ca asa speculatii putem face... e clar ca mai devreme sau mai tarziu, cineva o sa vrea mai multi bani. Si ce daca vrea? Important e sa vreau eu sa le dau... in final, eu sunt cel care-i tine in viata... eu cumparatorul, nu? Si pot alege frumos alternativa, in caz ca mi se baga pe gat cine stie ce sistem. Si cel mai bun exemplu a fost Microsoft. Daca pana si ei au dat inapoi... pe cine altcineva vezi tu acum in stare sa se ridice si sa bage extra taxe si extra masuri de DRM? Pentru ca oricine ar face-o, si-ar fura-o instant! Cel putin in 2013... not gonna happen. Pe viitor, vom trai si vom vedea.

  17. #57 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Pentru ca nu esti in categoria oamenilor care cumpara sh, nu ai fost afectat de asta. Iar daca ai cumparat cateva sh la viata ta de gamer, ori ai facut-o pana s-a introdus OP, ori nu ai luat jocuri care necesitau OP, ori nu te-a interesat multiplayerul la jocul respectiv.

    Aici nu este vorba de dovezi. Ne uitam doar in ce directie se duc toate. Publisherii vor mai multi bani. Toti vor mai multi bani. Nici nu am spus 2013, nu am spus nici 2014. Si nu vorbesc de taxe neaparat. Pot introduce orice porcarie gen freemium.

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pentru ca nu esti in categoria oamenilor care cumpara sh, nu ai fost afectat de asta.
    Stai linistit... ca am cumparat si eu ceva SH-uri la viata mea. In ultima vreme insa, nu prea mi-am mai luat SH-uri pentru ca n-am mai avut motiv. Adica, prefer sa astept linistit pana ce un joc ajunge la 5-10 hai 15 lire... il iau din UK si gata. Prefer asa decat sa risc sa primesc un disk zgariat, carcase cu jeg (yup, it happened) sau mai stiu eu ce. Si ca mine cred ca sunt multi...

    Iar cei care cumpara SH-uri, sa fim seriosi... nu toti cumpara jocuri de la EA. Sau nu se joaca online... Sau poate chiar prefera sa plateasca 10 USD sau cat Dzeu costa online-pass-ul (poate au dat 5 USD pe joc, si atunci chiar merita). Oricum, nu mai e in vigoare, prin urmare de ce ne plangem de ceva ce nu mai exista? Sau iar ne gandim la drobul de sare?

  19. #59 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Pai dupa ce MS a venit cu toate chestiunile anti sh, incepi sa te gandesti la ce-i mai rau

  20. #60 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    O discutie interesanta in ultimul IGN Game Scoop:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Strategia Sony By Templier in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 20-10-2014, 19:05
  2. Replies: 8 Last Post: 27-11-2013, 17:22
  3. Replies: 0 Last Post: 21-02-2013, 09:17
  4. Replies: 14 Last Post: 29-03-2009, 14:47
  5. Barack Obama isi face campanie pe Xbox 360 By Wargasm in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 15-10-2008, 19:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts