Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 197 of 214 FirstFirst ... 97 147 187 195 196 197 198 199 207 ... LastLast
Results 3,921 to 3,940 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #3921 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Luand in considerare subpunctele 1.1 si 1.2, spuneti-mi si mie pentru ce este nevoie de un PS5 Pro?
    Doar ca sa ruleze 4K nativ@60fps vs 4K upscaled@60 fps si cu niste iarba in plus?
    Pe scurt - DA.

    Basically, ca sa mearga asa cum ar fi trebuit acum. Ca sa avem jocuri 4k 60fps, dar pentru asta trebuie 2x puterea actuala, ceea ce nu se va intampla prea curand.
    Asa ca macar un 1440p sau 1600p cu 60fps, dar cu setarile grafice echivalente sau mai mari decat avem acum in Quality mode in jocuri.

    Nu de alta, dar ei asa au marketat consolele astea - ca 4K gaming consoles. Si momentan, duce 4K in rezolutie dinamica, poate cu checkerbord si 60fps, fara RT, setari medii/high.

    Inteleg, nu toata lumea observa diferenta dintre rezolutie nativa, upscaling, checkerboarding, rezolutie dinamica sau chiar setting scaling (parca asa-i zice atunci cand scade rezolutia anumitor lucruri de pe ecran, in functie de importanta lor). Majoritatea probabil observa ca e putin in ceata, ca e putin mai gri, mai neclar si aia e - oricum jocurile sunt facute sa fie jucate, deci sa nu stai sa te uiti ci sa fi mereu in miscare.
    Dar sunt oameni pe care-i deranjeaza LOD-ul asta la 2-3m de jucator si toate cele enumerate mai sus.

    Desigur, sunt si exceptii gen Returnal care este o capodopera absoluta, cu 2 tehnici de upscalling si efectiv nu-i pasa nimenui, pentru ca este absolut gorgeous si se joaca fenoemanl de bine.

    Dar sunt si multe jocuri pe care suntem nevoiti sa le jucam in continuare in 30fps, pentru ca modurile 60fps afecteaza prea mult partea vizuala si e pacat.

  2. #3922 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Da-mi nene o consola care sa duca fara sa sacrific nimic!
    Mari pretentii mai ai de la o consola de 500 de euro .

  3. #3923 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu cred ca e de pretentii. Daca ei marketau ca si console 1080p cu RT si detalii ultra in orice joc, vindeau la fel de bine.

    Dar asa, asteptarile sunt altele.

    Si nu e ca si cum ei au cerut 2000$ pe consola si noi am negociat la 500$ si atunci ei au taiat din hardware.

  4. #3924 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Pai ruleaza fara probleme PS5-ul jocuri 4K upscaled la 60 FPS? Ruleaza daca scoti ray tracing si detalii grafice si iti pui jocurile in performance mode dar dupa ce imi mai iau atunci next gen? Sa imi scad performantele vizuale ca sa am FPS?
    Da-mi nene o consola care sa duca fara sa sacrific nimic! Asta e doar parerea mea si am zis, poate imi voi lua un PS5 la anul dar poate pot astepta pana la un eventual PS5 PRO.
    Daca totusi voi ajunge sa am un PS5 non Pro e clar ca nu am sa sacrific performantele grafice pentru FPS in plus, asa putem zice ca ne intorcem si la grafica de PS3 sa avem 4K in 120 FPS.
    Am timp, generatia asta pana acum pe mine nu ma atras spre achizitie, mai trag pe jocuri pe care nu am apuc sa le joc pana acum si sunt cateva!
    Eu nu spun ca nu ai si tu partea ta de dreptate, si pe mine ma deranjeaza ca trebuie sa aleg mereu intre Quality si Performance, doar ca trecerea mi s-ar parea prea mica pentru a face sens.

    Vom vedea ce ne rezerva viitorul, eu in continuare cred si sper ca din 2022/2023 vom vedea tot mai multe titluri optimizare cum trebuie pentru XSX/PS5.
    Cred totusi ca ambele companii ar face mai bine sa investeasca in jocuri de calitate decat in tech in urmatorii 3-4 ani.

  5. #3925 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    si pe mine ma deranjeaza ca trebuie sa aleg mereu intre Quality si Performance, doar ca trecerea mi s-ar parea prea mica pentru a face sens.
    Mie asa mi s-a parut si acum dpdv hardware. Desigur, SSD-ul face toata diferenta si daca erau programate corect jocurile de pe last gen, se simtea si acolo super diferenta cu SSD. Dar in rest, sunt doar mediocre, in comparatie cu ce am avut.

  6. #3926 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Vin si eu cu o intrebare, poate am noroc...

    Il cunoaste cineva personal pe acest user? (https://psnprofiles.com/indianazack)

    Intreb de el pentru ca a fost ani de zile nr.1 ca si PSN level pe PSN profiles si acum a disparut subit din Leaderboards.
    Nu are rost sa zic ca fara el Romania este iar la coada vacii in Leaderboards ca na... profile romanesti din c*...

    Va rog daca il cunoaste cineva sau stie ceva de el, ping here.
    Multumesc si scuze de offtopic!

  7. #3927 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Poate si-a dat seama omul de timpul pe care l-a irosit facand grind, a avut un moment de luciditate si a zis ca da delete la tot ca sa nu se mai intoarca la vechiul obicei. Sincer, oricare ar fi motivul, eu cred ca e un lucru bun pentru el. Si eu am dezvoltat o mica pasiune pentru trofee, dar am inceput sa ma autolimitez (nu mai vreau sa platinez jocuri cu grind stupid). Chiar nu merita 200 ore sa faci 100% completion la un joc gen AC Valhalla. Plus ca uneori pentru a fi eficient si sa nu trebuiasca sa reiau jocul de N-spe ori, trebuie stat cu ghiduri in fata, ceea ce rapeste din experienta jocului... Cred ca trofeele te pot ajuta sa ai parte de o experienta mai bogata uneori, dar de cele mai multe ori sunt o risipa de timp.

    Bine, pentru cine are prea mult timp liber si n-are ce face cu el, spor la trofee, nu zic nu. Dar nu cred ca muli se afla in aceasta situatie.

  8. #3928 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Eu inca mai am timp sa fac 100% dar unele jocuri au trofee stupide rau. Rar mi s-a intamplat sa dau de un trofeu care sa imi schimbe modul in care joc si sa ma si bucur de acea schimbare. Dar cum zice si colegul mai sus, e o pierdere de vreme overall mai ales ca nu ai vreun reward anume....pe ps4 mai dadeau themes si ceva avatare dar s-au oprit din a face asta. Mai gasesc total random pe vechea adresa de email , congrats ai alte bull****-uri de la ps ca am platina nush care dar atat.....singura tema pe care nu am primit-o pana acum la platina, e cea de la bloodborne si nici in ziua de azi nu stiu de ce nu am primit-o.

  9. #3929 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Aveti dreptate, am renuntat si eu la achievement hunting, oarecum, dar nu ne obliga nimeni sa ne inscriem pe PSN profiles.

    Daca vrei sa joci strict pentru fun si casual este super ok, dar mie imi e teama ca in cazul lui este vorba de mult mai mult decat atat.
    Nu stai 7 ani de zile hardcore si top of the leaderboards pe Romania si deodata decizi sa-ti bagi... sunt convins ca avem multi playeri in Romania cu level 1000+ dar ce te faci ca noi contribuim la Leaderboards pentru UK sau US...

    Cum ar putea fi altfel.. ce exemplu sa aiba oamenii.. din moment ce insusi canalul oficial Playstation Romania posteaza filme cu content si GUI in limba engleza.
    Deci tu pagina oficiala, ai onoarea si sansa sa ai limba romana in sistem si tu postezi content cu GUI in limba engleza...

    Daca mai vad Bulgaria, Costa Rica si Guatemala inaintea noastra in Leaderboards, in maxim 2 ani mor!
    Daca mi-as permite as angaja un gamer doar ca sa creasca un profil romanesc acolo, este rusinea rusinilor, rusinea celor mai mari rusini este...

  10. #3930 SP
    Member iionut's Avatar
    Pai mana sus cine are consola in limba romana... eu de exemplu asa o am. Am ramas placut surprins la Sackboy cand vorbea in romana nu doar scrisul

    ^ Legat de AC Valhalla, in 80 de ore faci 100% eu am facut in 130 de ore, dar asta pt ca am facut si cele doua DLC-uri tot in 100%

  11. #3931 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Pe contul respectiv pot fi mai multe persoane....poate farmeaza mai multi nu doar o persoana...anyway nu cred ca are vreo relevanta pentru respectivul daca il ridica in slavi romanii sau nu. E foarte posibil sa isi fi schimbat privacy options si sa nu il mai poti vedea pe psnprofiles

  12. #3932 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Ca si user acasa, sincer, le putem tine si in limba ebraica, dar sa faci tu canal oficial Playstation Romania review si prezentare in engleza la Ratchet&Clank care e localizat full in limba romana, primul si printre putinele... imi vine sa vomit.

    Apoi, nu sunt eu in masura sa judec deciziile oamenilor, dar din moment ce ai Playstation in Romania din 2014 si tu apari in Leaderboards sub Guatemala doar pentru ca 80% stau pe alte regiuni pentru te miri ce..
    In fine, scuze daca am derapat, sunt convins ca singurul lucru care va rezulta din revolta mea interioara va fi un alt inceput de ulcer si nimic mai mult, ca de obicei...

    PS: Si Malta, scuze, pana si satul ala cu steag a fost in stare sa aiba un user inregistrat pe tara lor cu PS Level 900+, Dumnezeule mare care esti in ceruri si care razi acum de mine...

  13. #3933 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Vin si eu cu o intrebare, poate am noroc...

    Il cunoaste cineva personal pe acest user? (https://psnprofiles.com/indianazack)

    Intreb de el pentru ca a fost ani de zile nr.1 ca si PSN level pe PSN profiles si acum a disparut subit din Leaderboards.
    Nu are rost sa zic ca fara el Romania este iar la coada vacii in Leaderboards ca na... profile romanesti din c*...

    Va rog daca il cunoaste cineva sau stie ceva de el, ping here.
    Multumesc si scuze de offtopic!
    In partea asta este inca activ:
    https://www.exophase.com/psn/user/indianazack/
    ultima activitate in 6 Noiembrie 2021...


    UPDATE. Cel mai probabil si-a setat profilul privat si de aceea nu mai apar trofeele acolo.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2021-11-10-16.12.17.jpeg

  14. #3934 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Te stresezi prea mult sunt sigur ca multi au conturi prin america(inclusiv eu) datorita faptului ca dolarul e nitel mai ieftin inca, candva erau reduceri la mai multe jocuri si pentru ca ne-am obisnuit sa avem toate achivurile pe un cont.

  15. #3935 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    @gvingi76 multumesc, i-am scris acum.

    Daca este nevoie sa ma umilesc la el sa-si schimbe iar profilul o voi face, este infinit mai putin decat rusinea sa vad Malta si Guatemala inaintea noastra.

  16. #3936 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Din punctul meu de vedere PS5-ul merita luat in detrimentul PS4/PS4 Pro din mai multe motive chiar daca pe partea de jocuri exclusive nu ai mare branza.

    Cel mai important fiind faptul ca e silentioasa nu se compara cu generatie veche care facea ca un avion, apoi timpii de incarcare care sunt foarte mici, in Ghost of Tsushima DC se incarca in 2 secunde!
    Al motiv ar fi faptul ca ai 60 de FPS-uri in anumite jocuri desi aici nu e prea grozava situatia pentru ca de multe ori sacrifica detaliile grafice.
    Nici macar jocurile produse de studiourile Sony nu au 4K 60fps in Quality Mod...dezamagitor si ei mai vorbesc de 8K si 120FPS.

    Probabil peste 5-6 ani PS6 o sa fie in stare de 4K 60fps Quality Mod.

    Ca o paralela PS5 / XSX pe PS5 ma mai joc doar jocuri vechi si ce mai am pe PS Plus in rest XSX + Game Pass.
    La cat de mult costa jocurile noi pe PS5 si la cat de rare sunt exclusivele Sony, 70% din timp il aloc pentru Xbox pentru ca am foarte multe jocuri dintre care unele "day one" in GamePass. Puteti sa faceti cate glume vreti pe seama Xbox dar GamePass Ultimate e cea mai tare oferta. Pe PC am toata seria AOE gratis inclusiv IV care e 60 de euro acum!

    Daca PS4 Pro era consola principala iar XOX era cea secundara alaturi de WII U acum XSX a devenit consola principala prin prisma GamePass-ului.

  17. #3937 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am rezolvat gata!

    In ziua in care voi muri vreau sa am puse la punct 2 lucruri, sa fie baiatul meu mare pe picioarele lui si sa fie fericit si mandru de tatal lui, apoi sa stiu ca am lasat in urma o comunitate romaneasca de gaming unita si respectata, nu divizata si batjocorita de companii si fortata sa se ascunda cu conturi false si sa fie in Leaderboards in spatele unor tari ca Malta sau Guatemala!

    Respect tuturor celor care imi intelegeti convingerile si care ma suportati!
    Attached Images Attached Images 2c79d2f1-bab0-4b56-ab92-77d115f31c4d.png

  18. #3938 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Esti prea nationalist, ca ne-am nascut in Malta sau in alte locuri pe planeta asta pana la urma toti suntem oameni! In ochii mei nu conteaza daca o regiune are un gamer o ba. Ma consider "cetatean" al pamantului nu al unui stat, om bun sa fi in rest nu conteaza de unde esti.
    In istoria noastra a oamenilor uneori nationalismul, rasismul si religia ne-a dus spre lucruri oribile.
    Chiar nu stiu de ce unii au nevoie ca dumnezeul lor sa fie cel mai adevarat, tara lui cea mai smechera si bla bla bla, suntem divizati si asta nu e bine si se si vede. Si de trofee ce sa mai zic, is doar o capcana!

  19. #3939 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    As face un exercitiu.. daca am inlocui cuvantul nationalist cu patriot ar fi mai bine? Nu conteaza.. Romania, Malta, Germania, Kiribati..
    Daca am inlocui religie cu credinta atunci ar fi mai bine? Nu conteaza in ce.. Dumnezeu, mosneag cu un toiag pe un nor, extraterestri, energie cosmica, nemurirea sufletului..

    Nu stiu cum am ajuns in acest punct de ar trebui (aparent, poate) sa fie jena cuiva ca isi iubeste tara sau radacinile. Sau pur si simplu este mandru de ce realizeaza un compatriot.
    Dupa ce ca suntem cum suntem ca tara, eu zic sa ne injuram si mai mult, eventual sa ne si ascundem ce reusite avem.
    Pentru CA COpii ai globului si pace pe Pamant..

    Nu ca ar fi ceva rau la o adica.. dupa mine ceva utopic (poate) insa.. si nu cred ca avem capacitatea ca rasa de a fi "one people, one creed" .. si unul pasnic ca tot fi vorba. Dar nu vreau sa lungesc discutia. E mult prea complexa si nu cred ca este mediul potrivit pentru asa ceva.
    Dar daca tot suntem cu totii oameni.. fiecare are dreptul si libertatea de a gandi, de a face si a fi ce doreste atata timp cat nu deranjeaza pe celalalt. Sper ca putem fi de acord cu totii cu privire la asta.

    PS: Eu mi-am facut cont pe PSN RO incurajand piata locala si "sunt mandru" de asta. Sper ca pot.


    LE: sa fiu si on topic.. cred ca am doar o mana de jocuri platinate dar pentru care am facut-o cu placere. Insa nu as putea sa fac asta constant, nu stiu cum este pentru un astfel de gamer, dar inteleg. Urez succes userului respectiv, face ce doreste cu timpul si banul sau. Si cel putin ceva notabil pentru comunitatea de gaming.

  20. #3940 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Esti prea nationalist, ca ne-am nascut in Malta sau in alte locuri pe planeta asta pana la urma toti suntem oameni! In ochii mei nu conteaza daca o regiune are un gamer o ba. Ma consider "cetatean" al pamantului nu al unui stat, om bun sa fi in rest nu conteaza de unde esti.
    In istoria noastra a oamenilor uneori nationalismul, rasismul si religia ne-a dus spre lucruri oribile.
    Chiar nu stiu de ce unii au nevoie ca dumnezeul lor sa fie cel mai adevarat, tara lui cea mai smechera si bla bla bla, suntem divizati si asta nu e bine si se si vede. Si de trofee ce sa mai zic, is doar o capcana!
    Sigur ca da, oameni cu drepturi egale sunt toti plecand din Luxembourg si ajungand pana in Bangladesh.

    Eu cand sunt atat de patimas in materie de gaming o fac dintr-o competitivitate constructiva, nicidecum nociva. Cum spunea si colegul mai sus, poate ca sunt prea patriot. Niste ani traiti pe afara au scos la iveala anumite sentimente din mine si o anumita apartenenta pentru tara asta, asa cum este ea.

    Ma deranjeaza ca in Romania suntem obisnuiti cu o resemnare din asta de genul.. 'ce conteaza ca nu avem suport oficial, ce conteaza ca nu avem localizare, ce conteaza ca cel mai bun gamer roman are cont pe UK, ce conteaza ca..'.
    Conteaza, si noi suntem oameni ca si restul si noi muncim 8 (12?) ore pe zi pentru banii nostrii.

    Am vrut PlayStation, am facut petitii ->Avem PlayStation. Si ce facem cu el?
    De ce am vrut sa vina PlayStation in Romania, ca sa umplem in continuare Leaderboards pentru UK? Ca sa urmarim cum incarca PlayStation Romania content in engleza si sa nu spunem nimic?
    Este evident ca toti care petrecem timp pe aici cunoastem intr-o anumita masura limba engleza, aici este vorba strict de respect, nu de cunoasterea unei limbi.

    Vrem Xbox, probabil ca la un moment dat vom avea Xbox. Ce vom face cu el? Cati se vor obosi sa migreze contul pe Romania? Ne vom plange oare iar ca pe Argentina sunt jocuri cu 5$ mai ieftine?

    Eu cand dezvolt o pasiune pentru ceva, in cazul de fata gaming, pentru mine este ca in sport. De ce la olimpiada sportivii poarta steagul? De ce nu se joaca meciuri de fotbal random cu nationalitati mixte la campionatul mondial?
    In gaming, este frumos sa existe si un anumit nivel de competitivitate. Evident ca nu ne da nimeni nici un premiu ca suntem locul X in Ledearboards, dar nu este oare rusine sa fim in urma unor tari ca Malta sau Guatemala? Ce spune asta despre noi ca si comunitate?
    Nu trebuie neaparat sa existe un castig palpabil imediat ('ce iti da daca..?'), e vorba si de mandria noastra pana la urma. Daca eram din Republica Moldova, Muntenegru, San Marino sau etc... orice alta tara prea mica pentru a conta, ma resemnam cu faptul ca asta este.. in gaming suntem la rubrica 'si altii'.

    Dar nu, noi suntem dintr-o tara care desi este condusa de niste idioti si omoara oameni pentru ca nu e in stare sa inteleaga ca o supradoza de oxigen fara o aerisire buna exploreaza (FFS...a cata oara..), are o istorie totusi si este a noastra.
    Innebunesc si-mi da sangele prin urechi de cate ori aud oameni in viata de zi cu zi 'doar la noi'. Nu fratii mei dragi, nu este nimic 'doar la noi', pe acest 'doar la noi' il creem si il alimentam noi prin actiunile noastre mici de zi cu zi, si atunci cand suntem prosti si dam foc la spitale si la copii in maternitati, dar si atunci cand trimitem copii la olimpiada de informatica sau cand luam o medalie de aur.

    Fiecare avem datoria sa ne zbatem macar putin pentru ceea ce iubim, pentru lucrul in care credem si la care ne pricepem.
    Noi faurim acest 'doar la noi', zi de zi, fara sa ne dam seama. Daca vedem lucruri in neregula in domeniul/activitatea/ramura/hobby-ul nostru principal si stam latenti, nu facem decat sa alimentam acest 'doar la noi'.
    Eu nu ma pricep la fizica, sport, medicina sau alte domenii mai vizibile, eu ma pricep la gaming si este de datoria mea sa ma zbat pentru comunitatea mea, sa fie respectata, sa primeasca servicii oficiale, sa fie corect reprezentata in Leaderboards, etc.

    Imi creste inima cand vad manualul de PlayStation 5 in limba romana, sau un roman in top Leaderboards, sau cand vad primul roman care face 1 milion Gamerscore (LordMakanaki), sau cand vad un roman ca este competitiv la concursuri.
    Aceste lucruri ma fac mandru ca am aceasta pasiune si ca pasiunea mea se identifica cu o comunitate unita si performanta, nu una adormita si resemnata.

    Altfel, vom sta mereu resemnati si ne vom uita la altii si ne vom intreba de ce ei pot.
    De ce au polonezii totul localizat si prezent in moneda lor, de ce au 100 de oameni in top 1000 in Leaderboards, de ce au cehii jocuri in limba lor inca din 2009, etc...
    Au pentru ca s-au zbatut si si-au cerut drepturile, one way or another. Nu au acceptat mizerii cum acceptam noi de la Microsoft sau Apple carora le dam zeci de mii de euro anual si ei ne plaseaza alaturi de Kenya ca si suport/recunoastere.

    Imi cer scuze pentru offtopic, am incercat doar sa explic.
    Ma voi opri aici, continuam cu PS5.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 197 of 214 FirstFirst ... 97 147 187 195 196 197 198 199 207 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts