Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 231 of 381 FirstFirst ... 131 181 221 229 230 231 232 233 241 281 331 ... LastLast
Results 4,601 to 4,620 of 7601

Thread: Ghidul cumparatorului consolist

  1. #4601 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pe mine ma enerveaza Zavvi de mor.

    In Romania primeam pachetele in 3-4 zile, maxim o saptamana. Pe cat blamam Posta Romana, mereu veneau pachetele foarte repede.
    In Franta imi veneau pachetele cam tot asa, dar parca dura 5-6 zile, sau o saptamana si putin. Deci mai slab decat in Romania.
    Iar de cand stau in Olanda e teroare. Fiecare pachet imi vine in 20 de zile. E foarte enervant. Prind pret bun la ei si pana imi ajunge pachetul deja toate magazinele de jocuri au preturile la care am cumparat eu. Eficienta mi se pare zero. Am stat 20 de zile pentru Batman Arkham City, 21 de zile pentru LA NOIRE si 23 de zile pentru Rage.
    Muta-te in ROmania, atunci o sa iti vina din nou repede.

  2. #4602 SP
    Junior Member Valerio's Avatar
    Salut mi-am reinoit cardul Visa electron de la Banca Transilvania si cand incerc sa adaug cardul nou primesc: The Authorisation has been rejected by the Vendor due to insufficient authentication. Please try a different card. 3d secure l-am activat, a mai intampinat cineva asa probleme cu shopto.net?

  3. #4603 SP
    Junior Member nana's Avatar
    Salut colegi forumisti,
    Eu am comandat de pe zavvi niste jocuri si am platit prin paypal ! Problema e ca la status order am primit "Payment Problem" iar in contul de paypal imi apare in dreptul requestului de plata catre zavvi "Pending" ! Va asigur ca finante sunt in contul de paypal am depusi vre-o 200$!
    Este vre-o problema cu platile prin paypal catre acest site ?!

  4. #4604 SP
    Member Inuhanyou's Avatar

  5. #4605 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by nana View Post
    Salut colegi forumisti,
    Eu am comandat de pe zavvi niste jocuri si am platit prin paypal ! Problema e ca la status order am primit "Payment Problem" iar in contul de paypal imi apare in dreptul requestului de plata catre zavvi "Pending" ! Va asigur ca finante sunt in contul de paypal am depusi vre-o 200$!
    Este vre-o problema cu platile prin paypal catre acest site ?!
    Tocmai ce am facut o comanda si am achitat cu Paypal. nu mi-a dat niciun mesaj de eroare deocamdata. status pe zavvi este Processing (Awaiting Stock Pick) ia rpe Paypal am Pending. Astept sa initieze dispatch-ul si atunci am sa vad daca sunt probleme cu zavvi vs paypal sau nu.
    Sper sa nu fie...(Bani am sigur, verificati inaintea platii)

  6. #4606 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by Valerio View Post
    Salut mi-am reinoit cardul Visa electron de la Banca Transilvania si cand incerc sa adaug cardul nou primesc: The Authorisation has been rejected by the Vendor due to insufficient authentication. Please try a different card. 3d secure l-am activat, a mai intampinat cineva asa probleme cu shopto.net?
    vezi ca ai o limitare data de banca, suna la ei si se rezolva.

    ---------- Post added 04-12-2012 at 11:13 PM ----------

    Quote Originally Posted by nana View Post
    Salut colegi forumisti,
    Eu am comandat de pe zavvi niste jocuri si am platit prin paypal ! Problema e ca la status order am primit "Payment Problem" iar in contul de paypal imi apare in dreptul requestului de plata catre zavvi "Pending" ! Va asigur ca finante sunt in contul de paypal am depusi vre-o 200$!
    Este vre-o problema cu platile prin paypal catre acest site ?!
    problema e ca nu ai GBP(lire sterline) in cont. Schimbul nu se face automat daca nu ai valuta respectiva.

  7. #4607 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Quote Originally Posted by party_man View Post
    problema e ca nu ai GBP(lire sterline) in cont. Schimbul nu se face automat daca nu ai valuta respectiva.
    Cred ca te inseli aici, eu nu am avut niciodata valuta pe cont, nici GBP nici USD sau EUR. Am avut doar LEI. Paypal face conversia automat!
    Am atasat un screen cu ultima comanda catre zavvi, si pe aceasta cale ii confirm si lui nana ca nu sunt probleme cu paypal si zavvi (cel putin din pct meu dvdr, banca mea este BRD si este un card de debit)
    Attached Images Attached Images paypal.jpg

  8. #4608 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Cred ca te inseli aici, eu nu am avut niciodata valuta pe cont, nici GBP nici USD sau EUR. Am avut doar LEI. Paypal face conversia automat!
    Am atasat un screen cu ultima comanda catre zavvi, si pe aceasta cale ii confirm si lui nana ca nu sunt probleme cu paypal si zavvi (cel putin din pct meu dvdr, banca mea este BRD si este un card de debit)
    Da, e adevarat numai ca tu faci o mica confuzie...plata ta a fost facuta de pe card, el are in cont(contul de paypal) 200 USD. Banii din contul paypal sunt una iar ceea ce-ti debiteaza tie din contul tau bancar cei de la paypal sunt altceva.

  9. #4609 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Daca intradevar pe contul de Paypal are acei bani (m-am gandit ca e o confuzie in exprimare) atunci asa este.

  10. #4610 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Daca intradevar pe contul de Paypal are acei bani (m-am gandit ca e o confuzie in exprimare) atunci asa este.
    Iti dau un sfat plateste direct cu cardul pe zavvi sau in alte parti, rata de schimb paypal lei/valuta e ff dezavantajoasa. Daca ai disponibil GBP in contul paypal atunci nu ai nimic de pierdut. Valabil pentru toate platile nu folositi paypal decat pe ebay unde exista anumite riscuri, la magazinele mari plata de pe card prin paypal nu e avantajoasa.

  11. #4611 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Asa este, pierzi ceva banuti prin conversie. mie spre exemplu mi-a facut conversia LEU/GBP la 5.81 , iar la BNR cursul este 5.58
    la 20 de lire pierzi cam 1 lira, insa pe de alta parte compensezi cu transportul gratuit si cu siguranta pe care o ai cu paypal, poti cere refund mai usor...deh, serviciile se platesc
    Cu zavvi sau Hut nu este asa riscant (unii au avut probleme) insa cu alti traderi eu merg numai cu paypal.

  12. #4612 SP
    Member party_man's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Asa este, pierzi ceva banuti prin conversie. mie spre exemplu mi-a facut conversia LEU/GBP la 5.81 , iar la BNR cursul este 5.58
    la 20 de lire pierzi cam 1 lira, insa pe de alta parte compensezi cu transportul gratuit si cu siguranta pe care o ai cu paypal, poti cere refund mai usor...deh, serviciile se platesc
    Cu zavvi sau Hut nu este asa riscant (unii au avut probleme) insa cu alti traderi eu merg numai cu paypal.
    ce are transportul gratuit cu plata paypal?

  13. #4613 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    cam ce are si baba cu mitraliera daca ii dai unei babe o mitraliera isi face treaba!

    Ideea era legata de ce am si spus pe final, serviciile costa! Faci prin Paypal, esti mai acoperit! Ce are cu transportul gratuit? ei bine profiti de faptul ca nu platesti nimic la transport si iti asiguri tranzactia mai bine! Daca plateai 2 lire transportul ca la shopto.net probabil ca te gandesti sa nu folosesti paypal pt ca ai mai pierde 1 lira pe drum.

    Poate nu s-a inteles bine, insa asta este principiul meu, prefer sa platesc o mica suma in plus pt o asigurare in plus.

  14. #4614 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    cum de reusiti sa pierdeti pe cursul de schimb la paypal?

    folositi un card de debit visa si alegi din optiunile paypal sa nu faca schimbul la cursul paypal ci la cursul visa europe!
    cu mici exceptii foarte rare, cursul este identic cu cel afisat de BNR.

    de ex:

    cursul visa: 1 GBP = 5.597305 RON
    cursul BNR: 1 GBP = 5.5926 RON

  15. #4615 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Eu am mastercard...pot sa fac treaba asta?

  16. #4616 SP
    Member s0whaT's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    cum de reusiti sa pierdeti pe cursul de schimb la paypal?

    folositi un card de debit visa si alegi din optiunile paypal sa nu faca schimbul la cursul paypal ci la cursul visa europe!
    cu mici exceptii foarte rare, cursul este identic cu cel afisat de BNR.

    de ex:

    cursul visa: 1 GBP = 5.597305 RON
    cursul BNR: 1 GBP = 5.5926 RON
    Cum fac chestia asta in contul de paypal ?

  17. #4617 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Re: Ghidul cumparatorului consolist

    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    cum de reusiti sa pierdeti pe cursul de schimb la paypal?

    folositi un card de debit visa si alegi din optiunile paypal sa nu faca schimbul la cursul paypal ci la cursul visa europe!
    cu mici exceptii foarte rare, cursul este identic cu cel afisat de BNR.

    de ex:

    cursul visa: 1 GBP = 5.597305 RON
    cursul BNR: 1 GBP = 5.5926 RON
    Chiar as fi si eu interesat de manevra asta. Cursul Visa e mai mic decat cel de la ING . So, dc poti dezvolta mai mult subiectul ar fi perfect.

  18. #4618 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    ti-am raspuns si pe pm.

    in momentul in care dai acceptul de plata de pe site-ul paypal ai acolo o optiune de setare a cursului folosit.
    alegi sub payments optiunea "other conversion options"

    in ecranul care va aparea alegi "bill me in the curency listed on the seller's invoice"
    astfel conversia se face la cursul visa pentru cardul meu.

    daca ai mastercard probabil ti-l face la cursul mastercard.
    ca sa fiti siguri interesati-va cu un telefon la banca emitenta a cardului vostru.

    *nu garantez ca asa e pentru toate cardurile (poate va treziti ca face conversia la cursul bancii, care e mai mare).
    eu pentru paypal folosesc un Visa de la Banca Romaneasca si e testata treaba.
    Attached Images Attached Images untitled1.jpg untitled2.jpg

  19. #4619 SP
    Member s0whaT's Avatar
    Dupa ce comanda de la Altex WOW collector s a fost "auto confirmata" ma trezesc azi cu un telefon : Ne pare rau , dar se pare ca bucata de WOW a fost pierduta sau a fost furata sau etc...
    Si inca mai astept sa ma sune in legatura cu dead space 2 collector s ...

  20. #4620 SP
    Member SilentHill's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    cum de reusiti sa pierdeti pe cursul de schimb la paypal?

    folositi un card de debit visa si alegi din optiunile paypal sa nu faca schimbul la cursul paypal ci la cursul visa europe!
    cu mici exceptii foarte rare, cursul este identic cu cel afisat de BNR.

    de ex:

    cursul visa: 1 GBP = 5.597305 RON
    cursul BNR: 1 GBP = 5.5926 RON
    Mersi. Voi cam cat pierdeti la lira cand platiti paypal ?
    De exemplu la mine am observat ca daca lira la cumparare ( aceea mai scumpa) este de exemplu 5,7 in total lira propriuzisa de cumparare ajunge pe la 5,9, cam minim 0,2 lei pe lira se pierde cu comisionul ( habar nu am care, banuiesc ca cel de cursul de schhimb).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consolist publicat, proza scurta SF By AlanPoe in forum Carti si Comics
    Replies: 11 Last Post: 25-06-2015, 15:06
  2. Ce mai bea un consolist? By MonkY in forum Polls
    Replies: 51 Last Post: 04-09-2014, 16:29
  3. Replies: 46 Last Post: 03-07-2014, 12:00
  4. Visul unui consolist dupa 3 ani... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 52 Last Post: 19-09-2011, 03:25
  5. Locuri de vizitat pentru un consolist in Londra By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 6 Last Post: 20-03-2010, 12:31

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts