Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 192 of 214 FirstFirst ... 92 142 182 190 191 192 193 194 202 ... LastLast
Results 3,821 to 3,840 of 4274

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #3821 SP
    Junior Member Andjar's Avatar
    Eu acum 6 săptămâni am speculat aici (rubrica "achiziție in romania")că noua versiune va fi inferioară la capitolul racire,am zis un radiator in minus și speram măcar un ventilator in plus . Era singura explicație logică pentru cele 300g in minus.
    A sărit lumea cu gura că mi-e ciudă că am luat devreme de la bișnițari, că nu s-a mai pomenit să fie revizia inferioară...
    Nu cred totuși că pe noua versiune răcirea va fi o problemă, ideea e ca prima versiune a fost prima consolă sony cu răcire foarte bună .... după mulți ani.

    Eu cred că in schimb vom vedea un PS5 pro mai devreme decât plănuiau inițial. Dacă ramaneau toate cu radiatorul de pe v1...putea fi impins mai mult clockspeedul in unele situații ....va fi mai strânsă treaba pt developeri.
    Dar cererea e atat de mare că pe Sony nu îi mai interesează ca XboxSX ii va surclasa in viitoarele teste......cand se va îngroșa gluma vor scoate un PS5 pro, după cum am zis ,mai devreme decât plănuiau inițial.

  2. #3822 SP
    Junior Member VforV's Avatar
    Unul din leakerii cu credibilitate, Tom de la Moore's Law Is Dead, (dar si altii) spun ca asa este, generatia aceasta de console va avansa mai repede decat pana acum (cum a fost generatia PS4 sau mai veche). Atat pentru PS cat si Xbox, pt ca dupa cum se vede atat pe piata procesoarelor competitia e mai mare intre AMD si Intel, dar in special pe cea a placilor grafice, intre nvidia si AMD si mai nou Intel care intre pe aceasta piata in curand cu Arc. Deci este de inteles ca se vor face avansuri mai rapide si mai puternice in felul acesta.

    Pana si MS a pus numle la consola "Series" ceea ce inseamna ca va fi o serie. X este prima doar. *(desi numele de XboX Series X, in sine, e unul aiurea, dar acela e alt subiect)

    Deci cum spuneam mai sus, Tom zice ca sursele lui i-au spus ca varianta PS5 Slim vine in 2022 odata cu trecerea de la 7nm la 6nm (procesul de fabricare) pe care o face AMD pentru totate produsele lor, nu doar console. 6nm este copatibil ca design cu 7nm, deci este o tranzitie usoara, fata de 5nm care necesita design nou specific pentru acel proces.

    Apoi despre PS5 Pro, tot el a zis, ca vine in 2023. Tot atunci este asteptata si urmatoarea consola MS Xbox Series... ce numa va avea.
    In 2022 AMD scoate noile placi grafice RDNA3, deci PS5 Pro un an mai tarziu este logic, mai ales ca saltul de performanta la generatia urmatoare de placi grafice va fi mult mai mare decat cel ce l-am avut cu generatia actuala, fata de cea anterioara.

  3. #3823 SP
    Manager paul's Avatar
    PlayStation Showcase 2021, 9 septembrie, ora 23:00:
    The Showcase will weigh in at around 40 minutes and include updates from PlayStation Studios and some of the industry’s most imaginative developers, for games releasing this holiday and beyond.

    And stick around after the presentation to get more updates from some of the studio teams featured in the Showcase.

    One thing to note: PlayStation’s next generation of VR won’t make an appearance this time.

    But there will still be plenty of great PS5 games from developers large and small. We hope you can join us!
    You’re invited: PlayStation Showcase 2021 Broadcast next Thursday – PlayStation.Blog
    Livestream:
    Attached Images Attached Images 1920x1080_blog_lead_image_social_posts.jpg

  4. #3824 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by VforV View Post
    Pana si MS a pus numle la consola "Series" ceea ce inseamna ca va fi o serie. X este prima doar. *(desi numele de XboX Series X, in sine, e unul aiurea, dar acela e alt subiect)
    Pai ii deja o serie, este X si S așa ca exemplul asta este aiurea, adică numele nu demonstrează că vor mai venii cateva console la rând.

  5. #3825 SP
    Junior Member VforV's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Pai ii deja o serie, este X si S așa ca exemplul asta este aiurea, adică numele nu demonstrează că vor mai venii cateva console la rând.
    Nu eu am zis-o primul. Nici nu trebuie sa (ma) crezi, doar sa fi viu in urmatorii ani si sa vezi...

  6. #3826 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Deja este o serie, exista X si S si din nou zic ca numele de series nu indică ca vor mai fi console in generatia asta. Nu am zis ca nu va exista un Pro la PS5 sau încă o alta variantă de Xbox in generația asta doar că tu ziceai ca X e prima si daca e numită series precis va mai fi una, da este S.
    Griji si tu la viață ta sa vezi daca zvonurile sau prezicerile astea se adeveresec si variantele noi is pe vine! Nici nu sunt jocuri pt generația nouă si deja se vorbește de consolele îmbunătățite!

  7. #3827 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai seriile astea pot fi si ca la telefoane. Gen Samsung Galaxy S series, iar apoi a inceput numaratoarea - 1, 2, 10.

    Deci putem vedea Series X1, S1, samd. Sau poate merg pe Xa, Sb, samd.

    Revenind la thread si la conferinta lor, sper sa vedem si ceva updates despre PS5, poate ceva faceplates oficiale, poate ceva pro controller.

    Iar la jocuri noi, sper sa nu mai anunte cu 15 ani inainte un joc, ci sa prezinte ceva gamplay la ceva nou si apoi sa-l si lanseze in 3-5 luni.

    Iar mai in detaliu, mi-as dori ceva gameplay din noul God of War, care oricum trebuia sa iasa anul asta, deci ar trebui sa fie intr-o stare destul de avansata in productie.

  8. #3828 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post

    Revenind la thread si la conferinta lor, sper sa vedem si ceva updates despre PS5, poate ceva faceplates oficiale, poate ceva pro controller.

    Iar la jocuri noi, sper sa nu mai anunte cu 15 ani inainte un joc, ci sa prezinte ceva gamplay la ceva nou si apoi sa-l si lanseze in 3-5 luni.
    Cred ca vor avea un update pe parte de hardware mai pe la sfârșitul lunii când va veni și noul update major pentru consola.

    Cât despre treaba cu “15 ani”, cred ca confunzi puțin companiile… Sony din anul 2017 nu a mai anunțat jocurile cu mult timp înainte de lansare, ultima data când s-a întâmplat acest lucru a fost 2016. Chiar au și declarat ca nu mai anunța jocurile decât când mai au puțin timp pana la lansare. Și dacă ne luam după ultimii ani, jocurile care au fost anunțate, nu au avut termen de livrare mai târziu de un an jumătate (desigur mai pot fi și excepții, însă putine).


    //
    App, “lărgind” puțin discuția, cred ca dacă nu era situația cu Covidul, erau toate șansele ca GOW și HFW sa apăra la sfârșitul anului. Nu cred ca se hazardau ei anul trecut sa spună ca vor ieși anul acesta. Ma gândesc ca jocurile erau in stadiu destul de avansat, altfel nu ar fi declarat un an al lansării.

  9. #3829 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Cică ar fi ceva zvonuri/leak-uri că vom vedea God of War la Showcase!

    A reliable leaker with a proven track record reveals that God of War's sequel will appear at the upcoming PlayStation Showcase
    https://gamerant.com/god-of-war-ragn...tion-showcase/

  10. #3830 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    //
    App, “lărgind” puțin discuția, cred ca dacă nu era situația cu Covidul, erau toate șansele ca GOW și HFW sa apăra la sfârșitul anului. Nu cred ca se hazardau ei anul trecut sa spună ca vor ieși anul acesta. Ma gândesc ca jocurile erau in stadiu destul de avansat, altfel nu ar fi declarat un an al lansării.
    Eu sincer nu cred. Eu cred ca au vrut doar sa creasca hype-ul si sa-si cumpere cat mai multi console - toata chestia cu lipsa stoc samd, a fost cea mai buna reclama gratuita posibila.

    Si sunt multi care zic - nu-mi iau consola pana nu vine x sau y joc. Asa ca au zis de la inceput ca ies jocurile in 2021 si atunci, chiar si ce care voiau consola doar pt x sau y joc si stiau ca iese in 2021, s-a batut sa prinda consola in stocurile alea infime.
    Altfel ar fi asteptat mai mult.

    Am un prieten care a tras tare acm 2 luni, sa-si ia PS5 pt Horizon, ca-i era ca nu mai prinde stocuri pana iese ala si a fost super dezamagit ca s-a amanat. Iar consola sta mostly nefolosita, pentru ca nu-l interesa alt joc momentan si nici nu e super gamer care se joaca non stop.

  11. #3831 SP
    Manager paul's Avatar
    Shawn Layden interview:
    Quote Originally Posted by Bloomberg
    [...] The former chief executive officer of PlayStation Worldwide Studios noted that he’d shepherded some of the highest-rated games of the decade, such as Horizon Zero Dawn and God of War. “That seemed like a good time to step off on top and allow another generation to take the PlayStation 5 to market.”

    But there was speculation in the gaming press that Layden’s exit was actually the result of a power struggle between him and current boss Jim Ryan, who oversaw the launch of PlayStation 5 last year. Layden wouldn’t get into specifics there. “I think I took my time at the moment I saw best to take it,” Layden said. “And I couldn't be happier.”

    Layden’s next big job — his “third act,” as he calls it — is a position on the advisory board at Streamline Media Group, a game services company where he will advise the company on its global strategy for video games and enterprise. [...]

    Game development “seems to double in cost every platform,” Layden said, noting that his budgets for recent big PlayStation 4 titles each hit $100 million. “If we can’t stop the cost curve from going up, all we can do is try to de-risk it. That puts you in a place where you’re incentivized toward sequels.” He predicted that PS5 games will cost $200 million to make and that prices will continue to grow exponentially from there.

    The result of these higher budgets is an endless cavalcade of stale annual releases in ubiquitous series like Call of Duty and Madden. At the same time, every publisher is chasing the latest billion-dollar trends, from Candy Crush to Fortnite to Roblox. “What happens there is you end up with 3-4 silos of games or game types that continue to exist, and variety is squeezed out,” Layden said. His former company reflects that strategy as well, with a focus on blockbusters above all else.

    Yet at PlayStation, Layden was instrumental in the video game industry’s Sisyphean quest for increasingly larger worlds and more beautiful graphics, a role he now downplays. “I think I contributed a part into showing the world what amazing gameplay can look like,” he said when I asked about his own responsibility for the sustainability problem. After all, vast, expensive PS4 games such as Uncharted 4 and Ghost of Tsushima raise the bar for everyone else. Players have grown accustomed to games that are more massive and beautiful every year in part because of PlayStation’s slate of excellent exclusives. [...]
    Ex-PlayStation Chief Mulls Future of Gaming and His New Job - Bloomberg
    Quote Originally Posted by Jason Schreier
    One thing I didn't include in the newsletter -- I asked him what happened to the PS4 exclusive Deep Down (which was announced in 2013, then vanished). He had to think for a second, then responded: "I have no idea."

  12. #3832 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by PlayStation.Blog
    After a number of years closely collaborating on several games together, including The Playroom (PS4) and The Playroom VR (PS VR), I couldn’t be more delighted to welcome Firesprite to the PlayStation Studios family as our 14th studio!

    Quite a few members of Firesprite come from SIE’s Studio Liverpool and we’re thrilled to welcome them back.
    Welcoming Firesprite to the PlayStation Studios Family – PlayStation.Blog
    Attached Images Attached Images firesprite-welcome-image-pss-blue-02-210901.jpg

  13. #3833 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar

  14. #3834 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    In sfarsit un test.. tehnic. Surpriza, CPU temp.. destul de jos comparabil cu varianta de lansare (~10 grade chiar).
    La capitolul sunet insa, confirm si eu, este exact aceeasi loterie din pacate. Depinde ce cooler prinzi.

    LE: deci racirea pare mai buna pe varianta B si aparent temperatura (mai ridicata) la exhaust este consecinta acesteia. CPU ruland mai rece overall probabil avand un air flow mai bun. Au fost destule voci care speculau exact acest lucru in urma testului initial.. parerologic.
    $ony pare sa fi impuscat 2 iepuri cu acelasi foc. Mai putin cupru / cost redus si racire (aparent) mai buna. Sper sa vedem si alte teste de genul.. aici au fost doar 2 unitati.

  15. #3835 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cum a fost a ta @Encman? La fel de galagioasa?

    Cat despre teste, sa asteptam ceva si mai competent care e pe vine
    Attached Images Attached Images screenshot-2021-09-09-10.11.23.png

  16. #3836 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Nu am cu varianta cooler Delta din pacate.. in ciuda sperantelor. Are si un coil whine cred.. un bazait ciudat, chiar si in rest mode. Deci si aici loterie. Cred ca ii dau retur.. tu stii prin ce am trecut. Nici nu vreau sa mai comentez

    Altfel.. bun, daca se baga si DF, vedem ce se confirma.

  17. #3837 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Comparat cu Ps4 Pro, aveti consola Ps5 mai galagioasa? ( la mine PS5 e la nivel cu Ps4 normal, care era foarte “tacut”. Ps4 pro era ca aspiratorul, il auzeai si cu castile puse in jocurile solicitante, intra si pe microfon in party)

  18. #3838 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Probabil comparatiile se fac cu noua generatie de Xbox.

    Mi-e greu sa cred ca un PS5 este la nivelul “aspiratorului” PS4 Pro.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #3839 SP
    Junior Member VforV's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Altfel.. bun, daca se baga si DF, vedem ce se confirma.
    De fapt se baga Gamers Nexus, DF doar le da cosola, ceea ce e si mai bine. GN sunt cei mai buni la teste de acest gen, nimeni nu e la nivelul lor de profesionalism si obiectivitate.


    Cand DF fac teste ei perosnal, e loterie, nu sti daca e obictiv sau baga vreo unul din ei (in special Alex) niste shiluri si anti-uri de dragul $$$ (pro nvidia). DF e mai mult divertisment pt mine, si din cand and cand, cate un test obiectiv.

  20. #3840 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ah, sincer ma gandeam la Gamers Nexus, dar am scris DF
    Acest test al lor il astept, chiar mentionat pe thread, inca de cand a inceput.. parerologia.
    Dar ma bucur ca si unii mai mici, precum acest grec cu tupeu, se aventureaza la asa ceva. De "influenceri" nu ducem lipsa. De profesionisti da.

    In alta ordine de idei.. nu e ca si cum ar conta prea mult, cum s-a tot mentionat si de colegi, asta vom avea (varianta B) de-acum incolo.
    Pana la urmatoarea revizie (ce probabil va fi cu un nou CPU, pe 6nm, undeva in a 2-a jumatate a lui 2022 daca am inteles bine).
    Important este ca noi consumatorii sa fim informati cum trebuie si sa nu existe temeri cu privire la ce cumperi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 192 of 214 FirstFirst ... 92 142 182 190 191 192 193 194 202 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  3. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts