Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 331 of 381 FirstFirst ... 231 281 321 329 330 331 332 333 341 ... LastLast
Results 6,601 to 6,620 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #6601 SP
    Member tzuik's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Am dat o comanda pe gamerland si nu am primit nici o confirmare. Nu am mai luat de la ei de vreun an, stiti care mai e procedura. De asemenea nici plata online nu am putut face - nu exista aceasta optiune. Comanda plasate folosing Google Chrome.

    Cum se face confirmarea comenzii la ei? Telefonic sau pe email?

    Merci anticipat de raspuns.
    Am făcut eu o comandă la ei zilele trecute. Cu plata la livrare, iar pentru confirmare poți da un mail la [email protected], mie mi-au răspuns destul de rapid.

  2. #6602 SP
    Member Gentilu's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Am dat o comanda pe gamerland si nu am primit nici o confirmare. Nu am mai luat de la ei de vreun an, stiti care mai e procedura. De asemenea nici plata online nu am putut face - nu exista aceasta optiune. Comanda plasate folosing Google Chrome.

    Cum se face confirmarea comenzii la ei? Telefonic sau pe email?

    Merci anticipat de raspuns.
    Au fost probleme cu livrariile. Aproape toate coletele din 22 s-au intors din nou la ei la firma.

  3. #6603 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by Gentilu View Post
    Au fost probleme cu livrariile. Aproape toate coletele din 22 s-au intors din nou la ei la firma.
    @LucKos
    Asa este, pot sa confirm. De asemenea, eu cand am comandat (prin 14.12.2014) nu am primit nici o confirmare, am primit raspuns doar dupa ce am solicitat eu statusul. Lasand la o parte problemele avute de ei de sarbatori (cu produsele la 0 lei), ce iti pot spune ca in luna septembrie cand mai comandasem odata de la ei, am primit imediat dupa plasarea comenzii o confirmare pe email, si mi-a venit produsul in 3-4zile lucratoare (era facturat din Polonia, si expediat din Ungaria). In decembrie insa si eu am ramas neplacut surprins ca nu primesc nici o confirmare si trebuie eu sa le solicit sa-mi confirme ca au primit comanda.

    Eu cred ca o sa se livreze (si la mine pana la urma au dorit sa-mi livreze produsul), dar trimite un email in care sa le soliciti confirmarea comenzii, pentru a fi sigur.

  4. #6604 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Ce ma amuza cei de la altex. Vad ca au bagat la precomanda toate cele 3 editii pentru Type-0, acum au si Nightmare Edition... au new Nintendo 3DS Monster Hunter 4 Special Edition!. Cine ii vede chiar zice ca sunt oameni de treaba. Dar nu inteleg de ce mai incearca, si-asa nu o sa onoreze comenzile alea. Ultima mea precomanda la ei a fost pentru Kingdom Hearts 2 Limited si a fost facuta la misto, sa-i dovedesc unui prieten cat de praf sunt. Desigur ca nu au dezamagit si mi-au trimis un mail in care ma anuntau ca produsul e pe stoc, dar nu l-au trimis niciodata .

    @DeathOfArt: Da, cred ca asta voiau sa-mi sugereze cand m-au anuntat ca il au in stoc. Dar tocmai pentru asta facusem PREcomanda, ca sa nu mai fiu nevoit sa fac comanda, cand se lansa jocul. De-asta spun ca sunt amuzanti ca le au de acum. Macar le pun pe site cand se lanseaza si putem sa le luam atunci. Dar nu, ei sunt ambitiosi...precomanda ca la America, tati .

  5. #6605 SP
    Senior Member DeathOfArt's Avatar
    trebuia sa suni si sa-l ceri

  6. #6606 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Va recomand un site foarte destept pt. tracking de colete: ALL-IN-ONE PACKAGE TRACKING. Stie sa caute automat pe TNT, DHL, UPS, Royal Mail, DPD, etc... E bestial, mai ales atunci cand aveti mai multe pachete de venit (care au tracking number, desigur). Enjoy!

  7. #6607 SP
    Member party_man's Avatar
    putin offtopic: OLX a cumparat tocmai si incepand de pe 18.02 cei care mai livrau gratuit(ramburs zero) marfa prin tocmai, nu mai au aceasta optiune. Livrarile se vor face doar contra cost.

  8. #6608 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Cum cauta toti monopolul ...

  9. #6609 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Cum cauta toti monopolul ...
    Din pacate ...

    Urasc monopolul si tendintele monopoliste , numic nu-i mai productiv decat concurenta .

  10. #6610 SP
    Member Kratos's Avatar
    Aveti grija cu cei de la gamerland. Mi se par "fishy" as hell. Le-am trimis un email in care i-am intrebat daca imi pot trimite factura pe firma. Acesta este raspunsul lor:
    Buna ziua,
    Din pacate momentan numai pe persoana fizica putem emite facturi.
    Eu n-am mai auzit pana acum sa nu poti face facturi decat pentru persoane fizice. Prin urmare, aveti grija!

  11. #6611 SP
    Junior Member raparta's Avatar
    nu cred ca e "fishy", doar ca nu vor sa se complice cu TVA-ul. daca iti factureaza pe firma trebuie sa scoata TVA-ul, fiindca vanzarea se face intre doua firme din EU.

  12. #6612 SP
    Member Kratos's Avatar
    My friend, pe mine nu ma intereseaza cu ce vor ei sa se complice sau nu. Eu pana acum nici nu stiam ca nu e firma romaneasca - se pare ca e o noua moda sa-ti faci site cu .ro in coada, sa pui totul in limba romana si gata sa creada omul ca tu chiar cumperi de la o firma din Romania. Acum ca am aflat ca sunt unguri e cu atat mai fishy. Daca nu vor sa se conformeze cu legile UE, inseamna ca vand la negru si nu vor sa fie luati in vizor. In fine, eu mi-am facut datoria si v-am avertizat. Mai departe faceti cum doriti.

    P.S. Presupun ca nici nu se poate apela la OPC in cazul unei probleme, pentru ca ei sunt firma ungureasca, nu?

  13. #6613 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Atata timp cat au preturi super ok si livreaza "marfa" in conditii ok nici n-am nevoie de factura eu. Am luat de curand de la ei Infamous Second Son CE si Painkiller CE - totul ok. After all, daca nu-ti dau factura pe firma, esti liber sa cumperi de unde vrei tu.

    Mascatii nu vin la usa mea daca nu mi-au dat ei factura (cu toate ca in colet era factura pe pers fizica) ci lor le inchide taraba.

    Hai sa nu o luam razna cu OPCul, ca poate fac si astia figura ca zavvi, sa bage shipping doar cu tracking si sa vedem dc ne mai convine dupa aceea.

    Mentionez ca nu lucrez la ei si nu am nici o tangenta. Vb doar din perspectiva de client (multumit) de-al lor.

  14. #6614 SP
    Member Kratos's Avatar
    LucKoS poate la jocuri o fi OK, dar pe mine ma interesa o consola. Acum ca am aflat ca nu sunt din Romania si nici nu-mi trimit factura pe firma - eu tot ce cumpar sunt obligat sa iau pe firma, i'm not interested! Si da sunt liber sa cumpar de unde vreau. Dar nu de la ei!

  15. #6615 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca va ajuta cu ceva... confirm si eu neseriozitatea celor de la Gamerland.ro. Si nu ma refer la vanzari aici. Am incercat sa colaborez cu ei si dupa zeci de mii de nebunii, stabilisem toate cele... si au disparut! Sporadic mai raspundea cineva care spunea ca ba au fost hackeriti, ba nu le merge site-ul, ba se muta... Dupa cateva luni, am renuntat, le-am pus stampila de Neseriozitate si aia a fost. Nici pana in ziua de azi n-au mai revenit.

    Kratos: nu, nu poti apela la OPC pentru produse vandute din afara tarii.

  16. #6616 SP
    Member Leni's Avatar
    Mda...poate nu toti cunosc povestea de anul trecut cu gamerland.ro, asa ca o voi detalia un pic aici. Eu am mai comandat de la ei, in luna septembrie 2014, si totul a fost OK, am fost super multumit de ei. In decembrie au avut insa povestea aceea cu preturile de 0Lei si au avut mii de reclamatii, sesizari chiar si amenintari (daca tineti minte, si-au sters si pagina de facebook, dupa cum spunea cineva aici pe forum, din cauza amenintarilor) probleme...pana la urma nu si-au onorat comenzile sau si le-au onorat cu intarzieri de 30 zile sau mai mult (cele care nu le-au anulat cumparatorii). Nu mi-au dat neaparat impresia de neseriosi, ci mai degraba neprofesionisti si incapabili sa gestioneze situatii iesite din comun.

    Inca o chestie, care s-ar putea sa fie motivul pentru care nu fac facturi pe firma...ei sunt din ungaria (apare pe site informatia aceasta), dar factura in septembrie era emisa de o firma poloneza sau ceha (nu mai retin exact)...deci cred ca ei sunt doar intermediari sau sucursala a unei firme poloneze/cehe. Cat despre OPC, asa este, degeaba faci reclamatie la OPC-ul din Romania, doar daca reclami la cel din Ungaria, firma avand sediul acolo. Oricum Kratos, daca cumperi pe firma nu te poate ajuta OPC-ul nici in cazul unei firme romanesti, fiindca preia doar reclamatii de la cumparatori persoane fizice.

    Eu o sa mai comand de la ei, fiindca au preturi bune, si pana acum au o bila alba si o bila neagra...le voi mai acorda o sansa

  17. #6617 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, eu am tot incercat sa-i sun la numarul de pe site (Telefon: +3630/897-35-26), si imi spune "numarul format nu este valabil". And that's all folks!

    Cand in sfarsit am reusit si a raspuns o voce intr-o limba ciudata (probabil ungureste), traducerea ar suna cam asa "the dialed number has been suspended". Mda.

  18. #6618 SP
    Member tzuik's Avatar
    Eu am comandat de la Gamerland acu' 2 luni Mario Kart 8 la care mi-au dat bagat cadou și un poster, iar săptămâna trecută am luat noul 3DS Majora's Mask Limited Edition (care de altfel nu se găsea pe nicăieri pe la noi). Ambele comenzi foarte rapide (2-3 zile), fără probleme. De sunat, într-adevăr, nu am încercat să-i sun, dar pe mail au răspuns foarte repede și profi.

    Așa că din punctul meu de vedere sunt foarte ok, mai ales că au prețuri bune la unele jocuri, plus unele ediții speciale pe care nu le găsești așa ușor pe la noi.

  19. #6619 SP
    Junior Member eyesburner's Avatar
    +36 e prefixul din ungaria

  20. #6620 SP
    Member dani20's Avatar
    Eu am comandat mai multe chestii de la ei, încă de pe vremea când erau gamestore.hu Ultima comandă a fost în ianuarie, când am luat câțiva skylanderi. Toate produsele au fost ok, au ajuns la timp (în 2 zile) și în condiții optime. Au fost într-adevăr ceva probleme în lunile decembrie-ianuarie, dar se pare că s-au rezolvat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 331 of 381 FirstFirst ... 231 281 321 329 330 331 332 333 341 ... LastLast

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts