Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 180 of 381 FirstFirst ... 80 130 170 178 179 180 181 182 190 230 280 ... LastLast
Results 3,581 to 3,600 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #3581 SP
    Junior Member Cocorul's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Care-i faza cu jocurile trimise de zavvi, de ce sunt considerate scrisori deși arată ca niște colete de dimensiuni mici? P�nă acum poștașul �mi lăsa preaviz, �nsă ultimele două jocuri pe care le-am primit mi-au fost lăsate pe cutia de scrisori �n scara blocului, noroc că le-a găsit cineva și a avut bunăvoința să mi le aducă la ușă.

    Care ar fi soluția ca pe viitor să nu am surprize neplăcute, �nchirierea unei căsuțe poștale? Dacă a făcut cineva acest lucru, care este diferența �ntre o căsuță poștală nominală și una nenominală?
    Cutii po

    si la mine la bloc au inlocuit acum ~2 ani cutia postala cu una exact la fel (comunista) doar ca arata mai bine

  2. #3582 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Care-i faza cu jocurile trimise de zavvi, de ce sunt considerate scrisori deși arată ca niște colete de dimensiuni mici? P�nă acum poștașul �mi lăsa preaviz, �nsă ultimele două jocuri pe care le-am primit mi-au fost lăsate pe cutia de scrisori �n scara blocului, noroc că le-a găsit cineva și a avut bunăvoința să mi le aducă la ușă.

    Care ar fi soluția ca pe viitor să nu am surprize neplăcute, �nchirierea unei căsuțe poștale? Dacă a făcut cineva acest lucru, care este diferența �ntre o căsuță poștală nominală și una nenominală?
    Ce amintiri...

    http://www.consolegames.ro/forum/f60...tml#post439642

    Si-mi aduc aminte si cum multi "cunoscatori" ma faceau fraier si sustineau sus si tare ca postasul e OBLIGAT sa NU iti lase pachetul asa... Normal ca habar n-aveau despre ce vorbesc, dar asa-i romanul, el STIE sigur chiar cand habar nu are. In fine...

    Eu inca n-am gasit solutie la problema asta, dar un amic mi-as sugerat exact ceea ce vrei tu: inchirierea unei cutii postale la un oficiu postal care sa fie aproape de tine (sau de locul tau de munca). Mituirea postasului e o alta solutie, dar n-o recomand, s-ar putea ca postasul ala sa fie inlocuit si vine unul nou in locul lui, ala vechi "uita" sa te anunte (nu-i mai pasa din moment ce e concediat sau pleaca) si te trezesti iar cu pachete pe cutia postala din bloc. Asta in varianta buna, in varianta rea le "vede" cineva inaintea ta.

  3. #3583 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu stiu cat de mici aveti cutiile postale dar la mine incape la fix plicul cu joc ,desi abia mai merge scos dupa.Incearca sa vorbesti cu postasul,spune-i ca il cinstesti daca iti aduce pachetul la usa,eu desi ma cunosc cu postasul meu de ceva vreme ,ii mai dau cate o mica "spaga" cateodata ca sa vada ca nu il uit si mereu ori mi le pune in cutie ori mi le preda personal.

  4. #3584 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Nu stiu cat de mici aveti cutiile postale dar la mine incape la fix plicul cu joc ,desi abia mai merge scos dupa.Incearca sa vorbesti cu postasul,spune-i ca il cinstesti daca iti aduce pachetul la usa,eu desi ma cunosc cu postasul meu de ceva vreme ,ii mai dau cate o mica "spaga" cateodata ca sa vada ca nu il uit si mereu ori mi le pune in cutie ori mi le preda personal.
    La mine cutia e destul de incapatoare, dar problema e fanta de deasupra pe unde introduci pachetul, e foarte subtire, nu stiu cum e la tine, desi incerc sa-mi imaginez. Ideea unei cutii postale e ca oricine sa poata baga ceva inauntru, dar sa poti scoate afara doar tu (dupa ce ai deschis lacatul).

    Si alta e faza aici, hai sa zicem ca plicurile cu un joc simplu intra cumva (desi la mine nu intra 100%). Dar ce faci daca e un joc mai gros (collector's de exemplu)?

    Eu iti recomand sa fii foarte atent la faza cu spaga, sa nu ai suprize neplacute si sa plece postasul fara sa-ti zica nimic. Exact asa am patit eu, aveam un postas de treaba, nu-l cunosteam deloc, dar nu-mi lasa scrisorile care nu incapeau, lasa aviz. Dar a plecat si de atunci au inceput problemele, pe ala nou nu-l intereseaza deloc si le lasa pe cutie.

    Zic asta ca s-ar putea sa te trezesti intr-o zi ca nu primesti un joc si (dupa legea lui Murphy) sa fie un joc rar si scump. Iti suni postasul si afli ca nu mai lucreaza la posta. Si o sa-ti dai cu tesla-n "oo" de nervi

  5. #3585 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Nu mi se par ok astfel de practici și nici nu le voi �ncuraja. Nu vreau să dau spagă poștasului doar ca să-și facă treaba pentru care DEJA primește un salariu! Voi merge la dirigintele oficiului poștal și voi depune o pl�ngere. Dacă se va mai repeta povestea, voi depune o pl�ngere și �mpotriva dirigintelui. And so on.

  6. #3586 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    La mine cutia e destul de incapatoare, dar problema e fanta de deasupra pe unde introduci pachetul, e foarte subtire, nu stiu cum e la tine, desi incerc sa-mi imaginez. Ideea unei cutii postale e ca oricine sa poata baga ceva inauntru, dar sa poti scoate afara doar tu (dupa ce ai deschis lacatul).

    Si alta e faza aici, hai sa zicem ca plicurile cu un joc simplu intra cumva (desi la mine nu intra 100%). Dar ce faci daca e un joc mai gros (collector's de exemplu)?

    Eu iti recomand sa fii foarte atent la faza cu spaga, sa nu ai suprize neplacute si sa plece postasul fara sa-ti zica nimic. Exact asa am patit eu, aveam un postas de treaba, nu-l cunosteam deloc, dar nu-mi lasa scrisorile care nu incapeau, lasa aviz. Dar a plecat si de atunci au inceput problemele, pe ala nou nu-l intereseaza deloc si le lasa pe cutie.

    Zic asta ca s-ar putea sa te trezesti intr-o zi ca nu primesti un joc si (dupa legea lui Murphy) sa fie un joc rar si scump. Iti suni postasul si afli ca nu mai lucreaza la posta. Si o sa-ti dai cu tesla-n "oo" de nervi
    Postalul despre care vorbesc lucreaza dinainte sa ma nasc eu (din cate stiu eu),si cunoscandu-mi familia de mult nu ar face asa ceva,si prin spaga ma refer la sume simbolice(2,3,4,5 lei),nu va imaginati ca ii dau cate 10 lei ,ca nu ma dau nici pe mine banii afara din casa.Treaba e ca eu nu-mi tin cutia incuiata(cu lacat) si de aceea si incap jocurile ,cand vin pachete mai mari ,mi le aduce personal sau i le da fratelui/tatalui meu.

  7. #3587 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Nu mi se par ok astfel de practici și nici nu le voi �ncuraja. Nu vreau să dau spagă poștasului doar ca să-și facă treaba pentru care DEJA primește un salariu! Voi merge la dirigintele oficiului poștal și voi depune o pl�ngere. Dacă se va mai repeta povestea, voi depune o pl�ngere și �mpotriva dirigintelui. And so on.
    Neaparat sa revii cu rezultatul, sunt foarte curios, mie mi-au spus clar ca n-au nicio obligatie sa-mi lase aviz pt scrisorile simple, e vina expeditorului daca trimite pachet voluminos ca si scrisoare simpla. Si eu am fost nervos, dar mi-am dat seama ca asta e situatia, daca nu era asa ce sens mai aveau scrisorile recomandate? Acolo e obligatoriu sa-ti predea personal scrisoarea sau sa lase aviz, dar pt. scrisorile simple n-au aceasta obligatie, pot sa le lase la intrare (pe pres), pe cutia postala sau oriunde au ei chef.

    Un alt motiv e si ca scrisorile simple nu beneficiaza de spatiu de depozitare la posta, doar coletele si recomandatele au locul ala. Crede-ma ca stiu foarte bine cum e sa-ti vezi pachetul pe cutia postala (si chiar sa nu-l vezi, am pierdut unul), dar te superi pe cine nu trebuie, expeditorul e vinovat pt situatia asta, nu posta.

  8. #3588 SP
    Member shaqkers's Avatar
    ma poate ajuta cineva cu un cod de reducere pentru thehut.com?multumesc anticipat

  9. #3589 SP
    Junior Member Torinezu's Avatar
    ce parere aveti despre situl Sendit.com as vrea sa dau comanda de 2 jocuri?

  10. #3590 SP
    Member Wagram's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Nu mi se par ok astfel de practici și nici nu le voi �ncuraja. Nu vreau să dau spagă poștasului doar ca să-și facă treaba pentru care DEJA primește un salariu! Voi merge la dirigintele oficiului poștal și voi depune o pl�ngere. Dacă se va mai repeta povestea, voi depune o pl�ngere și �mpotriva dirigintelui. And so on.
    Ai putea �ncerca şi asta, dar nu ştiu cu ce şanse de reuşită. Un amic le-a făcut scandal şi i-a ameninţat că le face reclamaţie pentru un joc lăsat sub preş, iar al doilea joc pe care �l aştepta �n perioada aia nici nu a mai ajuns la el, s-a �ntors direct la zavvi. Le-a cerut o evidenţă, ceva, să ştie c�nd a ajuns jocul, ce poştaş trebuia să-l livreze, de ce nu a fost �nştiinţat etc. L-au purtat de la Ana la Caiafa c�teva zile, fără absolut niciun rezultat. Singura soluţie a fost să schimbe adresa de livrare şi, �n loc de cea de acasă, s-o pună pe cea de la serviciu.

    Dacă ai timp şi dispoziţie să umbli după curul lor şi să te umpli de nervi, �ncearcă cu reclamaţia. Poate tu ai şanse de izb�ndă. Eu n-am chef şi �n niciun caz timp de aşa ceva. C�nd �mi vine poştaşul la uşă, �i dau o atenţie şi sunt sigur că nu răm�n cu buza umflată data viitoare. Dacă e schimbat, o dau la pace cu următorul.

    O fi datoria lor, nu spun nu, dar mă g�ndesc şi la ce salarii au şi ce �nseamnă să baţi �n fiecare zi at�ta amar de drum, urcat scări, cobor�t scări, indiferent că e ploaie, ninsoare, ger sau vipie. Iar unii sunt chiar �n v�rstă...

    �n concluzie, poţi proceda cum crezi de cuviinţă. Dar ştii cum se spune: "�n Rom�nia mori cu dreptatea �n m�nă".

  11. #3591 SP
    Member party_man's Avatar
    Du-te la posta si cere-i sa te avizeze si sa le pastreze acolo. Eu primesc aviz - "scrisori voluminoase". Daca folosesti intensiv serviciile iti recomand sa-ti iei o casuta postala e cam 50 lei/an.

  12. #3592 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    10% reducere pe TheHut:
    Code:
    2036-XKTW-HCJ2

  13. #3593 SP
    buf
    Junior Member buf's Avatar
    !0% discount la zavvi
    2037-HQ66-WK2G

  14. #3594 SP
    Junior Member rosiani's Avatar
    Uncharted 3: Drake's Deception PS3 | Zavvi.com

    UNcharted 3 - 19.9 lire - 10% cu cod Enjoy

  15. #3595 SP
    Member Hazer's Avatar
    Are cineva cod de discount pentru ShopTo? Astept PM!

    Multumesc in avans!

  16. #3596 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Nu o sa gasesti asa ceva pt SHopto,Hazer.

  17. #3597 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    A primit cineva Mass Effect 3: N7 Collector's Edition comandat de la zavvi? Mie mi-au făcut dispatch pe data de 6, dar nici o veste p�nă acum de la poștă, vroiam să știu dacă sunt singurul �n situația asta.

    Singura bănuială pe care o am e că au trimis din Guernesey și știu că durează mai mult livrarea din locația respectivă.

  18. #3598 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    A primit cineva Mass Effect 3: N7 Collector's Edition comandat de la zavvi? Mie mi-au făcut dispatch pe data de 6, dar nici o veste p�nă acum de la poștă, vroiam să știu dacă sunt singurul �n situația asta.

    Singura bănuială pe care o am e că au trimis din Guernesey și știu că durează mai mult livrarea din locația respectivă.
    Nu ... eu am asteptat o luna la precedenta comanda voluminoasa de pe zavvi (Metal Gear HD Collection Limited Edition).

  19. #3599 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Mie mi-a ajuns de la shopto! A fost 70 cu tot cu transport (65 N7ele - PS3 si 5 shippingul) - dispatch pe 6 si a ajuns pe 12, luni.

  20. #3600 SP
    Junior Member Meteor's Avatar
    Salut.
    Am si eu o intrebare: codurile pentru reduceri de pe zavvi sau thehut sunt valabile indiferent de ce produs vrei sa comanzi de pe site-urile lor? sau sunt pe categorii in sensul ca unele se aplica doar la jocuri, altele doar la haine, filme si tot asa...
    Si inca o informatie as mai dori: se plateste ceva la oficiul postal cand vine pachetul de la aceste magazine din UK?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts